Ավելացել են կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններով վարույթները 07/25/2018   14:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
2018 թվականի առաջին կիսամյակում էապես ավելացել է ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործերի թիվը, ինչի պայմաններում աճել է նաև ՔԿ քննիչների ծանրաբեռնվածությունը։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Կատարված ուսումնասիրությունների համաձայն՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի մարմինների և ստորաբաժանումների վարույթում 2018 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում գտնվել է 12622 քրեական գործ: Այս ցուցանիշը գերազանցում է վերջին 4 տարիների միևնույն ժամանակահատվածում ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում գտնված քրեական գործերի քանակը: Համեմատության համար նշենք, որ 2017 թվականի առաջին կիսամյակում քրեական գործերի քանակը կազմել է 10526:
ՔԿ վարույթում քրեական գործերի քանակի նման կտրուկ աճով պայմանավորված՝ ավելացել է նաև քննիչների ծանրաբեռնվածությունը: Մասնավորապես՝ 2018 թվականի առաջին կիսամյակում քննիչների միջին ծանրաբեռնվածությունը կազմել է 28 քրեական գործ՝ 2017 թվականի նույն ժամանակահատվածի 23 քրեական գործի դիմաց։
Հանցավորության շարժընթացի վերլուծության արդյունքում պարզվել է, որ դիտարկվող ժամանակահատվածում՝ 2018 թվականի առաջին կիսամյակում, քննված գործերի ընդհանուր քանակում ավելացել են նաև կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններով վարույթները: Մասնավորապես՝ ՔԿ վարույթում գտնվել է կոռուպցիոն բնույթի 551 քրեական գործ, իսկ 2017 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 332 քրեական գործ:

В СК Армении констатировали рост числа дел о преступлениях коррупционного характера 07/25/2018   14:31  |  Лента новостей
В первом полугодии 2018 года существенно увеличилось число уголовных дел, расследуемых в производстве Следственного комитета РА. Ввиду этого увеличилась нагрузка на следователей СК. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Согласно проведенным исследованиям, в производстве органов и подразделений Следственного комитета РА в первом полугодии 2018 года находилось 12622 уголовных дела.
"Этот показатель превышает число уголовных дел, находившихся в производстве Следственного комитета РА за аналогичный период последних четырех лет. Для сравнения отметим, что в первом полугодии 2017 года число уголовных дел составило 10526", - говорится в сообщении.
Отмечается, что ввиду резкого роста числа уголовных дел в производстве СК увеличилась и нагрузка на следователей. В частности,  в первом полугодии 2018 года средняя нагрузка следователей составила 28 уголовных дел против 23 уголовных дел за аналогичный период 2017 года.
В СК также сообщили, что по результатам анализа динамики преступности выяснилось, что в наблюдаемый период, в первом полугодии 2018 года,  к общему числу расследованных дел прибавилось и производство по делам о преступлениях коррупционного характера. В частности, в производстве СК находится 551 уголовное дело о преступлениях коррупционного характера, а в аналогичный период 2017 года было 332 уголовных дела.