Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Ֆրանկոֆոն խորհրդարանների նախագահների համաժողովին 07/06/2018   12:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Քվեբեկում հուլիսի 5-ին մասնակցել է Ֆրանկոֆոն խորհրդարանների նախագահների համաժողովի աշխատանքներին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Արա Բաբլոյանը ելույթ է ունեցել «Ինչպես բարելավել հասարակության ներկայացվածությունը ֆրանկոֆոն խորհրդարաններում» թեմայի շրջանակում` նշելով.
«Հայաստանը հպարտ է ֆրանկոֆոն մեծ ընտանիքին իր պատկանելությամբ, որի հետ կիսում է մարդասիրության եւ համերաշխության արժեքները:
Մենք սատարում ենք Ֆրանկոֆոնիայի անդամ պետությունների այն քայլերը, որոնք միտված են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կանանց ու տղամարդկանց միջեւ հավասարության ապահովմանը, ժողովրդավարության հիմնարար արժեքների պահպանմանը, երիտասարդության դերի բարձրացմանը:
Հայաստանի քաղաքական եւ հասարակական կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներում կանանց դերը տարեցտարի մեծանում է: 2016թ. մայիսի 25-ին ընդունված Ընտրական օրենսգրքում հստակ ամրագրված է, որ խորհրդարանական  ընտրություններին մասնակցող բոլոր քաղաքական կուսակցությունների կամ դաշինքների համամասնական ցուցակների յուրաքանչյուր հնգյակում պետք է առնվազն մեկ կին լինի, ինչի արդյունքում խորհրդարանում կանանց ներգրավվածությունը զգալի է: 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 105 պատգամավորներից 18-ը կին են, ովքեր  ակտիվ մասնակցում են խորհրդարանական բոլոր քննարկումներին:
Ազգային ժողովի երեք փոխնախագահներից մեկը կին է, ով նաեւ  ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարն է եւ  նախկինում զբաղեցրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնը:
Ընտրական օրենսգրքով Հայաստանում բնակվող ազգային փոքրամասնություններին հնարավորություն է ընձեռնվել ներկայացված լինել Ազգային ժողովում: 6-րդ գումարման խորհրդարանում մանդատ են ստացել ազգային փոքրամասնությունների 4 ներկայացուցիչներ: ՀՀ ԱԺ առաջին նստաշրջանի առաջին նիստը վարել է քրդական համայնքի ներկայացուցիչը:
Ֆրանկոֆոնիան յուրահատուկ համագործակցության հարթակ է հայ երիտասարդների համար: Ֆրանկոֆոն աշխարհը, բարձր գնահատելով երիտասարդների դերը եւ նշանակությունը, ամեն կերպ փորձում է խրախուսել եւ աջակցել նրանց նախաձեռնություններին:
2016թ. Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանի նախաձեռնությամբ եւ աջակցությամբ  հիմնադրվել է խորհրդարանին կից գործող Հայաստանի Ֆրանկոֆոն երիտասարդական խորհրդարանը:
Ժողովրդավարական ինստիտուտների կատարելագործանը, քաղաքացիական հասարակության ձեւավորմանը նպաստելու համար մեր երկիրը մշտապես երիտասարդներին մասնակից է դարձրել օրինաստեղծ աշխատանքներին, օգնել երիտասարդ լիդերների կայացմանը, ինչի վառ ապացուցն է 2004թ-ին ձեւավորված Երիտասարդական խորհրդարանը»:
Պատվիրակությունը մասնակցել է նաեւ Ֆրանկոֆոն խորհրդարանների նախագահների եւ խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների համատեղ աշխատանքային հանդիպմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում է ՖԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը:

Ара Баблоян: Армения горда своей принадлежностью к большой семье Франкофонии, с которой разделяет ценности гуманизма и солидарности 07/06/2018   15:20  |  Лента новостей
Делегация во главе со спикером Национального собрания Армении Арой Баблояном 5 июля приняла участие в работе форума председателей франкофонных парламентов в Квебеке. Подробности передает пресс-служба армянского парламента.
Спикер НС, выступив в рамках темы “Совершенствование представительства общества во франкофонных парламентах”, в частности, отметил:
“Армения горда своей принадлежностью к большой семье Франкофонии, с которой разделяет ценности гуманизма и солидарности.
Мы поддерживаем шаги государств-членов Франкофонии, направленные на защиту прав человека, обеспечение равноправия между женщинами и мужчинами, сохранение основополагающих ценностей демократии, повышение роли молодежи.
Почти во всех сферах политической и общественной жизни Армении роль женщин из года в год растет. В принятом 25 мая 2015 г. Избирательном кодексе (ИК) четко закреплено, что в каждой пятерке пропорциональных списков всех участвующих в парламентских выборах политических партий или блоков должна быть по меньшей мере одна женщина, в результате чего весьма ощутима вовлеченность женщин в парламент.   Из 105 депутатов НС шестого созыва 18 – женщины, которые активно участвуют во всех парламентских дебатах.
Одна из трех вице-спикеров НС – женщина, являющаяся также главой армянской делегации в ПАСЕ, а прежде занимавшая должность министра юстиции РА.
Национальным меньшинствам Армении ИК предоставлена возможность быть представленными в НС.   В парламенте шестого созыва мандаты получили 4 представителя нацменьшинств. Первое заседание первой сессии НС РА вел представитель курдской общины.
Франкофония – платформа своеобразного сотрудничества для армянской молодежи. Франкофонный мир, высоко оценивая роль и значение молодежи, всячески   пытается поощрять и поддерживать их инициативы.
В 2016 г. на ПА Франкофонии по инициативе и содействии главы делегации НС РА Маргарит Есаян при парламенте создан Парламент франкофонной молодежи Армении.
С целью совершенствования демократических институтов, формирования гражданского общества наша страна постоянно вовлекает молодежь в законотворческую работу, помогает становлению молодых лидеров, яркое доказательство чему – сформированный в 2004 г. Молодежный парламент”.
Делегация приняла также участие в совместной рабочей встрече председателей и генеральных секретарей франкофонных парламентов.