Կարեն Ղազարյանի գործի հետ կապված՝ ԿԽՄԿ-ն շարունակում է երկխոսությունը ներգրավված բոլոր կողմերի հետ 07/23/2018   13:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի՝ ադրբեջանական տարածքում հայտնվելու գործի հետ կապված Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն շարունակում է երկկողմանի գաղտնի երկխոսությունը համապատասխան մարմինների հետ:
«Համաձայն մեր մանդատի և աշխատակարգի շարունակում ենք երկխոսությունը, առայժմ այսքանը կարող եմ ասել»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի խոսնակ Գոհար Տեր-Հակոբյանը:
ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ ադրբեջանական կողմի տարածած լուրերը, թե իբր Ղազախի շրջանում հայկական կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձ են կասեցրել ու գերեվարել «հայ հետախույզ», 1984 թ. ծնված Կարեն Ղազարյանին, չեն համապատասխանում իրականությանն ու ապատեղեկատվություն են:
«Ադրբեջանական կողմը տեղեկատվություն է տարածել, թե Ղազախի շրջանում հայկական կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձ են կասեցրել … Կարեն Ղազարյանը Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդավան գյուղի բնակիչ է, որևէ առնչություն չունի զինվորական ծառայության հետ, ունի առողջական խնդիրներ և 2013 թվականից հաշվառված է համապատասխան բուժհաստատությունում: Կարեն Ղազարյանի՝ ադրբեջանական տարածքում հայտնվելու հանգամանքները ճշտվում են»,- գրել էր Աշոտ Ահարոնյանը:

МККК продолжает переговоры со всеми сторонами по вопросу оказавшегося в Азербайджане жителя армянского села Бердаван 07/23/2018 14:20 | Лента новостей
Международный Комитет Красного Креста в соответствии со своим мандатом и полномочиями ведет диалог со всеми компетентными органами по вопросу оказавшегося в Азербайджане жителя села Бердаван Тавшской области Армении Карена Казаряна. Об этом "Арменпресс" сообщила пресс-секретарь МККК Гоар Тер-Акопян.
Ранее начальник управления информации и по связям с общественностью Полиции Армении Ашот Агаронян на своей странице в Facebook написал, что распространенная азербайджанской стороной в воскресенье информация о якобы пресечении попытки диверсии с армянской стороны в районе Газаха и захвате в плен “армянского разведчика” Карена Казаряна(1984 года рождения), не соответствуют действительности и являются дезинформацией.
Он сообщил, что Карен Казарян является жителем приграничного села Бердаван Тавушской области Армении, не имеет какого-либо отношения к воинской службе, у него проблемы со здоровьем, и с 2013 года он находится на учете в соответствующем медицинском учреждении.
“Обстоятельства, при которых Карен Казарян оказался на территории Азербайджана, уточняются”, - написал Ашот Агаронян.