Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք ներկայացնելը խիստ մտահոգիչ է և կարող է մեկնաբանվել որպես քաղաքական հալածանք. ՀՅԴ 07/27/2018   13:33  |  Քաղաքական
Մարտի 1-ի դեպքերի կապակցությամբ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և օրվա իշխանությունների այլ ներկայացուցիչների՝ սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանք ներկայացնելը խիստ մտահոգիչ է և կարող է մեկնաբանվել որպես քաղաքական հալածանք, նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը։
«Երկրում ընթացող վերջին իրադարձությունների կապակցությամբ հայտնում ենք, որ օրինականության հաստատման, օրենքի առջև բոլորի հավասարության, անպատժելիության մթնոլորտի վերացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը ողջունելի են։
Խիստ կարևոր է, որ բոլոր գործընթացները տեղի ունենան իրավական հարթության վրա՝ օրենքի տառին ու ոգուն համապատասխան և որևէ հիմք չտան տարատեսակ մեկնաբանությունների և քաղաքական շահարկումների համար։
Երկրի առջև ծառացած ներքին ու արտաքին բազմաթիվ մարտահրավերները արդյունավետ հաղթահարելու կարևորագույն գրավականն ամուր պետությունն է, ազգային միասնականությունը և ներհասարակական համերաշխությունը։
Արցախի և Հայաստանի շուրջ առկա ռազմաքաղաքական լարվածությունը թելադրում են պետական բոլոր հաստատությունների և, առաջին հերթին, Հայոց բանակի հանդեպ հավատը խաթարող որևէ դրսևորման բացառում։
Համոզված ենք, որ իշխանությունները պետք է իրականացնեն ժողովրդին համախմբողի գործառույթ, և որևէ հարցի հետապնդման ձև չպետք է վտանգի այդ համախմբվածությունը։
Այս համատեքստում ենք դիտարկում նաև 2008 թ. մարտի 1-ի և նորանկախ պետականության նախընթաց ժամանակահատվածի այլ ողբերգական իրադարձությունների առարկայական, անաչառ ու համակողմանի քննությունը։
Այս առումով մարտի 1-ի դեպքերի կապակցությամբ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին և օրվա իշխանությունների այլ ներկայացուցիչների՝ սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանք ներկայացնելը խիստ մտահոգիչ է և կարող է մեկնաբանվել որպես քաղաքական հալածանք»,-ասված է հայտարարությունում։

Выдвинутое против Кочаряна обвинение вызывает обеспокоенность и может быть воспринято как политическое преследование - АРФД 07/27/2018   15:28  |  Политика
Верховный орган АРФ “Дашнакцутюн” назвал обвинение, выдвинутое против второго президента Армении Роберта Кочаряна, крайне тревожным.
"В связи с последними событиями в стране сообщаем, что, предпринимаемые шаги, направленные на утверждение законности, равенства всех перед законом, ликвидации атмосферы безнаказанности, достойны приветствия. Крайне важно, чтобы все процессы происходили в правовой плоскости, в соответствии с буквой и духом закона, не давая оснований для различного рода комментариев и политических спекуляций", - говорится в заявлении.
Отмечается, что важнейшим залогом эффективного преодоления стоящих перед страной многочисленных внутренних и внешних вызовов является крепкая государственность, национальное единство и консолидация внутри общества.
"Нынешняя военно-политическая напряженность вокруг Арцаха и Армении диктует исключение какого-либо проявления, которое может расшатать веру в отношении всех государственных учреждений и в первую очередь армянской армии. Уверены, что власти должны реализовать функцию по консолидации народа, и ничего не должно угрожать этому единению", - отмечается в заявлении.
"В этом контексте мы и рассматриваем предметное, беспристрастное и всестороннее расследование трагических событий 1 марта 2008 года. В этом плане предъявленное в связи с событиями 1 марта 2008 года второму президенту Армении и другим представителям властей того времени обвинение в свержении конституционного строя в стране вызывает крайнюю обеспокоенность и может быть воспринято как политическое преследование", – говорится в заявлении.