Նախկին ոստիկանապետը Արարատի նախկին մարզպետին համարում է հոգեկան խնդիրներ ունեցող անձ և քաղհայց է ներկայացնելու՝ բարոյական վնասի փոխհատուցման պահանջով 07/25/2018   14:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր, նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը համարում է, որ Արարատի նախկին մարզպետ Վարդգես Հովակիմյանը հոգեկան խնդիրներ ունեցող անձ է, և ինքը միջնորդելու է հարուցված քրեական գործի շրջանակներում դատահոգեբուժական փորձաքննություն նշանակել:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Սարգսյանը նշեց, որ այն պահից, երբ 2011թ նոյեմբերի 1-ից ազատվել է ոստիկանապետի պաշտոնից, ամիսներ անց Արարատի նախկին մարզպետ Վարդգես Հովակիմյանն իրեն մեղադրում է իր անհաջողությունների մեջ:
Սարգսյանի խոսքով՝ այս ամենին սկզբնական շրջանում լուրջ չի վերաբերվել, սակայն տարիներ շարունակ նամակների տեսքով, ինչպես նաև տարբեր անձանց միջոցով փորձել է իրենից գումարներ շորթել՝ պատճառաբանելով, թե մեծ վնասներ է կերել իր պատճառով:
Նախկին ոստիկանապետը նշեց նաև, որ Վարդգես Հովակիմյանը մարզպետ նշանակվելուց հետո հասկացել է, որ չի կարող չարաշահումներ իրականացնել մարզպետի պաշտոնում, ուստիև՝ սկսել է իր դեմ ուղղված գործողություններ իրականացնել։
Ըստ Սարգսյանի՝ Վարդգես Հովակիմյանի հայտարարություններն իր հետ որևէ առնչություն չունեն, տրամաբանությունից դուրս են:
Միևնույն ժամանակ, Ալիկ Սարգսյանը հայտնեց, որ վաղն առաջին անգամ ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործով պատրաստվում է գնալ և ցուցմունք տալ, իսկ այսօր արդեն քաղհայցով դիմելու է դատարան ու պատիվ պահանջելու Հովակիմյանից՝ իր հասցեին անտեղի հերյուրանքներ հնչեցնելու համար:
Նախկին ոստիկանապետը, որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում, պահանջելու է 1 լումա, սակայն իր համար կարևորն այն է, որ իրեն զրպարտած անձը ներողություն խնդրի մասսայական:
Ալիկ Սարգսյանը տարօրինակ համարեց արտաշատցիների լռությունը տեղի ունեցածի առնչությամբ. բոլորը ճանաչում են և՛ իրեն և՛ Հովակիմյանին, քանի որ երկուսն էլ արտաշատցի են, սակայն այս պահին բոլորը լռում են ու չեն բարձրաձայնում, որ ինքը երբեք նման վարքագիծ չի դրսևորել։
Հիշեցնենք, որ, ըստ շրջանառվող տեղեկությունների, Վարդգես Հովակիմյանը շանտաժի է ենթարկել Ալիկ Սարգսյանին` պահանջելով վճարել նախկինում իր կրած ֆինանսական տույժերը, ինչի մասին էլ պատգամավորը հաղորդում էր ներկայացրել ՀՔԾ:

Бывший глава полиции Армении поставил под сомнение психическое здоровье экс-губернатора Араратской области 07/25/2018   15:15  |  Лента новостей
Депутат Национального собрания Армении, бывший начальник Полиции РА Алик Саркисян считает, что обвинивший его во взяточничестве экс-губернатор Араратской области Вардкес Овакимян имеет проблемы с психикой.
Алик Саркисян заявил, что собирается ходатайствовать о назначении судебно-медицинской экспертизы в рамках уголовного дела. Об этом Саркисян заявил сегодня на встрече с журналистами в среду, 25 июля.
Алик Саркисян отметил, что спустя несколько месяцев после освобождения освобожден с поста главы Полиции Армении бывший губернатор Араратской области Вардкес Овакимян стал его обвинять в своих неудачах.
Саркисян рассказал, что сначала к этому серьезно не относился, однако на протяжении многих лет тот, по его словам, посредством писем и через разных людей пытался вымогать у него деньги, мотивируя это тем, что понес из-за него огромный ущерб.
Экс-глава Полиции Армении также указал, что “Вардкес Овакимян после его назначения на должность губернатора понял, что не может прибегнуть к злоупотреблениям на этом посту, поэтому стал предпринимать действия, направленные против него”.
По словам Саркисяна, заявления Вардкеса Овакимяна не имеют к нему какого-либо отношения и выходят за рамки логики.
В то же время Алик Саркисян заявил, что завтра собирается впервые дать показания по уголовному делу, расследуемому Следственным комитетом РА. А сегодня, как сообщил Саркисян, он обратится в суд с гражданским иском, требуя от Овакимяна возмещения морального ущерба за озвученные в его адрес измышления.
Алик Саркисян считает странным молчание жителей Арташата по поводу случившегося. По его словам, все знают и его, и Овакимяна, так как оба они из Арташата, однако в данный момент они молчат и не заявляют о том, что он никогда не вел себя подобным образом.
Напомним, согласно муссируемым сведениям, Вардкес Овакимян шантажировал Алика Саркисяна, требуя от него расплатиться за понесенные им ранее финансовые взыскания, о чем депутат и сообщил при подаче заявления в Специальную следственную службу. В данный момент дело расследует Следственный комитет.
Как ранее сообщала пресс-служба Специальной следственной службы Армении, в ходе подготовки материалов  в СК В. Овакимян, в свою очередь, заявил, что еще в 2008-ом один из его бывших сотрудников обратился к нему с просьбой походатайствовать о приеме сына на работу в Дорожной полиции, выразив готовность дать взятку за это.