ՓՄՁ ոլորտը կառավարության համար չափազանց կարևոր ուղղություն է. Նիկոլ Փաշինյան 06/29/2018 14:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել փոքր և միջին ձեռնարակատիրության զարգացմանը վերաբերող խորհրդակցություն, որին մասնակցել են շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներն ու ՓՄՁ-ների շահերը ներկայացնող տարբեր հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը նշել է, որ պետք է քարտեզագրել փոքր և միջին ձեռնարկատիրության խնդիրներն ու կառավարության անելիքները՝ ոլորտին աջակցելու առումով:
«Կառավարության համար սա չափազանց կարևոր ուղղություն է` նաև այն պատճառով, որ փոքր և միջին բիզնեսն ավելի մոբիլ է և այստեղ կառավարության գործունեության պոզիտիվ արդյունքներն ավելի արագ նկատելի կդառնան: Այս ոլորտի հետ առնչվում է գործարարների, ձեռներեցների շատ լայն շրջանակ: Մենք պետք է նաև ապահովենք մշտական հաղորդակցություն, կարողանանք հաղորդակցության հուսալի համակարգ ներդնել և համոզված լինել, որ այն, ինչ անում է կառավարությունը, անում է նաև փոքր և միջին ձեռներեցների մասնակցությունն ապահովելով»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ են կատարվել ՓՄՁ ոլորտում առկա խնդիրներին, ՓՄՁ սուբյեկտներին տրամադրվող պետական աջակցության կառույցների գործառույթներին, ՓՄՁ-ների աջակցության գործիքակազմին, հարկային վարչարարությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, որոնց առնչությամբ ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ: Մասնավորապես, ներկաները կարևորել են Հարկային օրենսգրքում բարեփոխումների իրականացումը:
Վարչապետն ընդգծել է, որ կառավարությունն ունի քաղաքական կամք՝ քննարկելու ոլորտի խնդիրներն ու գտնելու դրանց լուծման տարբերակները: Այդ առումով, Նիկոլ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել Հարկային օրենսգրքի բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ քննարկումներին նաև ՓՄՁ-ների նեկայացուցիչների ներգրավումը: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի համակարգմամբ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հարթակում ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ձևավորել ՓՄՁ զարգացման խորհուրդ, որը կառուցողական մթնոլորտում պարբերաբար կքննարկի ոլորտում առկա խնդիրները, վարչապետին կներկայացնի դրանց լուծման հնարավորություններն ու հանդես կգա կոնկրետ առաջարկություններով:

Никол Пашинян заявил о важности развития малого и среднего бизнеса в Армении 06/29/2018   17:59  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня провел совещание по вопросам развития малого и среднего предпринимательства, в котором приняли участие руководители заинтересованных ведомств и представители различных общественных организаций, представляющих интересы МСП.Подробности передает пресс-служба правительства.
Премьер-министр указал на необходимость картографировать вопросы малого и среднего предпринимательства и действия правительства по поддержке данной сферы.
“Это очень важное направление для правительства, в том числе потому, что малый и средний бизнес более мобилен, и позитивные результаты деятельности правительства в этой сфере быстрее станут заметными. С этой областью связан широкий круг предпринимателей и бизнесменов. Мы также должны обеспечивать постоянную связь, суметь внедрить надежную систему коммуникации и быть уверенными в том, что все, что делает правительство, делает, обеспечивая участие малых и средних предпринимателей”, - сказал Никол Пашинян.
В ходе совещания был затронут ряд вопросов, касающихся проблем в сфере МСП, функций государственных структур по поддержке субъектов МСП, инструментария поддержки МСП, налогового администрирования, по которым были представлены различные замечания и предложения.
В частности, участники совещания придали большое значение реализации реформ в Налоговом кодексе.
Премьер-министр подчеркнул, что у правительства есть политическая воля для обсуждения проблем этой сферы и поиска путей их решения. В этой связи Никол Пашинян посчитал необходимым привлечение представителей МСП к участию в обсуждениях о проведении реформы Налогового кодекса. Глава правительства поручил заместителю премьер-министра Тиграну Авиняну на платформе министерства экономического развития и инвестиций с участием представителей МСП сформировать Совет развития МСП, который будет в конструктивной атмосфере периодически обсуждать существующие в сфере проблемы, представлять премьер-министру возможные пути их решения и выступать с конкретными предложениями.