«Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն»-ում մի շարք չարաշահումներ և խախտումներ են հայտնաբերվել  07/20/2018   10:37  |  Քրեական խրոնիկոն
«Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում առողջապահության նախարարության կողմից ձեռնարկված ուսումնասիրության արդյունքում արձանագրվել են մի շարք չարաշահումներ և խախտումներ: Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է, որ հասարակական կազմակերպության հետ կնքվել է 67 մլն. դրամի ծառայությունների մատուցման պայմանագիր, որով ՀԿ-ն մատուցել է 2 տեսակի ծառայություն:
«Սկսած 2017թ. մայիս ամսից նույն ծառայությունները մատուցվում են անհամեմատ ավելի էժան գներով. առաջին տեսակի ծառայությունը` 4 անգամ, իսկ երկրորդ տեսակի ծառայությունը` 7 անգամ պակաս արժեքով: Այդպիսի բարձր գներով ծառայություններ մատուցած կազմակերպությունը, ըստ նախնական տեղեկատվության, ունեցել է կապ ՊՈԱԿ-ի ղեկավարության հետ. ՀԿ-ի գրանցման հասցեն ըստ նախնական տեղեկությունների համընկնում է նախկին տնօրենի տեղակալի գրանցման հասցեի հետ»,-նշել է նախարարը, հավելելով, որ բացահայտվել են մի շարք աշխատակիցներ, որոնք գրանցված են եղել ՊՈԱԿ-ում, սակայն փաստացի չեն աշխատել այնտեղ: Վերոհիշյալ աշխատակիցներին վճարվել է շուրջ 30 մլն դրամ աշխատավարձ:
«Նյութերը ուղարկվել են ոստիկանություն հետագա ընթացք տալու համար։ Առողջապահության նախարարությունը նմանատիպ ուսումնասիրություններ է կատարելու է իր ենթակա բոլոր կազմակերպություններում»,-նշված է Թորոսյանի հայտարարության մեջ։
Նախարարը հետգրությամբ գրել է նաև, որ սա այն բուժհիմնարկն է, որտեղ ֆինանսական միջոցների տնտեսման արդյունքում բարձրացվել էր բժիշկների աշխատավարձը։

Глава Минздрава Армении сообщил о выявленных в Национальном центре борьбы с туберкулезом злоупотреблениях и нарушениях 07/20/2018   10:58  |  Криминальная хроника
Злоупотребления и нарушения выявлены по итогам проведенных министерством здравоохранения Армении проверок  в ГНКО “Национальный центр борьбы с туберкулезом”.
Как написал на своей странице в соцсети Facebook  глава Минздрава Армении Арсен Торосян, с общественными организациями был заключен договор об оказании услуг на сумму 67 млн. драмов, по которому ОО предоставила два вида услуг.
"С  мая 2017-ого года те же услуги оказываются по несравненно более низким ценам: первый вид услуги в четыре раза дешевле, а второй -  в семь раз. Организации, предоставившие услуги по столь высоким ценам, согласно предварительным данным, были связаны с руководством ГНКО. Адрес регистрации общественной организации, по предварительным сведениям, совпадает с  адресом регистрации заместителя бывшего директора", - указал министр, добавив, что выявил целый ряд сотрудников, которые были оформлены в ГНКО, однако фактически не работали в указанном учреждении. По данным главы Минздрава, вышеупомянутым сотрудникам выплатили зарплату в размере 30 млн. драмов.
"Материалы направлены в полицию для дачи им дальнейшего хода. Министерство здравоохранения проведет подобные  проверки во всех подведомственных ему организациях", - отметил Торосян.
Министр также добавил, что это то медучреждение, где в результате экономии финансовых средств  врачам повысили зарплаты.