Արմեն Գևորգյանը Մարտի 1-ի գործով հրավիրել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն 07/27/2018   13:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը հուլիսի 26-ին Մարտի 1-ի գործով հրավիրել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են Հատուկ քնչական ծառայությունից: Այլ մանրամասներ դեռ չեն հաղորդվում:
2007 թվականի հունիսից մինչև 2008 թ ապրիլը Արմեն Գևորգյանը զբաղեցրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը։
Երևանում 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 3-ին որոշում է կայացվել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Մարտի 1-ի գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին, ով 2008 թվականի մարտի 1-ին զբաղեցնում էր ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալի պաշտոնը: Նրանց կալանավորելու մասին միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:

Армен Геворкян вызван на допрос в Специальную следственную службу Армении 07/27/2018   14:09  |  Лента новостей
Бывший вице-премьер Армении Армен Геврокян 26-огоиюля был вызван на допрос в Специальную следственную службы Армении по делу о событиях 1 марта 2008 года.  Об этом “Арменпресс” сообщили службе РА. Иные подробности пока не сообщаются.
Армен Геврокян с января 2007-ого года по апрель 2008-ого года занимал пост секретаря Совета национальной безопасности РА.
Напомним, по делу о разгоне демонстрации 1-2 марта 2008 года обвинение предъявлено второму президенту Армении Роберту Кочаряну и генеральному секретарю ОДКБ Юрию Хачатурову. В суд представлено ходатайство об избрании в отношени них меры пресечения в виде заключения под стражу.Суд в Ереване рассматривает ходатайство следствия об аресте экс-президента Армении Роберта Кочаряна Им инкриминируют часть 1 статьи 300.1("Свержение конституционного строя").
Аналогичное обвинение по тому же делу выдвинуто и против экс-министра обороны Армении Микаела Арутюняна. Он объявлен в розыск.