Երիտասարդ սերունդը պետք է շարունակի հայ-ռուսական համագործակցությունը և հանդես գա այն ընդլայնելու նոր նախաձեռնություններով. Փաշինյանի ուղերձը 06/29/2018 15:01
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 7-րդ ֆորումի մասնակիցներին:
Ջերմորեն ողջունում եմ ձեզ «Ռուսաստանի և Հայաստանի թվային նախաձեռնությունները ԵԱՏՄ թվային օրակարգի իրականացման շրջանակում» թեմայով Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 7-րդ ֆորումի շրջանակում:
7 տարի առաջ՝ 2011 թվականին, Հայաստանը և Ռուսաստանը նախաձեռնել են հայ-ռուսական ֆորումի անցկացումը, որը գործնականում միավորել է Հայաստանի մարզերի և Ռուսստանի շրջանների, ինչպես նաև հասարակությունների և տարածաշրջանային բիզնեսի ներկայացուցիչներին:
Նման պարբերականությունը, կլոր սեղանների շրջանակում քննարկվող լայն թեմաներով պլանավորված, դիտարկում ենք որպես հայ-ռուսական ռազմավարական փոխգործակցության հերթական դրսևորում: Ավելին, այսօր միջտարածաշրջանային համագործակցությունը դարձել է դրա անբաժանելի մասը:
Մեր երկրների առջև ծառացած են հիմնականում հավակնոտ խնդիրներ՝ ապահովելու առավալագույն հարմարավետ պայմաններ մեր քաղաքացիների կյանքի, բիզնեսի կազմակերպման, նոր արտադրությունների թողարկման համար, ստեղծել լրացուցիչ աշխատատեղեր ոչ միայն մայրաքաղաքներում, այլ նաև շրջաններում: Սա այն է, ինչին նպատակաուղղված են համապատասխան պետական ծրագրերը և հենց դրանցով են մոտիվացված կոնկրետ քայլեր՝ ուղղված շրջաններին ավելի բարենպաստ ստարտային պայմանների ներկայացմանը՝ տարբեր առևտրատնտեսական, մշակութային և հումանիտար ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման նպատակով:
Արագ փոփոխվող իրողությունները ձևավորում են նոր խնդիրներ՝ ընդգծելով նոր մոտեցումների մշակման անհրաժեշտությունը, որոնց մեծ մասը վերաբերում է թվային օրակարգին: Հավատում ենք, որ մեր երկրների կողմից իրականացվող թվային օրակարգը, որը համաձայնեցվել է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում, թույլ կտա ոչ միայն կրճատել վարչական ծանրաբեռնվածությունը, համագործակցությանը հաղորդել ավելի ժամանակակից և թափանցիկ բնույթ, այլ նաև զգալիորեն կկրճատի գաղափարի ծագման և դրա իրականացման ժամանակը, նվազագույնի կհասցնի աշխարհագրական հեռավորությամբ պայմանավորված ծախսերը:
Ակնկալում ենք, որ ֆորումի անցկացմանը, որը չի սահմանափակվում պլենար նիստերով, այլ ներառում է նաև մի շարք թեմատիկ կլոր սեղաններ, կհետևի նման նախաձեռնությունների աճը: Եվ այդ ձգտումները մենք կպաշտպանենք պետական մակարդակով՝ ստեղծելով անհրաժեշտ պայմաններ ներուժի բացահայտման և միջտարածաշրջանային համագործակցության արդյունավետության բարձրացման, տարածաշրջանների կայուն զարգացման համար:
Երիտասարդ սերունդը պետք է շարունակի հայ-ռուսական համագործակցությունը և հանդես գա այն ընդլայնելու նոր նախաձեռնություններով: Ողջունում ենք ակտիվ երկխոսությունը, մեր եղբայրական երկրների երիտասարդների միջև ուսանողական փոխանակումները: Իմ կողմից ղեկավարվող Հայաստանի նոր կառավարությունը վճռական է նոր խթան հաղորդել հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերություններին, և հատկապես միջտարածաշրջանային համագործակցությանը, քանի որ երկրի հավասար զարգացումը հանդիսանում է առաջանահերթ ուղղություն մեզ համար:
Հույս ունեմ, որ ֆորումի ընթացքում ներկայացված առաջարկությունները կգտնեն իրենց գործնական կիրառումը, կծառայեն խնդիրների լուծմանը, կնպաստեն հեռանկարային բիզնես և ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը՝ ի շահ մեր երկրների ու ժողովուրդների:
Ֆորումի բոլոր մասնակիցներին և հյուրերին մաղթում ենք բեղմնավոր քննարկումներ, հետաքրքիր հաղորդակցություն և ամենայն բարիք:

Новое правительство Армении решительно настроено придать новый импульс развитию отношений с РФ - Пашинян 06/29/2018   15:38  |  Лента новостей
Новое правительство Армении решительно настроено придать новый импульс развитию отношений между Арменией и Российской Федерацией.Об этом говорится в официальном послании премьер-министра Армении Никола Пашиняна, адресованном участникам и гостям 7-го армяно-российского межрегионального форума.Путин: Россию и Армению связывают прочные узы дружбы и стратегического партнёрства"Новое правительство Армении решительно настроено придать новый импульс развитию отношений между Арменией и Российской Федерацией, в особенности межрегиональному сотрудничеству, поскольку равномерное развитие страны является для нас приоритетом", - говорится в послании.
Пашинян напомнил, что семь лет назад, в 2011 году, Армения и Россия инициировали проведение армяно-российского форума, который на деле объединил представителей марзов Армении и регионов России, а также представителей общественности и регионального бизнеса.
"Такую периодичность, широкую тематику обсуждаемых в рамках намеченных круглых столов вопросов рассматриваем как очередное проявление союзнического характера армяно-российского взаимодействия. Более того, сегодня межрегиональное сотрудничество стало его неотъемлемой частью. Перед нашими странами стоят во многом схожие амбициозные задачи – обеспечить максимально комфортные условия для жизни наших граждан, для ведения бизнеса, запуска новых производств и создания дополнительных рабочих мест не только в столицах и крупных центрах, но и в регионах. Именно на это нацелены соответствующие государственные программы и именно этим мотивированы конкретные шаги, направленные на предоставление регионам более благоприятных стартовых условий для реализации различных торгово-экономических и культурно-гуманитарных совместных проектов", - говорится в послании.
По словам премьера Армении, стремительно меняющиеся реалии формируют новые задачи, подчёркивая необходимость выработки новых подходов, в большинстве своём замыкающихся на цифровой повестке.
"Полагаем, что реализуемая нашими государствами цифровая повестка, скоординированная в рамках Евразийского экономического союза, позволит не только сократить административную нагрузку, придать сотрудничеству более современный и транспарентный характер, но и существенно сократить временной интервал от зарождения идеи до ее реализации, нивелировать издержки, обусловленные географической удалённостью.Рассчитываем, что проведению форума, который не ограничивается пленарными заседаниями, а включает также целый ряд тематических круглых столов, последует рост числа подобных инициатив. И эти стремления мы будем поддерживать на государственном уровне, создавая необходимые условия для раскрытия потенциала и повышения эффективности межрегионального сотрудничества, устойчивого развития регионов", -заявил Пашинян.
Он отметил, что продолжать армяно-российское сотрудничество, наращивать его новыми инициативами предстоит молодому поколению.
"Приветствуем активный диалог, студенческие обмены между представителями молодёжи наших братских стран. Возглавляемое мною новое правительство Армении решительно настроено придать новый импульс развитию дружественных армяно-российских отношений, и в особенности межрегиональному сотрудничеству, поскольку равномерное развитие страны является приоритетным направлением для нас", - говорится в послании.
Премьер Армении выразил надежду на то, что высказанные в ходе Форума предложения и рекомендации найдут своё практическое применение, послужат решению намеченных задач, будут способствовать реализации перспективных деловых и инвестиционных проектов во благо наших стран и народов.
Он пожелал всем участникам и гостям Форума плодотворной дискуссии, интересного общения и всего самого доброго.
18:08 14/06/2018  |  Лента новостейПремьер-министр Армении Никол Пашинян посетил храмовый комплекс ААЦ в Москве
17:51 14/06/2018  |  Лента новостейЗнаменитый ученый Артур Чилингаров попросил Пашиняна дать его дочери армянское гражданство