Մնացականյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալին է ներկայացրել ԼՂ խնդրի կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումները 07/20/2018   09:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Նյու Յորքում հուլիսի 19-ին հանդիպեց Միավորված ազգերի կազմակերպության քաղաքական դեպարտամենտի ղեկավար, գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոսմարի Դիկարլոյի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունը, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց տարբեր բնագավառներում ՄԱԿ-ի հետ հաստատված արդյունավետ փոխգործակությունը՝ ընդգծելով Հայաստանի նոր կառավարության պատրաստակամությունը համատեղ քայլերով էլ ավելի խորացնելու և ընդլայնելու դրա օրակարգը:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալի խնդրանքով՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումները և նոր կառավարության ծրագրի առաջնահերթությունները: Նախարարն ընդգծեց, որ ժողովրդի կողմից տրված լայն մանդատի հիման վրա կառավարությունը հաստատակամ է շարունակելու երկրում բարեփոխումների գործընթացը՝ ուղղված օրենքի գերակայության, արդարադատության, տնտեսական և սոցիալական ոլորտում հավասար հնարավորությունների ապահովմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին։
Արտահերթ ընտրությունների անցկացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների համատեքստում Զոհրաբ Մնացականյանը կարևորեց միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և ՄԱԿ կառույցների հետ ակտիվ և արդյունավետ համագործակցությունը դրանց պատշաճ կազմակերպման նպատակով։
ԱԳ նախարար Մնացականյանը ներկայացրեց Լեռնայնին Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման առնչությամբ հայկական կողմի մոտեցումներն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ Բրյուսելում կայացած ճանաչողական բնույթի հանդիպման արդյունքները։
09:35 16/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք պետք է ցանկացած պահի պատրաստ լինենք պաշտպանվելու ու հակահարված տալու. Վարչապետ

Мнацаканян представил заместителю генсека ООН подходы армянской стороны к карабахскому урегулированию 07/20/2018   10:19  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 19 июля в Нью-Йорке встретился с заместителем генерального секретаря по политическим вопросам Розмари Дикарло.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, глава внешнеполитического ведомства Армении придал важность налаженному с ООН в различных сферах эффективному взаимодействию, подчеркнув готовность нового правительства Армении к дальнейшему углублению и расширению его повестки совместными усилиями.
По просьбе заместителя генсека ООН Зограб Мнацаканян представил произошедшие в Армении внутриполитические процессы и приоритеты программы нового правительства. Министр подчеркнул, что правительство на основе данного ему народом широкого мандата решительно настроено продолжить процесс реформ в стране, направленный на обеспечение верховенства закона, правосудия, равных возможностей в экономической и социальной сферах, борьбу с коррупцией.
В контексте  работы по проведению внеочередных выборов глава МИД Армении отметил важность активного и эффективного сотрудничества с международными партнерами, в том числе с ПРООН и другими структурами ООН.
Министр Мнацаканян представил подходы и приоритеты армянской стороны в вопросе урегулирования карабахского конфликта, а также итоги состоявшейся в Брюсселе ознакомительной встречи с главой МИД Азербайджана.