ԱԱԾ-ն բացահայտել է կոռուպցիոն սխեմա, որում ներգրավված են մի խումբ քաղաքացիներ, պաշտոնատար անձինք 07/16/2018   20:24  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է կոռուպցիոն սխեմա, որում ներգրավված են մի խումբ քաղաքացիներ, պաշտոնատար անձինք, այդ թվում` բժիշկներ, զինկոմիսարիատի աշխատակիցներ: Վերջիններս կաշառքի դիմաց կազմակերպել և իրականացրել են 2018 թվականի ամառային զորակոչի ընթացքում բժշկական կեղծ ախտորոշումների հիմքով պարտադիր զինվորական ժամկետային ծառայությունից ՀՀ շուրջ չորս տասնյակից ավելի զինակոչիկների ազատելու կամ տարկետում տրամադրելու գործընթացը: Գործող սխեմայում մի շարք դրվագներում առանցքային դերակատարում է ունեցել բժիշկ Արամայիս Սանոսյանը:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ ՊՆ հանրապետական հավաքակայանի նախկին զինծառայող Կոլյա Քոսակյանը, տիրապետելով զինվորական կոմիսարիատի աշխատանքի նրբություններին և օգտագործելով աշխատակիցների ու բժիշկների շրջանում ունեցած իր կապերը, մի խումբ անձանց հետ գալով նախնական համաձայնության, մինչև 14.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքի դիմաց կազմակերպել է զորակոչիկներին զինկոմիսարիատների կողմից քաղաքացիական հիվանդանոցներ ուղեգրելու, նրանց բժշկական կեղծ ախտորոշումներ տրամադրելու, այնուհետև նշված ուղեգրերի հիման վրա պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու, տարկետում տրամադրելու կամ պահեստազորում հաշվառելու գործընթացը: Կոլյա Քոսակյանին և նրա խմբի անդամներին կեղծ բժշկական փաստաթղթեր ձեռք բերելու հարցում օժանդակել են տարբեր բուժկենտրոնների բժիշկ-մասնագետներ, զինկոմիսարիատի ներկա և նախկին աշխատակիցներ, որոնց էլ փոխանցվել է քաղաքացիներից վերցված գումարների մի մասը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ, հարցաքննվել են տասնյակ անձինք, կատարվել է շուրջ 20 խուզարկություն, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են զինակոչիկների վերաբերյալ կազմված բժշկական ակտեր, գումար, գործի համար էական նշանակություն ունեցող այլ փաստաթղթեր:
Քրեական գործի դրվագներից մեկով պարզվել է նաև, որ Կոլյա Քոսակյանը, հերթական ապօրինի գործարքն իրականացնելով, համաձայնության է եկել իր ծանոթ, Հանրապետական զինկոմիսարիատի աշխատակից Ս.Մ-ի հետ, իսկ վերջինս պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Գեղարքունիքի մարզի զինվորական կոմիսար Գարիկ Առաքելյանի հետ՝ 11.000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց ՀՀ քաղաքացի Ն.Ա-ին բժշկական կեղծ ախտորոշումների հիման վրա պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու վերաբերյալ: Գումարը ստանալուց հետո Գարիկ Առաքելյանը խոստացել է հարցը լուծել, և սկսվել է զինակոչիկի բժշկական հետազոտությունների գործընթացը, սակայն ավարտին չի հասցվել, քանի որ դեպքը բացահայտվել է ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ մեղադրանք է առաջադրվել 3 անձի՝ Կոլյա Քոսակյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի («Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալուն օժանդակելը»), Գարիկ Առաքելյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի («Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալը») և Արամայիս Սանոսյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի («Խոշոր չափերով կաշառք ստանալը») և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետի («Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալը») հատկանիշներով: Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ձեռնարկվում են միջոցներ` առնչակից անձանց ողջ շրջանակը, ինչպես նաև գործի համար էական նշանակություն ունեցող բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԱԾ-ն հորդորում է քաղաքացիներին՝ զերծ մնալ զինծառայությունից խուսափելու նպատակով կատարվող ապօրինի գործողություններից: Վերոհիշյալ անձանց և Կոլյա Քոսակյանի «ծառայություններից» օգտված քաղաքացիներին առաջարկում ենք դիմել ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությանը (հեռ.՝ 010-57-93-12), ինչը հաշվի կառնվի վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից:Այս մասին հայտնում են՝ ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից:
20:44 28/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն գործողություններ է իրականացնում Հալաբյան փողոցում գտնվող գրասենյակներից մեկում
21:01 22/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ-ն մանրամասներ է ներկայացրել Առաքել Մովսիսյանի առանձնատանը կատարված գործողությունների մասին
18:58 22/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ-ն հատուկ գործողություններ է իրականացնում «Գլոբուս» բիզնես կենտրոնի մոտակայքում
18:47 14/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ ԱԱԾ բացահայտել է թմրամիջոցների մաքսանենգության և ապօրինի շրջանառության դեպք
15:03 08/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՆերկայանալով որպես զինհոսպիտալի կամ նախարարության վերահսկիչ վարչության աշխատակից՝ հափշտակել է 20.400 ԱՄՆ դոլար. ԱԱԾ-ն բացահայտել է
13:37 29/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն՝ «Նորֆոլկ» ընկերության պաշտոնյաներին առաջադրված մեղադրանքների մասին
18:18 26/05/2018  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է մեկնաբանել ԱԱԾ բացահայտումները
21:56 25/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն բացահայտել է ՊԵԿ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ հանցավոր կոռուպցիոն սխեմա

СНБ Армении выявила коррупционную схему по освобождению призывиков от военной службы (ВИДЕО) 07/17/2018   09:14  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении раскрыла коррупционную схему освобождения или отсрочки от прохождения военной службы.
Как сообщает пресс-центр СНБ РА, в результате проведенных сотрудниками ведомства широкомашстабных оперативно-розыскных мероприятий и комплексных следственных действий была раскрыта коррупционная схема, в которую были вовлечены чиновники, в том числе врачи, сотрудники военного комиссариата. Последние за взятку организовывали и осуществляли процесс освобождения или получения отсрочки от прохождения обязательной службы в армии более сорока призывников в ходе летнего призыва 2018 года на основании медицинских справок с поддельными диагнозами. Ключевую роль в ряде эпизодов действующей схемы сыграл врач Арамаис Саносян.
"На основе добытых предварительных данных, бывший военнослужащий республиканского сборного пункта Минобороны Армении Коля Косакян, располагая сведениями о тонкостях работы военного комиссариата, а также воспользовавшись своими связями среди сотрудников и врачей, вступил в предварительный сговор с группой лиц. За взятку до $14 тысяч он организовывал для призывников получение направлений в гражданские больницы, выдачу им медицинских справок с  липовыми диагнозами. Затем на основании этих направлений он организовывал процесс освобождения от обязательной военной службы, предоставления отсрочки или зачисления в запас. Коле Косакяну и членам его группы в получении поддельной медицинской документации содействовали врачи из разных медцентров, бывшие и действующие сотрудники военкомата, которым передавали часть денег, выданных гражданами", - говорится в сообщении.
По факту следственным управлением СНБ возбуждено уголовное дело, допрошены десятки людей, проведено более 20 обысков, в результате которых были обнаружены медицинские акты, составленные относительно призывников, деньги, имеющие существенное значение для дела иные документы.
сообщается, что по одному из эпизодов уголовного дела было установлено, что Коля Косакян, реализовав очередную незаконную сделку, договорился со своим знакомым, сотрудником Республиканского военного комиссариата С.М., а последний условился с военным комиссаром Гегаркуникской области Гариком Аракеляном об освобождении Н.А. от прохождения обязательной военной службы на основании медицинской справки с сфабрикованным диагнозом за 11.000 долларов. После получения суммы Гарик Аракелян обещал решить вопрос и инициировал процесс прохождения призывниками медицинского обследования, однако не довел его до конца, поскольку случай был раскрыт сотрудниками СНБ.
По достаточной совокупности добытых доказательств обвинение предъявлено трем лицам: Коле Косакяну – по пункту 1 части 3 статьи 38-312 ("Содействие в даче взятки в особо крупных размерах»), Гарику Аракеляну – по пункту 2 части 4 статьи 311 ("Получение взятки в особо крупных размерах") и Арамаису Саносяну – по пункту 3 части 3 статьи 311 ("Получение взятки в особо крупных размерах") и по пункту 2 части 4 статьи 311 ("Получение взятки в особо крупных размерах") УК РА. В отношении них избрана  мера пресечения в виде заключения под стражу.
Предпринимаются меры, направленные на установление всего круга соучастников, а также всех обстоятельств, имеющих существенное значение.
СНБ призывала  граждан воздерживаться от незаконных действий с целью уклонения от службы в армии.
"Вышеназванных лиц и граждан, воспользовавшихся "услугами" Коли Косакяна предлагаем обратиться в следственное управление СНБ (тел: 010 57 93 12), что будет принято во учтено органом, осуществляющим производство", - отмечается в сообщении.