«Շիրակ» ֆուտբոլային ակումբի մարզիչը կասկածվում է մրցակից ակումբի ֆուտբոլիստին կաշառելու մեջ 06/25/2018 14:37 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվում են «Բանանց» ֆուտբոլային ակումբի մարզիկին կաշառելու դեպքի հանգամանքները. որպես կասկածյալ է ներգրավվել «Շիրակ» ֆուտբոլային ակումբի մարզիչը: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Նախնական տվյալներով՝ 2018թ. մայիսի 3-ին «Շիրակ» ՖԱ-ի մարզիչ Ա.Հարությունյանը հանդիպման է հրավիրել «Բանանց» ՖԱ-ի արհեստավարժ ֆուտբոլիստ Էդվարդ Կպոդոյին և կաշառք առաջարկել՝ «Բանանց»-«Շիրակ» ֆուտբոլային ակումբների՝ մայիսի 5-ին նախատեսված խաղի ժամանակ սխալներ թույլ տալու և պարտվելու համար։ Հանդիպումը տեղի է ունեցել Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի տարածքում գործող սուպերմարկետներից մեկի մոտ՝ ավտոմեքենայի մեջ։
Ըստ քրեական գործի տվյալների՝ մարզիչը մրցակից ակումբի ֆուտբոլիստին, ով նախկինում խաղացել է «Շիրակ» ՖԱ-ում, առաջարկել է 5.000 ԱՄՆ դոլար՝ խաղը պարտվելու դիմաց, որից 1.000 ԱՄՆ դոլարը տվել է նույն օրը՝ որպես կանխավճար, իսկ մնացած մասը խոստացել փոխանցել խաղի ավարտին՝ պարտությունից հետո։
Ֆուտբոլիստը վերցրել է գումարը, ապա այդ մասին հայտնել «Բանանց» ակումբի տնօրինությանը։ Ֆուտբոլիստը հայտնել է, որ գումարը վերցրել է, քանի որ «Շիրակ» ՖԱ-ն իրեն 1.500 ԱՄՆ դոլար պարտք է եղել՝ չվճարված բոնուսների համար։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 201-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերի հատկանիշներով, «Շիրակ» ՖԱ-ի մարզիչ Ա.Հարությունյանի նկատմամբ՝ որպես կասկածյալի, խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ, հարցաքննվել են մի շարք անձինք, զննվել վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացված տեսաձայնագրություններն ու աուդիոձայնագրությունները:

Тренера футбольного клуба “Ширак” подозревают в подкупе игрока “Бананца” 06/25/2018 15:26 | Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому следственным отделом по административному району Малатия-Себастия следственного управления Следственного комитета РА по Еревану, устанавливаются обстоятельства подкупа игрока футбольного клуба “Бананц”: тренер ФК “Ширак” привлечен в качестве подозреваемого. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
По предварительным данным, 3 мая 2018 года тренер ФК “Ширак” А. Арутюнян пригласил на встречу профессионального футболиста ФК “Бананц” Эдварда Кподо и предложил ему взятку в обмен на то, чтобы он совершал ошибки в ходе намеченного на 5-ое мая матча между футбольными клубами “Бананц” и “Ширак” и обеспечил проигрыш команды. Встреча состоялась в автомобиле близ супермаркета, действующего на территории административного района Малатия-Себастия.
По данным уголовного дела, тренер предложил футболисту конкурирующего клуба, который ранее играл в ФК “Ширак”, 5 тыс. долларов США за проигрыш в матче, из которых $1.000 в качестве аванса отдал в тот же день, а остальную сумму передал в конце игры, после поражения.
Футболист взял деньги, а затем сообщил об этом руководству клуба “Бананц”. Футболист рассказал, что взял сумму, поскольку ФК “Ширак” ему задолжал $1.500 за невыплаченные бонусы.
По факту возбуждено уголовное дело по признакам частей 1 и 3 статьи 201(“Подкуп участников и организаторов профессиональных спортивных соревнований и зрелищных коммерческих конкурсов”) Уголовного кодекса РА. В отношении тренера ФК “Ширак” А. Арутюняна как подозреваемого избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
"Предварительное следствие по уголовному делу продолжается. Предпринимаются необходимые мероприятия, направленные на проверку указанных обстоятельств. Допрошены ряд лиц, просмотрены видео- и аудиозаписи, представленные органу, осуществляющему производство', - отмечается в сообщении.