Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, տալու, կաշառքի միջնորդության և շորթման դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործը ՀՔԾ վարույթում է 07/20/2018   11:53  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի վարույթ է ընդունվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված` պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, նրան կաշառք տալու, կաշառքի միջնորդության և շորթման դեպքերի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեում հարուցված քրեական գործը: Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Այսպես, 2018 թվականի հուլիսի 4-ին ՀՀ նախկին ոստիկանապետ Ա. Սարգսյանը հաղորդում է տվել այն մասին, որ ՀՀ Արարատի նախկին մարզպետ Վ. Հովակիմյանը 2012 թվականից սկսած արատավորող տեղեկություններ հրապարակելու սպառնալիքով իրենից պահանջում է առանձնապես խոշոր չափերով գումար:
Հաղորդման կապակցությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեում նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Վ. Հովակիմյանն իր հերթին հաղորդում է տվել այն մասին, որ դեռևս 2008 թվականին իր նախկին աշխատակիցներից մեկը դիմել է իրեն՝ որդուն ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայությունում աշխատանքի ընդունելու համար միջնորդելու խնդրանքով, ինչի համար պատրաստակամություն է հայտնել կաշառք տալ:
Այդ կապակցությամբ հանդիպել է Ա. Սարգսյանին, ով ընդունել է տվյալ անձին ՃՈ ծառայությունում աշխատանքի ընդունելու համար կաշառքի առաջարկը, տեղում ստացել է կաշառքի գումարը և խոստացել կազմակերպել աշխատանքի ընդունման գործընթացը, սակայն խոստումն այդպես էլ չի կատարել, իսկ գումարը չի վերադարձրել:

Расследованием дела о взяточничестве, в котором фигурирует имя экс-главы полиции Армении, займется Спецследственная служба 07/20/2018   12:14  |  Криминальная хроника
Следователь Специальной следственной службы Армении принял к производству уголовное дело, возбужденное в Следственном комитете РА по фактам получения, дачи, вымогательства взятки в особо крупных размерах и пособничества во взяточничестве. Об этом сообщает пресс-служба ССС РА.
Так, 4 июля 2018 года бывший начальник Полиции РА А. Саркисян подал заявление о том, что экс-губернатор Араратской области В. Овакимян, угрожая с 2012-ого года публикацией порочащих сведений, требует у него сумму в особо крупных размерах.
В ходе подготовки материалов  в СК В. Овакимян, в свою очередь, заявил, что еще в 2008-ом один из его бывших сотрудников обратился к нему с просьбой походатайствовать о приеме сына на работу в Дорожной полиции и выразил готовность дать взятку за это.
“В этой связи он встретился с А. Саркисяном, который принял предложение данного лица о приеме на работу в ДП за взятку, на месте получил сумму и пообещал устроить на работу, однако обещания так и не сдержал, а деньги не вернул. Ведется предварительное расследование”, - отмечается в сообщении.