Վարչապետը հանդիպել է Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ բողոքող քաղաքացիներին ու «Լիդիան Արմենիա»-ի ներկայացուցիչներին 07/06/2018 14:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 6-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կապանից ուղևորվել է Ջերմուկ: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետն ուղղաթիռով Հայկական բնապահպանական ճակատի ներկայացուցիչ Լևոն Գալստյանի ու «Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանի հետ հետևել է Ամուլսարի հանքի շահագործման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին, այնուհետև Կեչուտ համայնքում հանդիպել Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ բողոքող բնակիչներին ու բնապահպաններին, լսել նրանց կարծիքներն ու դիտարկումները:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այցն ունի փաստահավաք նշանակություն: Հանդիպման ընթացքում վարչապետն առաջարկել է հանդիպում անցկացնել բողոքող ցուցարարների և հանքը շահագործող «Լիդիան Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչների հետ, լսել միմյանց դիրքորոշումներն ու հանգել որոշումների, ինչին կողմերը դրական են արձագանքել:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է Ջերմուկում: Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ հանքի շահագործման գործընթացը սկսվել է 12 տարի առաջ, եթե բոլոր պրոցեսները տեղի ունենային գործող կառավարության օրոք՝ ինքը չէր ցանկանա, որ այսպիսի հանք գոյություն ունենար Ջերմուկի մոտակայքում:
«Ունենք իրավիճակ, երբ կատարվել է ահռելի ծավալի ներդրում, որը դե յուրե տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության թույլտվությամբ, համենայն դեպս, գոնե այս պահին չունենք տեղեկատվություն, որ ինչ-որ կարգ է խախտվել: Հանքի շահագործման հետ կապված սկսվել են ստուգումներ, որոնք կշարունակվեն: Պետք է պատասխանենք երկու հարցի. առաջին՝ պարզել հանքի հնարավոր ազդեցությունը ջրային ռեսուրսների վրա, երկրորդը՝ պարզել հանքի հնարավոր շահագործման ազդեցությունը Ջերմուկի՝ որպես առողջարանային քաղաք զարգացման վրա»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է՝ ի սկզբանե էլ ասել է, որ հանքի հետ կապված որոշումները պետք է հիմնված լինեն բացառապես փաստերի, այլ ոչ թե էմոցիաների վրա: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ էմոցիոնալ որոշումները պետական կառավարման համակարգում այնքան էլ օգտակար չեն և առկա է իրավական վիճակ, որի յուրաքանչյուր հանգուցալուծում ունի իր հնարավոր զարգացումները:
«Եթե մենք այս իրավիճակում որևէ ապօրինություն թույլ տանք՝ գոնե միջազգային հարաբերությունների տեսակետից կարող ենք շատ բարդ խնդիրների առաջ կանգնել:
Պետք է հասկանանք հետևյալը՝ համաձայն ենք արդյոք ի գիտություն ընդունել փորձագիտական դե յուրե պատասխանները վերը նշված հարցերի շուրջ: Ցանկացած որոշում պետք է կայացնենք փաստերի հիման վրա: Հույս ունեմ, որ ներկաները համոզված են, որ մենք, և կոնկրետ ես, այս հարցում չունենք ոչ մի այլ շահագրգռություն՝ բացի Հայաստանի հավասարակշռված շահը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն առաջարկել է վերը նշված երկու հարցերի շուրջ պետության, բնապահպանների և «Լիդիան Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչների ներգրավմամբ ստեղծել վստահելի եռակողմ մեխանիզմ, որպեսզի դրանց վերաբերյալ լինի վերջնական ու անառարկելի պատասխան: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ իր կարծիքը պետք է ձևավորվի այս երկու հարցերի փորձագիտական, հիմնավորված և ապացուցված պատասխանների վրա. յուրաքանչյուր որոշում ունի իր գինը և ինքը չի կարող առանց հիմքերի որևէ որոշում կայացնելու մասին մտածել:
Վարչապետի առաջարկի հետ կապված բողոքող քաղաքացիները նշել են, որ պատրաստ են նման մեխանիզմ ստեղծել, եթե «Լիդիան Արմենիա»-ն ուսումնասիրության ընթացքում դադարեցնի գործունեությունը:
Իր հերթին, «Լիդիան Արմենիա»-ի ներկայացուցիչները նշել են, որ նույնպես պատրաստ են ընդունել վարչապետի առաջարկը, սակայն իրենց համար ընդունելի չէ այդ ընթացքում գործունեությունը կասեցնելու առաջարկը: Տեղի ունեցած քննարկումներից հետո վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ պետությունը կհավաքագրի հանքի շահագործման հետ բոլոր փաստերն ու կարտահայտի իր դիրքորոշումը:
Վերադարձի ճանապարհին՝ Գնդեվազի մոտ, վարչապետը զրուցել է իր հետ հանդիպելու նպատակով ճանապարհին կանգնած գնդեվազցիների հետ:

Правительство Армении соберет все факты об эксплуатации Амулсарского месторождения и выскажет свою позицию 07/06/2018 17:28 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в рамках визита в Сюникскую область сегодня направился в Джермук.
Премьер сегодня встретился с руководством компании Lydian Armenia, эксплуатирующей золоторудное месторождение на горе Амулсар, и участниками акции против эксплуатации рудника.
Как сообщает пресс-служба правительства, по дороге из Капана в Джермук премьер-министр в сопровождении представителя Армянского экологического фронта Левона Галстяна и исполнительного директора компании Lydian Armenia Айком Алояном с вертолета понаблюдал за работой по эксплуатации рудника в Амулсаре, после чего встретился с протестующими против эксплуатации месторождения жителями села Кечут и экологами, выслушал их мнения и замечания.
Никол Пашинян заявил, что его визит носит ознакомительный характер. Он предложил активистам и представителям компании Lydian Armenia провести встречу, выслушать позиции друг друга и найти пути решения, на что стороны положительно отозвались.
Встреча продолжилась в Джермуке.Премьер Пашинян отметил, что процесс по эксплуатации был начат еще 12 лет назад, но если бы он был начат при новом правительстве, лично он бы не пожелал, чтобы подобное месторождение было в окрестностях Джермука.
"У на с сложилась ситуация, когда были осуществлены огромные инвестиции де-юре с разрешения правительства Армении. По крайней мере, на данный момент у нас нет информации о каком-либо нарушении порядка. Начаты проверки, связанные с эксплуатацией месторождения, которые будут продолжены. Мы должны ответить на два вопроса: во-первых, выяснить возможное воздействие рудника на водные ресурсы, и, во-вторых, выяснить влияние деятельности шахты на развитие Джермука как курортного города", - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян напомнил, что он изначально говорил, что решения по вопросу эксплуатации рудника должны быть основаны исключительно на фактах, а не на эмоциях. По словам главы правительства, эмоциональные решения в системе государственного управления не столь эффективны, и сложилась правовая ситуация, любая развязка которой имеет свое возможное развитие.
"Если мы допустим в этой ситуации какое-либо беззаконие в этой ситуации, по крайней мере, мы можем столкнуться с очень серьезными проблемами с точки зрения международных отношений. Мы должны понять следующее - согласны ли мы принять экспертные ответы де-юре по вышеуказанным вопросам? Мы должны принять любое решение, основанное на фактах. Надеюсь, что участники убеждены, что мы, конкретно – я не имеем никакой иной заинтересованности кроме сбалансированного интереса Армении", - отметил Никол Пашинян.
Премьер предложил создать основанный на доверии трехсторонний механизм с участием государства, экологов и представителей компании Lydian Armenia с целью выработки окончательного и неоспоримого ответа по существующим вопросам. Никол Пашинян подчеркнул, что его мнение должно сформироваться на основе обоснованных и доказанных ответах экспертов.
На предложение премьер-министра протестующие заявили о готовности создать подобный механизм, если Lydian Armenia в период исследований прекратит свою деятельность.
В свою очередь представители Lydian Armenia также заявили, что и они готовы принять предложение премьера, однако для них неприемлемо предложение о приостановлении на этот период деятельности компании.
После состоявшегося обсуждения премьер Пашинян подчеркнул, что государство соберет все факты об эксплуатации месторождения и выскажет свою позицию.