Հայկ Սարգսյանը կասկածվում է սպանության փորձ կատարելու մեջ. Քննչական կոմիտեն մանրամասնում է   07/05/2018   14:36  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում վերսկսվել է 2007 թվականի ապրիլին Երևանի բնակիչ Դավիթ Սիմոնյանի հրազենային վնասվածք ստանալու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։ Վերջինիս սպանելու փորձի մեջ կասկածվում է Հայկ Սարգսյանը։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2007 թվականի ապրիլի 1-ին ոստիկանության Կենտրոնական բաժնում հաղորդում է ստացվել առ այն, որ նույն օրը՝ ժամը 19:00-ին, Երևան քաղաքի Թումանյան-Նալբանդյան փողոցների խաչմերուկից հրազենային վնասվածքով թիվ 3 կլինիկական հիվանդանոց է տեղափոխվել Երևան քաղաքի բնակիչ, 1984 թվականին ծնված Դավիթ Սիմոնյանը:
Նույն օրը ոստիկանության Կենտրոնական բաժին է ներկայացել Ա.Ղևոնդյանը, ներկայացրել ատրճանակ և հայտնել, որ այն գտել է իրենց շենքին կից մանկապարտեզից դեպի նկուղ տանող աստիճանների մոտ և զենքի հետ անզգույշ վարվելու հետևանքով կրակել է՝ մարմնական վնասվածք պատճառելով ընկերոջը՝ Դ.Սիմոնյանին:
Փաստի առթիվ Ոստիկանության Կենտրոնականի քննչական բաժնում 2007 թվականի ապրիլի 1-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 120-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ և կատարվել նախաքննություն: Իսկ 2007 թվականի մայիսի 28-ին որոշում է կայացվել Ա.Ղևոնդյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու և քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ և 5-րդ կետերով նախատեսված կողմերի հաշտության և բողոքի բացակայության հիմքով:
Նոր երևան եկած հանգամանքներով պայմանավորված՝ 2018 թվականի հուլիսի 3-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից որոշում է կայացվել՝ քրեական հետապնդում չիրականացնելու և քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին 2007 թվականին կայացված որոշումը վերացնելու վերաբերյալ, իսկ քրեական գործը, նախաքննություն կատարելու նպատակով, ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին։ Նույն օրը քննիչն այն վարույթ է ընդունել և ձեռնարկել անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Արդյունքում՝ ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ առ այն, որ Դ.Սիմոնյանին մարմնական վնասվածքը պատճառվել է ոչ թե Ա.Ղևոնդյանի կողմից անզգուշությամբ, այլ՝ մեկ այլ անձի կողմից դիտավորյալ արձակված կրակոցի հետևանքով։
Քննության տվյալներով՝ տուժողին սպանելու նպատակով նրա ուղղությամբ դիտավորյալ կրակոց է արձակել Երևանի բնակիչ, 1984թ. ծնված Հայկ Սարգսյանը: Վերջինիս մասնակցությամբ կատարվել են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ առերես հարցաքննություն։
Հուլիսի 4-ին Հ.Սարգսյանին տրվել է դատավարական կարգավիճակ. նա կասկածվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարք, այն է՝ սպանության փորձ կատարելու մեջ։

СК Армении сообщил подробности уголовного дела, по которому проходит Айк Саргсян 07/05/2018   15:15  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возобновлено предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту получения жителем Еревана Давидом Симоняном огнестрельного ранения. В покушении на его убийство подозревается Айк Саргсян. Об этом сообщает СК Армении.
1 апреля 2007 года в центральный отдел Полиции поступило сообщение о том, что в тот же день в 19:00 с перекрестка улиц Туманяна и Налбандяна в Ереване в клиническую больницу №3 с огнестрельным ранением был доставлен житель Еревана Давид Симонян(1984 г.р.).
В тот же день в центральный отдел Полиции явился А. Гевондян, который предъявил пистолет и сообщил, что нашел его возле лестницы, ведущей от прилегающего к их зданию детского сада к подвалу, и вследствие неосторожного обращения с оружием ранил друга – Д. Симоняна. По факту центральным отделом Полиции 1 апреля 2007 года было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 120 и проведено предварительное расследование. А 28 мая 2007 года было принято решение о неосуществлении уголовного преследования в отношении А. Гевондяна и  прекращении производства по уголовному делу на основании примирения сторон и отсутствия жалобы, предусмотренного пунктами 4 и 5 части 1 статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса РА.
В связи с вновь открывшимися обстоятельствами 3 июля 2018 года генеральным прокурором было принято решение об отмене вынесенного в 2007 году  постановления о неосуществлении уголовного преследования и прекращении производства по уголовному делу, а уголовное дело направлено в следственный отдел по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану для производства предварительного расследования. В тот же день следователь принял его к производству и предпринял необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление обстоятельств произошедшего.
В результате добыто достаточно фактических данных о том, что Д. Симонян был ранен по неосторожности не А. Гевондяном, а вследствие выстрела, умышленно произведенного другим человеком.
По данным следствия, с целью убийства потерпевшего в него выстрелил житель Еревана Айк Саргсян(1984 года рождения). С участием последнего проведены необходимые следственные действия, в том числе очная ставка.
4 июля А. Саргсяну был дан процессуальный статус: он подозревается в совершении деяния, предусмотренного частью 1 статьи 34-104(“Покушение на убийство”) Уголовного кодекса РА. Предварительное расследование продолжается.