Դատարանը կալանավորեց նաեւ Մասիսի քաղաքապետի եղբորը 07/06/2018 22:31 | Քրեական խրոնիկոն
Դատարանը քիչ առաջ բավարարեց նաեւ Մասիսի քաղաքապետի եղբոր՝ Գոռ Համբարձումյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին միջնորդությունը։ Այս մասին ֆեյսբուքում հայտնել է ՀՀ ՔԿ նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը։
Մինչ այդ դատարանը բավարարել էր նաեւ Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանին կալանավորելու միջնորդությունը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա նոր մեղադրանք է առաջադրվել Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանին եւ նրա եղբորը՝ Գոռ Համբարձումյանին։
Մասնավորապես՝ Մասիսի քաղաքապետ Դավիթ Համբարձումյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, ՝ Գոռ Համբարձումյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ) և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով:
Քննիչը միջնորդություններ է ներկայացրել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ։

Мэр города Масиса и его брат взяты под стражу 07/07/2018   09:21  |  Криминальная хроника
Суд в Армении удовлетворил ходатайства следователя об избрании в отношении мэра города Масиса Давида Амбарцумяна и его брата Гора Амбарцумяна меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом на своей странице в Facebook сообщила советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян.
"В результате широкомасштабных следственных и иных процессуальных действий, предпринятых в рамках уголовного дела, расследуемого следственным управлением СК по Еревану, на основе новых добытых доказательств новое обвинение предъявлено мэру Масиса Давиду Амбарцумяну и его брату Гору Амбарцумяну", - сообщила Сона Трузян.
В частности, Давиду Амбарцумяну предъявлено обвинение по частям 1 и 2 статьи 225-й ("Организация массовых беспорядков и их непосредственное совершение") и ч. 4 статьи 258 ("Хулиганство") Уголовного кодекса Армении, его брату - по пункту части  3 статьи 258 (по двум эпизодам) и части 4 статьи 258 УК РА.
Ранее сообщалось, что 22 апреля 2018 года в ереванском районе Эребуни группа лиц, некоторые из которых были в масках, напала на участников акции протеста, пустив в ход камни, дубинки и электрошокеры.
Сообщалось, что по уголовному делу добыты фактические данные об участии мэра города Масиса Давида Амбарцумяна в инциденте.