Արա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանին 06/26/2018   14:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 26-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Շնորհավորելով եւ հաջողություններ մաղթելով դեսպանին` խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Ջուն Յամադան իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-ճապոնական փոխգործակցության ակտիվացմանն ու հետագա զարգացմանը:
ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով երկկողմ խորհրդարանական հարաբերությունների խորացմանը, կարեւորել է  օրենսդիր մարմիններում գործող բարեկամական խմբերի ակտիվ շփումներն ու փոխայցերը:
Արժեւորելով երկու երկրների միջեւ ձեւավորված բարեկամական հարաբերություններն ու փոխշահավետ համագործակցությունը` Արա Բաբլոյանն երախտագիտություն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը տարիներ շարունակ մեր երկրում օժանդակության ծրագրեր իրականացնելու համար:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Ճապոնիայի իշխանությունների` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում ցուցաբերած հավասարակշիռ դիրքորոշումը: Այս համատեքստում օրենսդիր մարմնի ղեկավարը փաստել է, որ խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Արա Բաբլոյանը, խոսելով Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների մասին, հույս է հայտնել, որ երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները  շարունակական կլինեն:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի համար` Ջուն Յամադան վստահեցրել է, որ կնպաստի տարբեր բնագավառներում Ճապոնիայի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցության ընդլայնմանը:
Դեսպանը եւս կարեւորել է երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունների աշխուժացումն ու փոխայցերը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ մշակութային, առեւտրատնտեսական, առողջապահության, ինչպես նաեւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցությանն ուղղված հարցերի:
13:41 05/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ճապոնիայի նորանշանակ դեսպանը
14:08 15/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանն ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
14:03 10/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Ճապոնիայի դեսպանի հետ
12:35 24/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ նախագահն ընդունել է Ճապոնիայի դեսպանին
16:09 16/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀատուկ քննչական ծառայության պետ Վահրամ Շահինյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանին
18:03 06/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է ՀՀ–ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանի հետ
17:50 06/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Բեգլարյանը հանդիպեց ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էյջի Տագուչիի հետ

Спикер парламента Армении высоко оценил взвешенную позицию японских властей в вопросе урегулирования карабахского конфликта 06/26/2018   17:09  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян 26 июня принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Японии в Армении в РА Джуна Ямада. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Поздравив и пожелав успехов послу, спикер парламента выразил надежду, что г-н Ямада своей деятельностью посодействует активизации и дальнейшему развитию армяно-японского сотрудничества.
Председатель НС, обратившись к углублению двусторонних межпарламентских отношений, подчеркнул важность активных контактов и взаимных поездок действующих в законодательных органах групп дружбы.
Положительно охарактеризовав сформировавшиеся дружественные отношения  и взаимовыгодное сотрудничество двух стран, А.Баблоян выразил признательность правительству Японии за многолетнюю реализацию в РА программ помощи.
Глава парламента высоко оценил взвешенную позицию японских властей в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. В этом русле руководитель законодательного органа констатировал, что проблема должна быть решена исключительно мирным переговорным путем, в рамках МГ ОБСЕ.
А.Баблоян, коснувшись последних событий в Армении, выразил надежду, что двусторонние дружественные отношения будут продолжаться.
Поблагодарив за теплый прием, г-н Ямада заверил, что поспособствует расширению сотрудничества между Японией и Арменией в различных сферах.
Посол также подчеркнул важность оживления парламентских отношений двух стран и взаимных визитов.
На встрече затронуты также вопросы сотрудничества в культурной, торгово-экономической, здравоохранительной сферах, а также в области информационных технологий.
12:05 31/01/2017  |  Лента новостейЯпония готова развивать и углублять сотрудничество с Арменией во всех возможных сферах - Синдзо Абэ
15:21 30/01/2017  |  Лента новостейГалуст Саакян: развитие отношений с Японией занимает важное место в повестке внешней политики Армении