Արա Բաբլոյանը Քվեբեկում հանդիպել է Կանադայի Համայնքների պալատի նախագահի հետ 07/06/2018   15:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Քվեբեկ: Այցի շրջանակում Արա Բաբլոյանը հուլիսի 5-ին հանդիպել է Կանադայի Համայնքների պալատի նախագահ Ջեֆ Ռիգանի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Ջեֆ Ռիգանին Կանադայի ազգային տոնի առթիվ՝ հղելով ջերմ շնորհավորանքներ եւ բարեմաղթանքներ: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկու երկրների միջեւ ձեւավորվել են ամուր բարեկամական կապեր: Անդրադառնալով միջխորհրդարանական փոխգործակցության զարգացմանը՝ ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարն այս հարցում կարեւորել է պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերը եւ փոխայցերի ակտիվացումը: Արա Բաբլոյանի խոսքով՝ չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը, Հայաստանը եւ Կանադան համագործակցում են երկկողմ ու բազմակողմ բնագավառներում:
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային կազմակերպությունների, հատկապես Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում երկու երկրների համագործակցությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը, նշելով, որ Ֆրանկոֆոնիայի պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթաժողովը 2018 թվականին Երեւանում անցկացնելու հարցում Կանադան կարեւոր աջակցություն է ցուցաբերել, փաստել է, որ Հայաստանը սիրով հյուրընկալելու է բարձրաստիճան հյուրերին, այդ թվում՝ Կանադայի պաշտոնական պատվիրակությանը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման խնդրին՝ ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ մեր երկիրը բարձր է գնահատում Կանադայի սկզբունքային դիրքորոշումն այդ հարցում. Համայնքների պալատը դեռեւս 2004թ. ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ, իսկ 2015թ. ապրիլին՝ Հայոց ցեղասպանության եւ այլ ցեղասպանությունների ճանաչումը վերահաստատող, ինչպես նաեւ ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հռչակող բանաձեւ:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Կանադայի իշխանությունների որդեգրած հավասարակշռված եւ անկողմնակալ դիրքորոշումը:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ նշելով, որ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ, միաժամանակ համաձայնագիր ստորագրեց Եվրամիության հետ: ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը ժողովրդավարական արժեքներ դավանող պետություն է եւ մշտապես քայլեր է ձեռնարկում ժողովրդավարական գործընթացների խորացման ուղղությամբ: Ջեֆ Ռիգանն իր հերթին ողջունել է ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
Քննարկվել են Կանադայի հետ տարբեր ոլորտներում արդյունավետ համագործակցությանը, կանադահայ համայնքի գործունեությանը վերաբերող հարցեր: Կողմերն ընդգծել են, որ Կանադայում բնակվող շուրջ 90 հազար հայերը զգալի ներդրում ունեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցում եւ ակտիվ ներգրավված են Կանադայի հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում:
Կանադայի Համայնքների պալատի նախագահն ընդգծել է, որ երկկողմ փոխգործակցությունն ամուր հիմքերի վրա է դրված: Նա փաստել է, որ իր երկիրն աջակցում է Հայաստանի ջանքերին՝ ուղղված ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:

Спикер парламента Армении в Квебеке встретился с председателем Палаты общин Канады 07/06/2018   16:31  |  Лента новостей
Продолжается визит делегации во главе с председателем Национального собрания Армении Арой Баблояном в Квебек.  Подробности передает пресс-служба армянского парламента.
5 июля в рамках поездки состоялась встреча А.Баблояна с председателем Палаты общин Канады Джефом Реганом.
Председатель НС тепло и сердечно поздравил г-на Регана с национальным праздником Канады. Глава парламента подчеркнул, что с установлением дипломатических отношений между двумя странами сформировались прочные дружественные связи. Обратившись к межпарламентскому взаимодействию, руководитель законодательного органа РА особо выделил в этом вопросе роль групп дружбы и активизацию взаимных визитов. По словам А.Баблояна, несмотря на географическую дальность, между Арменией и Канадой налажено двустороннее и многостороннее сотрудничество.
Затронуто сотрудничество двух стран в международной организациях, особенно в рамках Международной организации Франкофонии. Председатель НС, отметив, что Канада оказала важную поддержку в вопросе проведения 17-го Саммита глав государств и правительств Франкофонии в 2018 г в Ереване, заверил, что Армения радушно примет высоких гостей, в том числе официальную делегацию Канады.
Обратившись к признанию и осуждению Геноцида армян, глава НС РА отметил, что Армения высоко ценит принципиальную позицию Канады в данном вопросе: Палата общин еще в 2004 г. приняла признающую геноцид резолюцию, а в апреле 2015 г. - резолюцию, подтверждающую признание Геноцида армян и других геноцидов, а также резолюцию, провозгласившую 24 апреля Днем памяти Геноцида армян.
Глава законодательного органа РА подчеркнул взвешенную и беспристрастную позицию канадских властей в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
А.Баблоян обратился также к Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, отметив, что Армения, являясь членом ЕАЭС, в то же время подписала соглашение с Евросоюзом. Он подчеркнул, что Армения – приверженное демократическим ценностям государство и всегда предпринимает шаги к углублению демократических процессов. Г-н Реган в свою очередь приветствовал усилия Армении по укреплению демократии.
Обсуждены вопросы плодотворного сотрудничества в различных сферах, деятельности армянской общины Канады. Стороны подчеркнули, что около 90 тысяч проживающих в Канаде армян вносят существенный вклад в развитие двусторонних отношений и активно вовлечены в различные сферы общественной жизни страны.
Председатель Палаты общин подчеркнул, что двустороннее сотрудничество опирается на прочную базу. Он отметил, что Канада содействует усилиям Армении в мирном урегулировании карабахской проблемы.