ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահն առաջարկել է սոցապնախարարին՝ ուսումնասիրել նպաստների հատկացման գործընթացը 07/25/2018   19:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանն այսօր գրություն է ուղարկել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մ.Թանդիլյանին՝ նպաստառուների հաշվառման ցուցակների կազմավորման, ինչպես նաև նշված ցուցակների հաստատման ու գումարների հատկացման գործընթացն ուսումնասիրելու համար։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Գրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Ստեփանավանի քննչական բաժնի վարույթում գտնվող ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1 և 2-րդ, 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1 և 2-րդ, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ Լոռու մարզպետարանի աշխատակազմի սոցիալական աջակցության Ստեփանավանի տարածքային գործակալության աշխատակիցները և գործակալության պետը, օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույքը հափշտակելու միասնական դիտավորությամբ, նախնական համաձայնության գալով «Հայփոստ» ՓԲ ընկերության Ստեփանավան քաղաքի և հարակից տարածքներն սպասարկող փոստային բաժանմունքների ավագ օպերատորների, օպերատորների և փոստատարների հետ, պետության կողմից անապահով ընտանիքներին հատկացվող նպաստի գումարներից հափշտակություն կատարելու նպատակով 2013 թվականից մինչև 2018 թվականի հունիսը, Ստեփանավանի տարածքային գործակալության համակարգչային բազայում սոցիալապես անապահովության վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ ներառելով, մի շարք քաղաքացիների ապօրինի ձևակերպել են որպես ընտանեկան նպաստառուներ ու ընդգրկել վճարման ցուցակներում, իսկ «Նորք» սոցիալական ծառայությունների տեխնոլոգիական և իրազեկման կենտրոնում ցուցակները հաստատվելուց հետո «Հայփոստ» ՓԲԸ-ից ստացած ցուցակներում նրանց անվան դիմաց մտացածին ստորագրություններ դնելով՝ հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Հաշվի առնելով վերոգյրալը և հնարավոր համարելով, որ նմանատիպ հափշտակություններ կարող են կատարված լինել այլ տարածքային գործակալություններում, ուստի խնդրում եմ հանձնարարել համապատասխան աշխատակիցներին ուսումնասիրել նպաստառուների հաշվառման ցուցակների կազմավորման, ինչպես նաև՝ նշված ցուցակների հաստատման ու գումարների հատկացման գործընթացը և հայտնաբերված խախտումների վերաբերյալ հայտնել ՀՀ քննչական կոմիտե»:
Նկատի ունենալով, որ Ստեփանավանի տարածքային սոցիալական աջակցության գործակալությունն ընդգրկված է ՀՀ Լոռու մարզպետարանի աշխատակազմում, հետևաբար՝ 2018թ. հուլիսի 25-ին նույնաբովանդակ գրություն ուղարկվել է նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարին:
15:28 21/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՈրոշում է կայացվել՝ սոցիալական աջակցության Ստեփանավանի տարածքային գործակալության պետին ձերբակալելու մասին
12:52 11/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՍտեփանավանի սոցիալական ծառայությունների աշխատակիցների կողմից խարդախությամբ հափշտված ավելի քան 15 մլն դրամի վնասը հատուցվել է
11:36 03/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՍոցապ ծառայության աշխատակիցները 14.640.000 դրամի յուրացում են կատարել (Տեսանյութ)
13:42 16/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԶգալի չափերի յուրացման դեպք՝ Եղվարդի զբաղվածության տարածքային կենտրոնում
09:38 12/04/2018  |  ՄամուլԿրկին չարաշահումներ՝ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում, և նախարարը կրկին որևէ կապ չունի՞ դրանց հետ. «Ժողովուրդ»
09:44 29/03/2018  |  ՄամուլԻնչպե՞ս է պատահում, որ Արտեմ Ասատրյանն ամեն անգամ կարողանում է ջրից չոր դուրս գալ. «Ժողովուրդ»
09:27 07/07/2017  |  ՄամուլՄահացած կամ տուն-ինտերնատից դուրս գրված անձանց անվան տակ շարունակվել է բյուջեից գումարների ստացումը. «Ժողովուրդ»

Глава СК Армении предложил Мане Тандилян изучить процесс выделения пособий малоимущим семьям 07/26/2018   10:43  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета РА Гайк Григорян накануне направил министру труда и  социальных вопросов РА М. Тандилян письменное обращение для изучения процессов составления списков учета получателей пособий, а также утверждения указанных списков и выделения денежных средств. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
В обращении, в частности, говорится:
"В ходе предварительного следствия по расследуемому в производстве степанаванского следственного отдела следственного управления Следственного комитета РА по Лорийской области уголовному делу, возбужденному по пунктам 1.1 и 2 части 2 статьи 178, по пунктам 1.1 и 2 части 2 статьи 178, пункту 1 части 3 статьи 178 и пункту 1 части 3 статьи 178 Уголовного кодекса РА, установлено, что сотрудники и начальник Степанаванского территориального агентства социальной поддержки аппарата администрации Лорийской области РА, используя свое должностное положение и вынашивая единый умысел на хищение чужого имущества в особо крупных размерах путем мошенничества, вступили в сговор со  старшими операторами, операторами и почтальонами компании ЗАО “Айпост”  города Степанавана и почтовых отделений, обслуживающих прилегающие территории. С целью хищения выделяемых государством социально необеспеченным семьям средств  для выплаты пособий в период с 2013-ого года по июнь 2018-ого года они, внеся в компьютерную базу Степанаванского территориального агентства подложные сведения относительно социальной необеспеченности,  оформили ряд граждан как получателей семейного пособия и включили в списки платежей, а  после утверждения списков в  Информационно-технологическом центре социальных услуг “Норк” проставили напротив их имен вымышленные подписи и расхитили сумму в особо крупном размере.
Учитывая вышеизложенное и допуская возможность подобных хищений в других территориальных агентствах, прошу поручить компетентным сотрудникам изучить процессы составления списков получателей пособий, а также утверждения указанных списков и выделения денежных средств и сообщить о выявленных нарушениях в Следственный комитет РА.
Исходя из того, что Степанаванское территориальное агентство социальной поддержки входит в аппарат администрации Лорийской области РА, 25-ого июля 2018-ого года письменное обращение с аналогичным содержанием было направлено и министру территориального управления и развития РА".