Քննչական կոմիտեն Ալեքսանդր Սարգսյանի որդուն կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել 07/10/2018   19:56  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել Հայկ Սարգսյանին՝ սպանության փորձ կատարելու, ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք ձեռք բերելու և պահելու համար։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Քրեական գործով կատարված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են Երևան քաղաքի բնակիչ, 1984 թվականին ծնված Դավիթ Սիմոնյանի՝ 2007 թվականի ապրիլի 1-ին հրազենային վնասվածք ստանալու իրական հանգամանքները, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Դավիթ Սիմոնյանը՝ հրազենային վնասվածքով, թիվ 3 կլինիկական հիվանդանոց է տեղափոխվել 2007 թվականի ապրիլի 1-ին՝ Երևան քաղաքի Թումանյան-Նալբանդյան փողոցների խաչմերուկից: Նույն օրը ոստիկանության Կենտրոնական բաժին էր ներկայացել քաղաքացի Ա.Ղևոնդյանը, ներկայացրել ատրճանակ և հայտնել, թե այն գտել է իրենց շենքին կից մանկապարտեզից դեպի նկուղ տանող աստիճանների մոտ, որի հետ անզգույշ վարվելու հետևանքով կրակել է՝ մարմնական վնասվածք պատճառելով ընկերոջը՝ Դ.Սիմոնյանին:
Ոստիկանության Կենտրոնականի քննչական բաժնում 2007 թվականի մայիսի 28-ին որոշում էր կայացվել փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը կարճելու և Ա.Ղևոնդյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ և 5-րդ կետերով նախատեսված կողմերի հաշտության և բողոքի բացակայության հիմքով:
Նոր երևան եկած հանգամանքներով պայմանավորված՝ 2018 թվականի հուլիսի 3-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից վերացվել է նշված որոշումը, և քրեական գործը, նախաքննություն կատարելու նպատակով, ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին։ Նույն օրը քննիչն այն վարույթ է ընդունել և ձեռնարկել անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Կատարված նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Դ.Սիմոնյանն իրականում հրազենային վնասվածքն ստացել է Հայկ Ալեքսանդրի Սարգսյանի բնակության վայրի՝ Երևան քաղաքի Թումանյան փողոցի թիվ 11 շենքի բնակարանի նկուղային հարկում գտնվող սենյակում՝ 2007 թվականի ապրիլի 1-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում՝ վերջինիս կողմից արձակված կրակոցի հետևանքով։ Պարզվել է վիճաբանության շարժառիթը, միջադեպին ականատես անձի ինքնությունը։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Հայկ Ալեքսանդրի Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ սպանության փորձի և ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելու և պահելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասերով։
Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ։

СК Армении попросил суд арестовать сына Александра Саргсяна 07/11/2018   00:11  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану, Айку Саргсяну предъявлено обвинение  в покушении на убийство, а также незаконном приобретении и хранении оружия и боеприпасов. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
В результате проведенных по уголовному делу крупномасштабных следственных действий были установлены реальные обстоятельства получения 1-го апреля 2007 года жителем Еревана Давидом Симоняном(1984 года рождения) огнестрельного ранения, а также личность предполагаемого преступника.
Ранее СК сообщил, что Давид Симонян был доставлен с огнестрельным ранением в третью клиническую больницу с перекрестка улиц Туманяна и Налбандяна 1-го апреля 2007 года. В тот же день в центральный отдел Полиции явился А. Гевондян, который предъявил пистолет и сообщил, что нашел его возле лестницы, ведущей от прилегающего к их зданию детского сада к подвалу, и вследствие неосторожного обращения с оружием выстрелил, ранив друга – Д. Симоняна.
В Центральном следственном отделе Полиции 28 мая 2007 года было принято решение о прекращении производства по уголовному делу, возбужденному по данному факту, и неосуществлении уголовного преследования в отношении А. Гевондяна на основании примирения сторон и отсутствия жалобы, предусмотренного пунктами 4 и 5 части 1 статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса РА.
В связи с вновь открывшимися обстоятельствами 3 июля 2018 года генеральным прокурором было отменено  указанное решение, и уголовное дело направлено в следственный отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану для производства предварительного расследования. В тот же день следователь принял его к производству и предпринял необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление обстоятельств произошедшего.
В ходе проведенного предварительного расследования были добыты фактические данные о том, что в действительности Д.Симонян получил огнестрельное ранение 1-го апреля 2007 года около 16:00 в комнате, расположенной в подвальном помещении квартиры в доме №11 по улице Туманяна в Ереване, где проживает Айк Александрович Саргсян, вследствие выстрела, произведенного последним. Установлены мотив ссоры, а также личность очевидца инцидента.
На основе добытых доказательств Айку Александровичу Саргсяну предъявлено обвинение в покушении на убийство, а также незаконном приобретении и хранении оружия и боеприпасов - по части 1 статьи 34-104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА.
Следователь подал в суд ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Предварительное следствие продолжается.