ՀՀ դեսպանությունը անհանգստություն է հայտնել Իսպանիայի ՆԳՆ կողմից «հայկական մաֆիա» ձևակերպման առնչությամբ 06/30/2018 13:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Իսպանիայում ՀՀ դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել անցնող շաբաթվա ընթացքում երկրում իրավապահ մարմինների ձեռնարկած գործողությունների արդյունքում ավելի քան հարյուր անձանց, այդ թվում և՝ հայերի ձերբակալման առնչությամբ:
Դեսպանությունը մտահոգություն է Իսպանիայի ՆԳՆ կողմից տարածված և իսպանական ԶԼՄ-ներում տեղ գտած «հայկական մաֆիա» ձևակերպման առնչությամբ՝ նշելով, որ դրանք էական վնաս են հասցնում Իսպանիայում բնակվող մի քանի տասնյակ հազար օրինապահ և օրինակելի հայերի համբավին: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունն ամբողջությամբ.
«Իսպանիայում ՀՀ դեսպանությունը մշտապես իր ուշադրության կենտրոնում է պահում մեր քաղաքացիներին առնչվող բոլոր զարգացումները։ Անցնող շաբաթվա ընթացքում Իսպանիայի տարբեր շրջաններում տեղի իրավապահ մարմինների գործողությունների արդյունքում բերման են ենթարկվել հարյուրից ավելի անձինք, որոնց մեջ, ըստ հասանելի տեղեկատվության, կան նաև ծագումով հայեր և ՀՀ քաղաքացիներ:
Իսպանիայի ներքին գործերի նախարարության կողմից հունիսի 26-ին տարածված մամլո հաղորդագրությունը շրջանառության մեջ դրեց «հայկական մաֆիա» ձևակերպումն, ինչը նաև տարածվեց իսպանական ԶԼՄ-ներում:
Դեսպանությունն իր անհանգստությունն է հայտնում նման ձևակերպումների և շեշտադրումների հետ կապված: Դրանք էական վնաս են հասցնում Իսպանիայում բնակվող մի քանի տասնյակ հազար օրինապահ և օրինակելի հայերի համբավին:
Դեսպանությունը կարևոր է համարում զերծ մնալ նման շեշտադրումներից և տեղի ունեցածին առավել հնչեղություն տալու համար արվող անընդունելի ձևակերպումներից՝ մանավանդ, հաշվի առնելով, որ գործով բերման ենթարկվածներից ամենևին բոլորը չեն, որ հայեր են, դեռևս չի ապացուցվել նրանց՝ մեկ հանցավոր կազմակերպության անդամներ լինելը և նրանց նկատմամբ չկա դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռ:
Վստահ լինելով Իսպանիայի իրավապահ մարմինների օրինական գործողությունների արհեստավարժության հանդեպ, միևնույն ժամանակ անարդյունավետ ենք համարում հանցավոր խմբավորումների դեմ պայքարում էթնիկ ծագման շեշտադրումը, ինչը չի նպաստում Իսպանիայի բազմազգ հասարակության ձևավորման և հանդուրժողականության խորացման գործին, ինչը իսպանական կառավարության առաջնահերթություններից է և հաջողությամբ իրականացվում է տարիներ շարունակ»։

Посольство Армении выразило обеспокоенность по поводу формулировки МИД Испании “армянская мафия” 06/30/2018   13:38  |  Лента новостей
Посольство Республики Армения в Испании распространило заявление по поводу проведенных на прошлой  неделе правоохранительными органами арестов более сотни лиц, в том числе и армян. Посольство выразило обеспокоенность по поводу  сформулированного МИД Испании и распространенного в  СМИ выражения «армянская мафия», отметив, что оно наносит существенный вред  имиджу проживающих в  стране  десятков  тысяч законопослушных и  примерных армян.
Текст заявления  приводит информагентство “Арменпресс”:
Отмечается, что в рамках действий правоохранительных органов Испании на прошлой  неделе повергнуты приводу более сотни лиц, среди которых, согласно доступным источникам, этнические  армяне и граждане Армении.
В распространенном МВД Испании 26 июня пресс-релизе в оборот введена формулировка «армянская мафия», что было распространено в  СМИ.
Посольство выражает обеспокоенность в  связи с такими формулировками и акцентами. Они  наносят существенный вред  имиджу проживающих в  стране  десятков  тысяч законопослушных и  примерных армян.
Посольство считает важным воздерживаться от подобных  акцентов и неприемлемых формулировок для  придания  большего звучания происходящему с учетом того, что отнюдь не  все задержанные - армяне, и пока не доказано их членство в преступной организации и отсутствует вошедшее в  законную силу  решение  суда в их отношении.
Будучи уверенными в профессионализме законных действий правоохранительных органов Испании, в то же время считаем неэффективным акцентирование  этнического происхождения в борьбе  с преступными группировками, что отнюдь не  способствует  формированию и углублению толерантности в многонациональном обществе Испании, что является одним из приоритетов испанского правительства и с успехом осуществляется на протяжении лет».
10:47 04/11/2017  |  Международные новостиПолицейские в Москве изъяли у уроженца Армении около 50 боевых патронов
16:49 30/10/2017  |  Международные новостиТаксист-нелегал из Армении задержан по подозрению в избиении пассажирки в Москве
16:07 20/10/2017  |  Криминальная хроникаПо подозрению в убийстве уроженца Армении в Москве задержан подполковник МВД на пенсии
14:47 20/10/2017  |  Международные новостиДрака произошла между гражданами Армении и Таджикистана в Москве