Անց է կացվել երկաստիճան հրամանատարաշտաբային զորավարժություն 06/23/2018 12:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Հյուսիսային ուղղությամբ գործող միավորումներից մեկի 2018 թվականի պատրաստության պլանի համաձայն՝ հունիսի 18-ից 22-ը անց է կացվել երկաստիճան հրամանատարաշտաբային զորավարժություն, որտեղ շոշափված տեսական խնդիրները, մտահղացումներն ու հրամանատարների որոշումները արտացոլվել են զորամասերից մեկի հետ անցկացված մարտական հրաձգությամբ գումարտակային մարտավարական զորավարժության ընթացքում: Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Զորախաղերին հետևել և մասնակիցներին համապատասխան ուսումնամեթոդական ցուցումներ է տվել ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը, ով բացի ղեկավարման կետերում հրամկազմի գործողությունները վերահսկելուց, եղել է նաև կրակային դիրքերում և տեղում ստուգել պայմանական մարտադաշտում, ըստ մարտակարգերի, տեղակայված ստորաբաժանումների համապատասխանությունը ներկայացվող պահանջներին:
Նախքան պայմանական մարտական գործողություններին անցնելը, միավորման հրամանատարը ներկայացրել է ստեղծված պայմանական մարտական իրադրությունը, զեկուցել իրականացված միջոցառումների և ընդունված որոշումների մասին, կատարել տեղագրական ու մարտավարական կողմնորոշում:
<<Տիգրանակերտ>>զորավարժարանում գործողությունները մեկնարկել են հակառակորդի հանկարծակի հարձակման պայմաններում: Յուրային ուժերին հաջողվել է կասեցնել հակառակորդի առաջխաղացումը, վարել պաշտպանողական մարտ, այնուհետև անցնել հակագրոհի և, զբաղեցնելով առավել նպաստավոր բնագծեր, վերականգնել կորցրած դրությունը:
Զորախաղերի ժամանակ ստեղծված պայմանական իրադրությունը ոչ միայն առավելագույնս մոտեցված էր մարտական պայմաններին, այլև համապատասխանում էր մասնակից զորամասերի և ստորաբաժանումների իրական խնդիրներին: Պայմանական մարտադաշտում հակառակորդը կիրառում էր ավիացիա և հրթիռահրետանային միջոցներ, հրանետանային համակարգեր, հերթապահ ուժերից բացի նաև դիվերսիոն-հետախուզական և դեսանտային խմբեր:
Վերջիններիս հակազդելու համար բանակի ստորաբաժանումները կիրառել են մի շարք նոր զինատեսակներ և արդի տեխնիկական միջոցներ, որոնք գրագետ ընտրված մարտավարության, հմուտ ղեկավարման և անձնակազմի բարձր մարտական պատրաստականության շնորհիվ ապահովել են ակնկալվող դրական արդյունքները:
Երկաստիճան հրամանատարաշտաբային, իսկ ապա նաև մարտական հրաձգությամբ ուղեկցվող գումարտակային մարտավարական զորավարժությունը լիովին իրացրել է նախանշված ուսումնական նպատակները:
Զորավարժության ավարտին իմի են բերվել արդյունքները, վերլուծվել և ընդհանրացվել իրականացված բոլոր միջոցառումները և ըստ այդմ մասնակից հրամանատարներին, շտաբներին ու զորային մյուս կառույցներին առաջադրվել խնդիրներ` հետագա աշխատանքների կազմակերպման վերաբերյալ:

В Арцахе прошли двухступенчатые командно-штабные учения 06/23/2018   13:33  |  Лента новостей
В Республике Арцах(НКР) с 18-ого по 22-о июня в соответствии с планом подготовки на 2018 год прошли двухступенчатые командно-штабные учения.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении, за ходом учений следил министр обороны Арцаха, командующий Армией оборон генерал-лейтенант Левон Мнацаканян, который дал участникам соответствующие указания. Мнацаканян не только контролировал действия командного состава на точках руководства, но также посетил огневые позиции и на месте проверил соответствие размещенных на условном поле боя подразделений предъявляемым требованиям.
“Операция на полигоне “Тигранакерт” стартовала в условиях внезапного нападения противника. Нашим силам удалось пресечь продвижение противника, провести оборонительный бой, после чего перейти в контрнаступление и, заняв более благоприятные рубежи, восстановить утраченное положение”, - говорится в сообщении.
Отмечается, что условная обстановка в ходе учений не только была максимально приближена к боевым условиям, но и  соответствовала реальным задачам воинских частей и подразделений, участвующих в них.
На условном поле боя противник использовал авиацию, ракетно-артиллерийские установки и другое вооружение. Помимо дежурных сил, действовали также диверсионно-разведывательные и десантные группы.
В целях оказания противодействия последним подразделения армии применили ряд новых видов оружия и современных технических средств, которые, благодаря грамотно выбранной тактике, опытному командованию и высокому уровню боевой подготовки личного состава, обеспечили ожидаемые положительные результаты.
Отмечается, что в ходе учений полностью были реализованы заданные учебные цели.
В конце учений были подведены их итоги, проведен анализ осуществленных мероприятий и, исходя из этого, перед участвовавшими в учениях командирами, штабами и другими военными структурами поставлены задачи относительно организации дальнейшей работы.