Ադրբեջանի գործողությունները ՀՀ սահմանին արհամարհանք են համանախագահող երկրների հանդեպ. Տիգրան Բալայան 07/02/2018 12:15 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը Ադրբեջանի կողմից ՀՀ սահմանի Նախիջևանի հատվածում դիրքային ամրապնդման գործողությունները որակում է որպես արհամարհանք համանախագահ երկրների նկատմամբ:
Պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին՝ ԱԳՆ խոսնակը նկատել է՝ նորություն չէ, որ Ադրբեջանը գործում է՝ ելնելով անպատասխանատվության սկզբունքից, իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները չկատարելով:
«Մենք շարունակաբար այս հարցը բարձրացնում ենք ինչպես համանախագահ երկրների, այնպես էլ մեր մյուս գործընկերների ու կազմակերպությունների առջև: Կարծում ենք՝ հենց այստեղ համանախագահները լուրջ անելիքներ ունեն, որովհետև չանսալով նրանց հորդորներին, անելով լրիվ հակառակը, դա առաջին հերթին արհամարհանք է համանախագահ երկրների համար»,-ասաց Տիգրան Բալայանը:
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հուլիսի 1-ին գրառում էր կատարել, որում ասված էր. «Երեկ երեկոյան և այսօր առավոտյան Ադրբեջանական ԶՈւ-երը Նախիջևանյան ուղղությամբ որոշ տեղամասերում փորձել են դիրքային ամրապնդման ինժեներական աշխատանքներ իրականացնել, ինչին ի պատասխան ՀՀ ԶՈւ-երը պատասխան կրակ են բացել և թույլ չեն տվել հակառակորդին կատարել իր խնդիրը: Հայկական կրակից ամբողջությամբ ավերվել ու այրվել է հակառակորդի դիրքերից մեկը: Փոխհրաձգության ընթացքում թեթև (աննշան) վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈՒ-երի պայմանագրային զինծառայող, 1974 թ. Վահագն Սամվելի Բաղդասարյանը»:

В МИД Армении назвали действия Азербайджана на нахиджеванском участке пренебрежением к сопредседателям МГ ОБСЕ 07/02/2018   12:35  |  Лента новостей
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян квалифицировал действия Баку по укреплению позиций на нахиджеванском участке как пренебрежение к сопредседателям Минской группы ОБСЕ.
Отвечая на вопрос корреспондента “Арменпресс” пресс-секретарь МИД Армении заявил, что не новость, что Азербайджан действует, исходя из принципа безответственности, не выполняя взятые на себя обязанности.
“Мы постоянно поднимаем этот вопрос как перед странами-сопредседателями, так и остальными партнерами и организациями. Полагаю, что именно здесь сопредседателям следует серьезно поработать, поскольку неприслушивание к их призывам и диаметрально противоположные действия - это в первую очередь пренебрежение к странам-сопредседателям”, -сказал Тигран Балаян.
Азербайджанские ВС  30 июня и 1 июля на нахиджеванском направлении пытались провести инженерные работы по укреплению позиций, однако ВС Армении открыли ответный огонь, не позволив противнику выполнить задачу.
В результате обстрела с армянской стороны полностью уничтожена и сгорела одна из позиций противника. В ходе перестрелки легкое ранение получил военнослужащий контрактной службы Ваагн Багдасарян( 1974 года рождения).