ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի վավերացումը պետք է արագացվի. Եվրանեսթ ԽՎ 06/27/2018   10:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում 41 կողմ, 5 դեմ, 5 ձեռնպահ ձայներով ընդունվել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, կառույցում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանի նախաձեռնությամբ եւ պատվիրակության կողմից ներկայացված հրատապ բանաձեւը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Վերջինս վերաբերում է ԵՄ անդամ պետությունների ազգային խորհրդարաններում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացմանը:
Հրատապ բանաձեւը, վկայակոչելով 2018 թվականին ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը՝ որպես եւս մեկ վերահաստատում Հայաստանի հանձնառության՝ ԵՄ-ի հետ առավել ռազմավարական եւ հավակնոտ հարաբերությունների, կոչ է անում ԵՄ անդամ պետությունների ազգային խորհրդարաններին առանց անհարկի հետաձգումների վավերացնել համաձայնագիրը:
Բանաձեւը կարեւորում է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացումը մինչեւ Եվրոպական խորհրդարանի 2019 թվականի ընտրությունները:
12:06 10/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը հույս ունի մոտ ժամանակներս ԵՄ-ից ստանալ վիզաների ազատականացման մեկնարկի գործողությունների ծրագիրը

ПА Евронест: ратификация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС должна быть ускорена 06/27/2018   11:15  |  Лента новостей
На пленарном заседании ПА Евронест соотношением голосов 41 – “за”, 5 – “против”, 5 – “воздержавшихся” принята срочная резолюция, инициированная председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям, руководителем армянской делегации в структуре Арменом Ашотяном и представленная комиссией. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Документ касается ратификации национальными парламентами государств-членов ЕС Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.
Экстренная резолюция, ссылаясь на  ратификацию в 2018 г. Национальным Собранием РА Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, как еще одним подтверждением обязательства Армении развивать стратегические и амбициозные отношения с ЕС, призывает национальные парламенты государств-членов ЕС ускорить ратификацию Соглашения.