«ՀՀ ազգային արխիվ»-ի պաշտոնյաները տեղեկանքները և արխիվային փաստաթղթերի պատճենները վաճառել են քաղաքացիներին 07/26/2018   14:20  |  Քրեական խրոնիկոն
2018թ. հուլիսի 23-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում ստացվել և վարույթ է ընդունվել «ՀՀ ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը:
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, նախնական տվյալներով՝ «ՀՀ ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի համապատասխան պաշտոնատար անձինք, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, խախտելով «Արխիվային գործի մասին» ՀՀ օրենքի 23-րդ հոդվածի 3-րդ մասի պահանջները, ըստ որի՝ համապատասխան արխիվային փաստաթղթերի առկայության դեպքում պարտավոր են արխիվային փաստաթղթերից օգտվողին անվճար տրամադրել քաղաքացիների սոցիալական ապահովությանը վերաբերող ու սահմանված կարգով ձևակերպված արխիվային տեղեկանքները կամ արխիվային փաստաթղթերի պատճեններ, սահմանել են գնացուցակ և դրանք տրամադրել վճարովի հիմունքներով՝ հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս:
Դեպքի առթիվ ոստիկանության Արաբկիրի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը հուլիսի 23-ին ստացվել է ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում և վարույթ ընդունվել ՀԿԳ քննիչի կողմից:
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ «ՀՀ ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ում կատարված առերևույթ չարաշահումների բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

Чиновников Нацархива Армении заподозрили в злоупотреблении должностными полномочиями 07/26/2018   15:01  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении 23 июля 2018 года принял к производству уголовное дело, возбужденное по факту злоупотребления должностными лицами ГНКО “Национальный архив РА” служебных полномочий. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
По предварительным данным, соответствующие должностные лица ГНКО “Национальный архив РА”, используя свое служебное положение вопреки интересам службы, нарушив требования части 3 статьи 23 закона РА “Об архивном деле”, согласно которым при наличии соответствующих архивных документов обязаны бесплатно предоставлять пользователю архивными документами оформленные в установленном порядке справки или копии архивных документов, касающихся социальной обеспеченности граждан, составили прейскурант и выдавали их на платной основе, причинив законным интересам общества и государства значительный вред.
По факту арабкирским отделом Полиции РА было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, которое 23 июля поступило в следственный отдел по административному району Арабкир следственного управления Следственного комитета РА по Еревану и принято следователем по особо важным делам к производству.
Ведется предварительное расследование. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные  на установление всех предполагаемых злоупотреблений, совершенных в ГНКО “Национальный архив РА”.