ՄԽ համանախագահները Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպման առաջարկ են արել. Բալայան 07/25/2018   15:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները առաջարկել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանին և Էլմար Մամեդյարովին ևս մեկ հանդիպում անցկացնել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
«Արտաքին գործերի նախարարների ևս մեկ հանդիպում անցկացնելու վերաբերյալ առաջարկ ներկայացվել է համանախագահների կողմից: Հանդիպման վայրի և ժամկետների շուրջ վերջնական համաձայնեցումից հետո դրա մասին կտեղեկացնենք մեր հասարակությանը, ինչպես և կատարվել է նախկինում»,- ասաց Բալայանը։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Մամեդյարովը հուլիսի 24-ին հայտարարել էր, որ սեպտեմբերին Նյու Յորքում ծրագրվում է հանդիպում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի հետ: Նրա խոսքով՝ հանդիպումը հնարավոր է տեղի ունենա ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում:
Մնացականյան-Մամեդյարով առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել հուլիսի 11-ին՝ Բրյուսելում: Հանդիպմանը ներկա էին նաև Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) և Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա):

Балаян: сопредседатели МГ ОБСЕ предложили провести еще одну встречу глав МИД Армении и Азербайджана 07/25/2018   15:32  |  Карабахский конфликт
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ предложили провести еще одну встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова. Об этом, как передает "Арменпресс", сообщил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
"Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с предложением провести еще одну встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана. Мы сообщим о месте и времени проведения встречи после окончательного согласования", – сказал Тигран Балаян.
Глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров 24 июля заявил, что в сентябре запланирована его встреча с армянским коллегой Зограбом Мнацаканяном.
Первая встреча Мнацаканяна и Мамедъярова прошла 11 июля в Брюсселе при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова(РФ), Стефана Висконти( Франция) и Эндрю Шофера( США).