Արցախի ՄԻՊ-ը ներկայացրել է հավաքների ազատության ոլորտում իրավակիրառ պատշաճ պրակտիկայի ձևավորմանը վերաբերող նկատառումներ 07/23/2018 10:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է ուշադրության կենտրոնում պահել հավաքների ազատության սահմանադրական իրավունքի ապահովման հետ կապված հարցերը՝ կարևորելով ինչպես պատշաճ օրենսդրության ընդունումը, այնպես էլ իրավակիրառ պատշաճ պրակտիկայի ձևավորումը։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը:
«Հավաքների ազատության մասին» ԱՀ օրենքը հուլիսի 12-ին մտել է ուժի մեջ, և դրա պահանջների բավարար իմացությունը, պահպանումն ու կիրառումն ունեն առաջնահերթ կարևորություն գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերի համար (տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, ոստիկանություն, հավաքների կազմակերպիչներ(ղեկավարներ), կարգադրիչներ և այլն)։
Վերլուծելով արդեն իսկ առկա փորձը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացնում է մի շարք նկատառումներ՝ ուղղված հավաքների ազատության ոլորտում իրավակիրառ պատշաճ պրակտիկայի ձևավորմանը.
Հավաքին մասնակցող քաղաքացիները պետք է գիտակցեն, որ հավաքի կազմակերպիչը՝ ղեկավարն է որոշում հավաքի ընթացքը, այդ թվում՝ որևէ քաղաքացու ձայն տրամադրելու կամ չտրամադրելու հարցը։
Հավաքի կազմակերպիչը (ղեկավարը) և ոստիկանության իրավասու ներկայացուցիչները պետք է համագործակցեն՝ ի թիվս այլոց, ապահովելու համար հավաքի անցկացման վայրից հավաքի բնականոն ընթացքը կոպտորեն խախտող քաղաքացիներին հեռացնելու ոստիկանության գործառույթի համաչափ իրացումը։ Դա հատկապես կարևոր է խախտման«կոպիտ» բնույթը գնահատելու հարցում միասնական ու կանխատեսելի պրակտիկա ձևավորելու առումով։
Հավաքի կազմակերպչի (ղեկավարի) կողմից նշանակված կարգադրիչները պետք է կրեն օրենքով սահմանված տարբերանշաններ, և նրանց պետք է բացատրվեն իրենց իրավունքներն ու պարտականությունները։ Այս հարցում ևս ցանկալի է հավաքի կազմակերպչի (ղեկավարի) և ոստիկանության համագործակցությունը։
Հավաքի ընթացքում ակնհայտ վիրավորանք պարունակող կոչերի ու հայտարարությունների հնչեցումն անընդունելի է և լրջորեն վտանգում է մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի մշակույթը։
Քաղաքացիների կողմից մարդու իրավունքների չարաշահումը նույնպես վտանգավոր է մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի մշակույթի տեսանկյունից, ինչպես և պաշտոնատար անձանց կողմից մարդու իրավունքների խախտումները։

Омбудсмен Арцаха указал на недопустимость озвучивания оскорбительных призывов и заявлений в ходе митингов 07/23/2018   12:14  |  Лента новостей
Офис Защитника прав человека Республики Арцах продолжает держать в центре внимания вопросы обеспечения конституционного права на свободу собраний, придавая важность как принятию надлежащего законодательства, так и формированию подобающей правоприменительной практики. Об этом сообщили из офиса омбудсмена.
Закон Арцаха “О свободе собраний” вступил в силу 12-ого июля.
Отмечается, что достаточное знание его требований, их соблюдение и применение имеют приоритетную важность для всех вовлеченных в процесс сторон (органов местного самоуправления, Полиции, организаторов (руководителей) собрания, распорядителей и пр.).
Проанализировав уже имеющийся опыт, омбудсмен Арцаха представил ряд
соображений по поводу формирования надлежащей правоприменительной практики в области свободы собраний, в частности:
1. Участники собрания должны осознавать, что организатор-руководитель собрания определяет его ход, в том числе решает вопрос, давать голос гражданину или нет.
2. Организатор (руководитель) собрания и компетентные  представители полиции должны сотрудничать, обеспечивая в том числе правомерную реализацию функции Полиции по выводу с места проведения собрания лиц, грубо нарушающих мирный и нормальный ход собрания.
3. Назначенные организатором (руководителем) собрания распорядители должны носить предусмотренные законом  опознаваемые знаки отличия, и им должны быть разъяснены их права и обязанности. В этом вопросе также желательно сотрудничество организатора (руководителя) собрания и Полиции.
4. Озвучивание в ходе собрания  призывов и заявлений, содержащих оскорбления, недопустимо и ставит под серьезную угрозу культуру уважения к правам человека.  Злоупотребление гражданами правами человека так же опасно с точки зрения становления этого института, как и попирание прав человека со стороны должностных лиц.