Որոշում է կայացվել՝ սոցիալական աջակցության Ստեփանավանի տարածքային գործակալության պետին ձերբակալելու մասին 07/21/2018 15:28 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Ստեփանավանի քննչական բաժնի վարույթում քննվող քրեական գործով որոշում է կայացվել՝ սոցիալական աջակցության Ստեփանավանի տարածքային գործակալության պետ Ալբերտ Ղարաքեշիշյանին ձերբակալելու մասին:
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ-որոնողական մեծածավալ միջոցառումների արդյունքում Ստեփանավանում սոցիալական աջակցության ոլորտում հայտնաբերվել են բազմաթիվ չարաշահումներ, պարզվել դրանց մեխանիզմը։
Մասնավորապես՝ նախնական քննության տվյալներով՝ Ստեփանավանի տարածքային գործակալության համակարգչային բազայում կեղծ տեղեկություններ են մուտքագրվել՝ տարբեր անձանց սոցիալապես անապահովության վերաբերյալ, նրանց անունները ներառվել նպաստառուների ցուցակներում, ձևակերպվել են ապօրինի նպաստներ, իսկ գումարները յուրացվել։
Քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ պարզելու կատարված առերևույթ հափշտակություններին առնչություն ունեցած անձանց շրջանակը, նրանցից յուրաքանչյուրի դերակատարության աստիճանը, պետությանը պատճառված վնասի իրական ծավալները։
2018 թվականի հուլիսի 19-ին ձերբակալվել է սոցիալական աջակցության Ստեփանավանի տարածքային գործակալության 4 աշխատակից, իսկ այսօր որոշում է կայացվել՝ սոցիալական աջակցության Ստեփանավանի տարածքային գործակալության պետ Ալբերտ Ղարաքեշիշյանին ձերբակալելու մասին, որի կատարումը հանձնարարվել է ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին։

Следствие решило задержать главу Степанаванского территориального агентства социальной поддержки 07/21/2018   16:01  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому степанаванским следственным отделом следственного управления следственного комитета РА по Лорийской области, принято решение о задержании начальника Степанаванского территориального агентства социальной поддержки Альберта Каракешишяна. Об этом сообщает СК Армении.
Как указывается в сообщении, в результате предпринятых в ходе предварительного следствия масштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий в сфере социальной поддержки в Степанаване были обнаружены многочисленные случаи злоупотреблений, установлен их механизм.
В частности, по данным предварительного следствия, в компьютерную базу данных Степанаванского территориального агентства были включены подложные сведения относительно социальной необеспеченности различных лиц, их имена были внесены в списки получателей пособий, оформлены незаконные пособия, а суммы были присвоены.
По уголовному делу предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на установление круга лиц, причастных к предполагаемым хищениям, роли каждого из них, реальные масштабы причиненного государству ущерба.
Сообщается, что 19 июля 2018 года были задержаны 4 сотрудника Степанаванского территориального агентства социальной поддержки, а сегодня принято решение о задержании начальника Степанаванского территориального агентства социальной поддержки Альберта Каракешишяна, производство которого поручено соответствующим подразделениям Полиции.
"Предварительное следствие продолжается. О результатах расследования сообщим дополнительно", -заявили в СК.