Հարուցվել է քրեական գործ՝ «Մարտիկ» հիմնադրամում արձանագրված չարաշահումների դեպքի առթիվ 07/10/2018   16:37  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի հանցագործությունների քննության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ «Մարտիկ» հիմնադրամում արձանագրված չարաշահումների դեպքի առթիվ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Երևանի ավագանու «Ելք» խմբակցության անդամ Անահիտ Բախշյանի դիմումի հիման վրա նյութերի նախապատրաստման արդյունքում պարզվել է, որ 2008-2017 թթ. ընթացքում «Մարտիկ» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի կատարած վարչական ծախսերը 10 տոկոսով գերազանցել են ընդհանուր ծախսերը. գերածախսը կազմել է ընդհանուր 26191377 ՀՀ դրամի։ Այդպիսով խախտվել են «Մարտիկ» հիմնադրամի կանոնադրության 5.5 կետի պահանջները, ինչի արդյունքում էական վնաս է պատճառվել հիմնադրամին՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի հանցագործությունների քննության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Կատարվում է նախաքննություն։ Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ «Մարտիկ» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի կողմից իր լիազորությունները չարաշահելու դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

СК Армении сообщил подробности дела о злоупотреблении в фонде “Мартик” 07/10/2018   16:56  |  Криминальная хроника
В Управлении по расследованию преступлений общего характера Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по факту злоупотреблений, зафиксированных в фонде “Мартик”.  Об этом сообщает пресс-служба СК РА.
В ходе подготовки материалов на основе заявления члена Совета старейшин Еревана от фракции “Елк” Анаит Бахшян было установлено, что произведенные в течение 2008-2017гг. исполнительным директором фонда “Мартик” административные расходы на 10% превысили общие затраты: перерасход составил в общей сложности 26191377 драмов. Таким образом, были нарушены требования пункта 5.5 устава фонда “Мартик”, в результате чего фонду был причинен значительный ущерб.
По факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 214(“Злоупотребление полномочиями служащими коммерческих или иных организаций, повлекшее тяжкие последствия”) Уголовного кодекса РА.
"Ведется предварительное расследование. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств злоупотребления исполнительным директором фонда “Мартик” своих полномочий", - отмечается в сообщении.