Սպանություն Գեղամավանում. մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի 07/13/2018   13:28  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով պարզվել են Գեղարքունիքի մարզի Գեղամավան գյուղի բնակիչ, 1962 թ. ծնված Հուսիկ Զաքարյանի սպանության դեպքի էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները՝ վիճաբանության շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը։ Մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
56-ամյա Հ.Զաքարյանը կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներն ստացել է 2018 թ. հուլիսի 8-ին։ Վերջինս Սևանի բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել որովայնի, կրծքավանդակի շրջաններում ստացած բազմակի կտրած-ծակած թափանցող վնասվածքներով, որտեղ նույն օրը՝ հուլիսի 8-ին՝ ժամը 21։55-ին, մահացել է:
ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում բավարար փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ տուժողը կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքներն ստացել է համագյուղացիների հետ տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ։
Նախնական քննության տվյալներով՝ դեպքի օրը համագյուղացիները մասնակցել են հուղարկավորության արարողության, հոգեհացի, ինչից հետո արարողությունների սրահի մոտ կենցաղային հարցերի շուրջ առաջացել է վիճաբանություն, որի ժամանակ Գեղամավան գյուղի բնակիչ Ա.Աբրահամյանը ծեծի է ենթարկվել։ Միջադեպին մասնակից են եղել նաև տուժողի՝ Հ.Զաքարյանի մերձավորները։ Կատարվածի մասին Ա.Աբրահամյանը պատմել է եղբորը և, տանից վերցնելով խոհանոցային դանակ, նույն օրը երեկոյան՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, գնացել են Հուսիկ Զաքարյանի առանձնատան ուղղությամբ։ Ցանկապատի մոտ հանդիպելով վերջինիս՝ վիճաբանել են, որի ընթացքում դանակով բազմաթիվ հարվածներ են հասցրել նրա որովայնի, կրծքավանդակի շրջաններին՝ պատճառելով կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքները։
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Աբրահամյան եղբայրներին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով, և միջնորդություններ ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։
Նախաքննությունը շարունակվում է։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։

Ссора между односельчанами на востоке Армении закончилась убийством 07/13/2018   15:02  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому следственным управлением Следственного комитета РА по Гегаркуникской области, установлены имеющие существенное значение обстоятельства убийства жителя села Гегамаван Усика Закаряна(1962 года рождения): мотив ссоры, личности предполагаемых преступников. Обвинение предъявлено двум лицам. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
56-летний У. Закарян получил несовместимые с жизнью ранения 8-го июля текущего года. Он был доставлен в медцентр Севана с множественными колото-резаными проникающими ранами в области брюшной полости и грудной клетки. В тот же день, 8-го июля, в 21:55 он скончался.
В результате необходимых следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых следственным управлением СК РА по Гегаркуникской области по уголовному делу, были добыты достаточные фактические данные о том, что потерпевший получил несовместимые с жизнью травмы во время ссоры с односельчанами.
По данным предварительного следствия, в день инцидента жители села принимали участие в поминках, после чего близ ритуального зала возник конфликт на бытовой почве, во время которого был подвергнут избиению житель села Гегамаван А.Абрамян. В инциденте принимали участие родственники потерпевшего У.Закаряна. О случившемся А.Абрамян рассказал брату, и, взяв из дома кухонный нож, в тот же день вечером, примерно в 20:30, направился в сторону дома Усика Закаряна. Встретив его около забора, он поспорил с ним. Во время ссоры он нанес ему ножом множественные несовместимые с жизнью ранения в живот и область грудной клетки.
"На основе добытых по уголовному делу доказательств братьям Абрамян предъявлено обвинение по пункту 7 части 2 статьи 104  УК РА("Убийство, совершенное группой лиц или организованной группой"). В суд  были поданы ходатайства об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу, которые удовлетворены. Предварительное расследование продолжается. Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования", - отмечается в сообщении.