Քննչական կոմիտեն՝ Գարեգին Բ-ի հետ տեղի ունեցած միջադեպի մասին 07/17/2018 14:25 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց Ձորի քննչական բաժնում նյութեր են նախապատրաստվում` հուլիսի 14-ին Գնդեվանքի տարածքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի տեղաշարժն արգելափակելու դեպքի վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի ֆեյսբուքյան էջում 2018 թվականի հուլիսի 14-ին՝ ժամը 18:46-ին, «Շտապ» խորագրի ներքո հրապարակվել էր տեղեկատվություն առ այն, որ «Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ուխտի էր մեկնել Գնդեվանք (Վայոց Ձորի թեմ), որտեղ հայտնի նախաձեռնության անդամներն արգելափակել են Վեհափառ Հայրապետի տեղաշարժը։ Այժմ Նորին Սրբության մեքենան շրջափակված է, Գնդեվանքից վերադարձի ճանապարհը փակ է մեքենաներով և քարերով, նախաձեռնության անդամները սպառնալիքներ են հնչեցնում։ Հայաստանյաց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հոգևոր պետին վտանգ է սպառնում»։
Նշված հրապարակման առնչությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց ձորի մարզային վարչությունում նախապատրաստվում են նյութեր, որի շրջանակներում քննության առարկա են դարձվել դեպքի վերաբերյալ համացանցում առկա տեսանյութերը:
Հանձնարարություններ են տրվել ոստիկանության համապատասխան աշխատակիցներին՝ միջոցներ ձեռնարկել՝ դեպքի բոլոր մասնակիցների ինքնությունը պարզելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու, գործի համար կարևոր նշանակություն ունեցող մի շարք այլ հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

СК Армении выясняет обстоятельств инцидента с Католикосом всех армян в Гндеванке 07/17/2018   15:45  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета РА по Вайоцдзорской области готовятся материалы по инциденту с блокированием передвижения Верховного патриарха и Католикоса всех армян Гарегина Второго на территории Гндеванка 14-го июля с.г.. Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
В 18:46 14-го июля  2018 года на странице пресс-канцелярии Святого Первопрестольного Эчмиадзина в соцсети Fаcebook с пометкой "срочно" была опубликована информация о том, что Католикос всех армян Гарегин Второй совершил паломничество в Гндеванк (Вайоц-Дзорская епархия), где активисты известной инициативы преградили путь Патриарху.
"В данный момент автомобиль Его Святейшества окружен. Обратная дорога из Гндеванка перекрыта машинами и камнями. Члены инициативы озвучивают угрозы. Духовному предводителю Святой Армянской Апостольской церкви угрожает опасность", - говорилось в сообщении.
В связи с указанной публикацией в следственном управлении Следственного комитета РА по Вайоцдзорской области готовятся материалы, в рамках которых предметом расследования стали опубликованные в Сети видеоматериалы относительно произошедшего.
Соответствующим сотрудникам Полиции поручено предпринять меры, направленные на установление личностей всех участников инцидента и обеспечение их явки к органу, осуществляющему производство, а также выяснение ряда иных обстоятельств, имеющих важное значение для дела.