Սարյանի հափշտակված գծանկարներ, թմրանյութ, ատրճանակներ․ հետախուզում է հայտարարվել Ալեքսանդր Սարգսյանի որդու՝ Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ (տեսանյութ) 07/05/2018 20:28 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը մանրամասներ է հայտնել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ Ալեքսանդր Սարգսյանի տանը կատարված խուզարկության և այլ քննչական գործողությունների մասին։ ԱԱԾ հաղորդագրությունն ամբողջությամբ․
«Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունում օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ Արամի փողոցի շենքերից մեկի բնակարանում թաքցված են առանձնապես խոշոր չափերի թմրանյութ և զենքեր։
Ազգային անվտանգության ծառայությունն իրականացրել է օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, որի արդյունքում պարզվել է, որ այն պատկանում է ՀՀ քաղաքացի, Երևանի բնակիչ 31-ամյա Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանին: ԱԱԾ աշխատակիցները, իրականացված օպերացիայի շրջանակներում, օրեր շարունակ դարանակալել են Արամի փողոցում և 2018 թվականի հունիսի 25-ին նշված փողոցի շենքերից մեկից դուրս գալու պահին բերման են ենթարկել Սերոբ Սահակյանին և Վլադիմիր Շահինյանցին՝ իրենց մոտ գտնվող ճամպրուկներով:
ԱԱԾ քննչական վարչությունում իրականացված հարցաքննության արդյունքում պարզվել է, որ բերման ենթարկված Սերոբ Սահակյանը թմրանյութեր և զենքեր թաքցրած Նարեկ Սարգսյանի մտերիմ ընկերն է: Վերջինս իրավապահների ուշադրության կենտրոնում հայտնվել է Նարեկ Սարգսյանին օժանդակելու համար:
Քննչական գործողությունների արդյունքում հայտնի է դարձել, որ Նարեկ Սարգսյանը 2018 թվականի հունիսի 22-ին իր թիկնապահ Արտեմ Պետրոսյանի հետ մեկնել է Մոսկվա՝ այնտեղից որևէ եվրոպական երկիր մեկնելու նպատակով, և մինչ ՀՀ տարածքը լքելը Սարգսյանն իր թիկնապահի միջոցով Սերոբ Սահակյանին է փոխանցել Երևանի Արամի փողոցի շենքերից մեկի բնակարանի բանալին, իսկ արդեն հունիսի 25-ին, նույն թիկնապահի միջոցով Սահակյանին խնդրել է վերոնշյալ բնակարանում գտնվող երկու ճամպրուկները տեղափոխել այլ վայր:
Անձնական խուզարկության ժամանակ Վլադիմիր Շահինյանցի և Սերոբ Սահակյանի մոտ գտնվող ճամպրուկներում հայտնաբերվել և առգրավվել են կոկաին և մեթամֆետամին տեսակի թմրամիջոցներ, թվով 4 ատրճանակ, որոնցից մեկը խլացուցիչով, փամփուշտներ, անհայտ ծագման հաբեր, ապակյա և պլաստմասսայե խողովակներ՝ սպիտակավուն և սև հետքերով, կաթոցներ, որոնք ամենայն հավանականությամբ ծառայել են թմրանյութ օգտագործելու նպատակով և այլ իրեր:
Հայտնաբերված զենքերն ուղարկվել են փորձաքննության այլ հանցագործություններում դրանց ներգրավվածությունը ճշտելու նպատակով։
Բացի այդ, Ազգային անվտանգության ծառայությունում հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ դեռևս 2013 թվականին Նարեկ Սարգսյանը չարաշահելով նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի ժառանգներից մեկի վստահությունը, նրանից վերցրել է նկարչի շուրջ 280 000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ թվով 14 գծանկարները` խոստանալով դրանց դիմաց վճարել 28 հազար ԱՄՆ դոլար, իսկ մնացած գումարով համատեղ հիմնադրել խաղատուն և հովանավորել դրա գործունեությունը: Նկարներին տիրանալուց հետո Սարգսյանը խոստումը չի կատարել և անտեսելով տուժողի բազմաթիվ պահանջները հրաժարվել է վերադարձնել նկարները:
Փաստի առթիվ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հուլիսի 4-ին խուզարկություն է կատարվել Նարեկ Սարգսյանի հաշվառման վայրում, որտեղից հայտնաբերվել են Նարեկ Սարգսյանի կողմից հափշտակված նկարները, ինչպես նաև 115 000 ԱՄՆ դոլար, 27 000 եվրո, թանկարժեք ժամացույցներ, բազմաթիվ ոսկյա մետաղադրամներ և զարդեր, որոնց ձեռքբերման հանգամանքների օրինականությունը ստուգվելու է քրեական գործի վարույթի շրջանակներում:
Խուզարկության ընթացքում Նարեկ Սարգսյանի հայրը՝ Ալեքսանդր Սարգսյանը, հայտնել է, թե իբր նկարները գնվել են իր կողմից: Նա ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարցաքննվել է գործարքի հանգամանքների շուրջ: Բացի այդ, առերես հարցաքննության է ենթարկվել հաղորդում տված անձի հետ, ով կրկին պնդել է, որ նկարները խաբեությամբ իրենից հափշտակել է Նարեկ Սարգսյանը: Խուզարկության ավարտից հետո Նարեկ Սարգսյանի եղբայր Հայկ Սարգսյանը ՀՀ ԱԱԾ չի հրավիրվել, նա քննչական գործողությունների է մասնակցել այլ իրավապահ մարմնում:
Նկարների պատկանելիությունը վարպետի վրձնին և դրանց արժեքը պարզելու նպատակով նշանակվելու է համապատասխան փորձաքննություն:
Խուզարկություն է կատարվել նաև Նարեկ Սարգսյանին պատկանող տարածքներում և նրա կողմից շահագործվող թանկարժեք ավտոմեքենաներում: Տարածքներից մեկում՝ իր աշխատասենյակի մետաղյա պահարանում, հայտնաբերվել է թմրամիջոցի նմանվող նյութով լի տարա՝ իր գործածման պիտույքներով:
Ի դեպ, ավտոմեքենաներից մեկը` մոտ 90 հազար դոլար արժողությամբ, 2017 թվականի արտադրության Mercedes-Benz GLE 400 4matic մակնիշի ավտոմեքենան, կասկածելի գործարքներում ներգրավված և ցոփ ու շվայտ սովորություններով հանրությանը հայտնի վերոնշյալ անձն առանց վարանելու նվիրել է ընկերուհուն:
Նարեկ Սարգսյանն ու Արտեմ Պետրոսյանը ներգրավվել են որպես մեղադրյալ, նրանց նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը»:

СНБ обнародовала результаты обыска в доме брата третьего президента Армении(ВИДЕО) 07/06/2018   09:34  |  Криминальная хроника
Службa национальной безопасности Армении сообщила подробности обыска, проведенного в доме брата третьего президента Армении Сержа Саргсяна - Александра Саргсяна.
Службa национальной безопасности Армении получила оперативные данные о том, что в квартире одного из домов по улице Арами спрятаны наркотики в особо крупных размерах и оружие. Об этом сообщает пресс-центр СНБ.
СНБ предприняла оперативно-розыскные мероприятия, в результате которых было установлено, что вышеуказанное принадлежит гражданину Армении, 31-летнему жителю Еревана Нареку Александровичу Саргсяну. Сотрудники СНБ в рамках проведенной операции несколько дней сидели в засаде на улице Арами и 25 июня 2018 года в момент выхода из одного из зданий на указанной улице подвергли приводу Сероба Саакяна и Владимира Шаинянца, у которых при себе были чемоданы.
По результатам допроса, проведенного в следственном управлении СНБ, выяснилось, что подвергнутый приводу Сероб Саакян является близким другом Нарека Саргсяна, скрывавшего наркотики и оружие. Последний оказался в центре внимания правоохранителей за содействие Нареку Саргсяну. В результате следственных действий стало известно, что Нарек Саргсян 22-го июня 2018 года вместе с телохранителем Артемом Петросяном отправился в Москву для того, чтобы оттуда уехать в какую-нибудь европейскую страну, и перед тем, как покинуть территорию Армении, Саргсян через своего телохранителя передал Серобу Саакяну ключи от квартиры в одном из зданий на улице Арами, а уже 25 июня через того же телохранителя попросил Саакяна перенести два чемодана из этой квартире в другое место. В ходе личного досмотра в находящихся у Владимира Шаинянца и Сероба Саакяна чемоданах были обнаружены и изъяты кокаин и метамфетамин, четыре пистолета, один из которых был с глушителем, патроны, таблетки неизвестного происхождения, стеклянные и пластмассовые трубки с белесыми и черными следами, а также пипетки, которые по всей вероятности, служили для употребления наркотиков, и другие вещи.
Обнаруженное оружие направлено на экспертизу для уточнения их использования в других преступлениях.
Кроме того, как отмечается в сообщении, в Службу нацбезопасности поступила информация о том, что еще в 2013 году Нарек Саргсян, злоупотребив доверием одного из наследников художника Мартироса Сарьяна, забрал у него 14 графических работ на сумму около 280 000 долларов, пообещав заплатить за них 28 000 долларов, а на оставшуюся сумму вместе с ним основать казино и спонсировать его деятельность. Завладев работами, Саргсян не сдержал обещание и, проигнорировав многочисленные требования потерпевшего, отказался вернуть картины.
По факту следственным управлением СНБ в рамках уголовного дела, возбужденного по признакам пункта 1 части 3 статьи 178 ("Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах") УК Армении 4 июля был проведен обыск по месту прописки Нарека Саргсяна, где были обнаружены похищенные им картины, а также 115 тысяч долларов США, 27 тысяч евро, дорогие часы, многочисленные золотые монеты и украшения, законность приобретения которых будет проверена в рамках производства по уголовному делу.
Также сообщается, что во время обыска отец Нарека Саргсяна - Александр Саргсян - заявил, что картины якобы приобрел он. Он был допрошен в следственном управлении СНБ относительно обстоятельств сделки. Кроме того, была проведена очная ставка с человеком, который настаивает на том, что картины были похищены у него обманным путем Нареком Саргсяном. После завершения обыска брат Нарека Саргсяна не был вызван в СНБ; он принял участие в следственных действиях в другом органе.
Для установления принадлежности картин кисти мастера и  их стоимости назначена соответствующая экспертиза.
Проведен также обыск на территориях, принадлежащих Нареку Саргсяну, и эксплуатируемом им дорогом автомобиле. В железном сейфе в его кабинете была обнаружена тара, наполненная веществом, похожим на наркотик.
Сообщается, что одну из машин стоимостью порядка 90 тысяч долларов марки Mercedes-Benz GLE 400 4matic  вышеуказанное лицо подарило подруге.
Нарек Саргсян и Артем Петросян привлечены в качестве обвиняемых. Они объявлены розыск.  В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
15:15 05/07/2018  |  Криминальная хроникаСК Армении сообщил подробности уголовного дела, по которому проходит Айк Саргсян