Արա Բաբլոյանի հայտարարությունը՝ ՍԴ դատավորի առաջադրման և ընտրության անցկացման մասին 06/28/2018   14:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 1-ին մասի,  213-րդ հոդվածի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն` Դատավորների ընդհանուր ժողովը Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Արման Դիլանյանի թեկնածությունը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրության հարցը կքննարկվի սեպտեմբերի 10-ին գումարվող Ազգային ժողովի հերթական նիստերի առաջին նիստում»,- նշված է հայտարարությունում:

Стала известна дата обсуждения в парламенте вопроса об избрании судьи КС Армении 06/28/2018 14:20 | Информационная платформа
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян выступил с заявлением о выдвижении и порядке избрания судьи Конституционного суда РА.
“Согласно ч.1 ст.166, ст.213 Конституции РА и ч.3 ст.141 конституционного закона “Регламент НС”, Общее собрание судей на вакантное место судьи Конституционного Суда (КС) выдвинуло кандидатуру Армана Диланяна", - говорится в заявлении, размещенном на сайте армянского парламента.
Ара Баблоян также заявил, что в соответствии с ч.5 ст.141 “Регламента НС”, вопрос об избрании судьи КС будет обсужден на созываемом 10 сентября первом заседании очередных заседаний НС.