«Գազպրոմ Արմենիա»-ի գազալցակայանները խուսափել են հարկային պարտավորություններից 07/11/2018   16:49  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՊԵԿ կազմակերպման և հսկողության վարչությունից ՊԵԿ քննչական վարչություն և  ՊԵԿ հետաքննության վարչության հետաքննության բաժին  հաղորդումներ են ստացվել այն մասին, որ ՊԵԿ նախագահի հանձնարարագրերի հիման վրա, «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին պատկանող «Ավոտգազ» ՍՊ ընկերությունում, ինչպես նաև «Ավտոստոպ», «ԳԱՕՄ Գրուպ», «Գազ Գրուպ», «Արզնի Գազ», «Ֆակել Գազ» և «Նախշին» ՍՊ ընկերություններում կատարված չափագրումների արդյունքում պարզվել է, որ այդ ընկերությունները 2016-2018 թվականների ընթացքում ցույց են տվել պակաս իրացված գազի ծավալներ, ինչի հետևանքով խուսափել են համապատասխանաբար 58.700.000, 14.900.000, 168.400.000, 79.400.000,  53.000.000, 25.700.000 և 349.500.000 ՀՀ դրամի չափով հարկ վճարելուց: Այս մասին հայտնում է պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Վերոգրյալի հիման վրա ՊԵԿ քննչական  վարչությունում և ՊԵԿ հետաքննության վարչության հետաքննության բաժնում  և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով նախատեսված հանցավոր արարքների հատկանիշներով հարուցվել են քրեական գործեր, որոնց շրջանակներում իրականացվել են մի շարք քննչական և դատավարական գործողություններ, այդ թվում՝ խուզարկություններ և զննություններ:
2018 թվականի հուլիսի 10-ին ՊԵԿ քննչական, հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունների աշխատակիցները համատեղ խուզարկություններ են իրականացրել նշված ընկերություններին պատկանող գազալցակայաններում, որտեղից հայտնաբերել են քրեական գործերով պարզաբանման ենթակա մի շարք հանգամանքներին վերաբերող հաշվապահական փաստաթղթեր, համակարգիչներ, տեսաձայնագրող սարքեր և այլն:

Газозаправочные станции “Газпром Армения” заподозрили в уклонении от уплаты от налогов 07/11/2018   17:14  |  Криминальная хроника
Случаи уклонения от исполнения налоговых обязательств выявлены в газозаправочных станциях компании “Газпром Армения”.
В Комитет государственных доходов поступили сообщения о том, что  в результате проведенных на основе поручения председателя КГД в принадлежащих ЗАО “Газпром-Армения” ООО “Автогаз”, а также  “Автостоп”, “ГАОМ Груп”, “Арзни Газ”, “Факел Газ”, “Нахшин” замеров было установлено, что эти компании в течение 2016-2018  указали заниженные объемы реализованного газа, тем самым уклонились от уплаты налогов  в размере 58.700.000, 14.900.000, 168.400.000, 79.400.000,  53.000.000, 25.700.000 и 349.500.000 драмов соответственно. Об этом сообщает пресс-служба Комитета госдоходов Армении.
На основе вышеизложенного следственным управлением и отделом дознания управления КГД возбуждены уголовные дела по  частям 1 и 2 статьи 205("Уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей") УК Армении, в рамках которых проведены ряд следственных и процессуальных действий, в том числе произведены обыски и осмотры.
10 июля 2018 года сотрудники следственного и оперативно-розыскного управления и управления дознания КГД  совместно провели обыски в газозаправочных станциях, принадлежащих указанным компаниям, где обнаружили бухгалтерскую документацию, компьютеры, видеозаписывающие устройства касательно ряда обстоятельств, подлежащих выяснению по уголовным делам, и др.