Նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է Սահմանադրության օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին 07/05/2018   17:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Սահմանադրական դատարանում մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության եւ պետական խորհրդանիշների օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին:Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի գրասենյակից, Հանրապետության նախագահը դիտել է Հայաստանի Սահմանադրություններին եւ պետական խորհրդանիշներին նվիրված ցուցահանդեսը, մասնակցել է հանդիսավոր ընդունելությանը եւ կտրել է տոնական տորթը:
Իր շնորհավորական ուղերձում նախագահ Սարգսյանն ասել է.
«Այսօր Սահմանադրության օրն է: Միեւնույն ժամանակ, այսօր մենք նշում ենք նաեւ պետական խորհրդանիշների օրը, ինչը կրկնակի տոնական ու կարեւոր է դարձնում այսօրվա խորհուրդը: Պետական խորհրդանիշները բացարձակ արժեքներ են, որոնց նշանակության գիտակցումը եւ պատշաճ արժեւորումը կարեւոր նշանակություն ունեն երկրի այսօրվա եւ վաղվա օրվա համար:
Սահմանադրությունը համարվում է երկրի օրինականության խորհրդանիշ: Սակայն յուրաքանչյուր պետության լավագույն խորհրդանիշը նրա օրինապաշտ եւ, միաժամանակ, օրենքով պաշտպանված քաղաքացին է:
Սահմանադրությունն այն հիմնարար փաստաթուղթն է, որը որպես մեր անկախության եւ հետագա զարգացման երաշխիք, ամրագրում է իրավունքի գերակայության, օրինականության, արդարության եւ ժողովրդի իշխանության վրա հիմնված արժեհամակարգը մեր երկրում:
Վերջին շրջանում պետականաշինության մեջ կատարվող քայլերը նույնպես հենվում են երկրի հիմնական օրենքի այդ տրամաբանության վրա:
Սահմանադրության հերթական տարեդարձի օրը մենք կարող ենք հպարտությամբ արձանագրել ոչ միայն ինքնիշխան, զարգացող, ժողովրդավարության ուղին ընտրած Հայաստանի Հանրապետության աներկբա գոյության փաստը, այլեւ միջազգային ասպարեզում նրա աճող վարկանիշի առկայությունը:
Այն շարունակաբար բարձրացնելը բոլորիս իրավունքն ու պարտականությունն է, եւ առհասարակ մեր բարոյական պարտքն է հայրենիքի հանդեպ:
Սահմանադրական արժեքները կարող են ապրող իրողություն դառնալ այն դեպքում. երբ մեզանից յուրաքանչյուրն իր ներսում այդ արժեքների կրողը լինի:
Սահմանադրությունը իրավունքի ու պարտականության օրինական սահմանն է:
Այն, ըստ էության, զատում է թույլատրելին անթույլատրելիից, ուրվագծում այն իրավական դաշտը, որին ենթակա են նաեւ մեր բարոյական օրենքները:
Պետք է մտածել ու գործել ի շահ երկրի, օգտվել Սահմանադրությամբ ընձեռված հնարավորություններից եւ պաշտպանել Սահմանադրությունը:
Ու այդժամ, երկիրը կդառնա ավելի լավը, երկրի քաղաքացին` ավելի վստահ, երկրի իշխանությունը` ավելի պատասխանատու եւ ավելի վստահելի:
Սահմանադրությունը եւ ժողովրդի կամքը փոխկապակցված են իրար: Այսօր ժողովուրդն է իր կյանքի, պետության զարգացման օրակարգի լիարժեք ձևավորողը:
Այդ օրակարգը պետք է զերծ լինի զգացմունքի գերակայությունից եւ կյանքի կոչվի Սահմանադրության նկատմամբ հարգանքի հենքի վրա` որպես ազատ, ժողովրդավարական եւ ուժեղ Հայաստանի գրավական:
Միասին պետք է շարունակենք կառուցել քաղաքականապես ու տնտեսապես ներդաշնակ, քաղաքացու եւ իշխանության փոխադարձ հարգանքի վրա զարգացող Հայաստանը:
Իրավունքի, օրենքի ու արժանապատվության երաշխավորմամբ ապրելը պետք է լինի ոչ թե երազանք, այլ՝ իրականություն: Որովհետեւ Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով ապրելը ոչ թե սոսկ անհրաժեշտություն եւ պարտականություն է, այլ` ազատ մարդկանց առավելությունը, ովքեր գիտեն իրենց եւ այլոց իրավունքների արժեքը:
Շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին: Մաղթում եմ խաղաղություն, լավատեսություն եւ բարեկեցություն»:
17:33 05/07/2018Հրայր Թովմասյանը վստահեցնում է, որ կայունացման և զարգացման երաշխիքը սահմանադրականության ապահովումն է
14:56 05/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրության անվերապահ կատարումը բոլորիս սրբազան պարտականությունն է. Նիկոլ Փաշինյան
14:52 05/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյան. Սահմանադրությունը իրավունքի ու պարտականության օրինական սահմանն է

Президент Армении принял участие в торжественных мероприятиях по случаю Дня Конституции 07/05/2018 18:14 | Лента новостей
Президент Армен Саркисян сегодня в Конституционном суде принял участие в мероприятиях, посвящённых Дню Конституции и государственных символов Республики Армения. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Президент осмотрел выставку, посвящённую Конституции и государственным символам Армении, принял участие в торжественном приёме и разрезал праздничный торт.
В своём поздравительном послании президент Саркисян сказал:
"Сегодня – День Конституции. Одновременно, сегодня мы отмечаем также день государственных символов, что делает вдвойне праздничным и важным смысл сегодняшнего праздника. Государственные символы – абсолютные ценности, осознание значения которых и оказание им должных почестей чрезвычайно важно для сегодняшнего и завтрашнего дня страны.
Конституция считается символом законности страны. Однако наилучшим символом каждого государства является его законопослушный и, одновременно, защищённый законом гражданин.
Конституция – этот тот основополагающий документ, который как гарантия нашей независимости и развития укрепляет в нашей стране основанную на приоритете права, законности, справедливости и власти народа систему ценностей.
В последний период осуществляемые в государственном строительстве шаги также опираются на эту логику основного закона страны.
В день очередной годовщины Конституции мы можем с гордостью констатировать не только факт безусловного существования суверенной, развивающейся, избравшей путь демократии Республики Армения, но и её растущий авторитет на международной арене.
Непрерывное повышение этого авторитета – наше общее право и обязанность, и это, просто, наш нравственный долг перед родиной.
Конституционные ценности могут стать живой действительностью в том случае, когда каждый из нас будет внутри себя носителем этих ценностей.
Конституция – это законная граница права и обязанности. Она, по сути, отделяет допустимое от недопустимого, очерчивает то правовое поле, которому подлежат также наши нравственные законы.
Нужно думать и действовать во благо страны, пользоваться предоставляемыми Конституцией возможностями и защищать Конституцию.
И тогда страна станет лучше, гражданин страны – более уверенным, власти страны – более ответственными и более надёжными.
Конституция и воля народа взаимосвязаны. Сегодня народ является полноценным творцом повестки развития своей жизни, государства.
Эта повестка должна быть свободна от приоритета чувства, и она должна воплощаться в жизнь на основе уважения к Конституции, как залог свободной, демократической и сильной Армении.
Мы вместе должны продолжать строить политически и экономически гармоничную Армению, которая развивается на основе взаимного уважения гражданина и власти.
Гарантированная правом, законом и достоинством жизнь должна быть не мечтой, а реальностью. Потому что жить по Конституции и законам – не просто необходимость и обязанность, а преимущество свободных людей, которые знают цену своим и чужим правам.