Խուզարկությունների արդյունքում Քննչական կոմիտեն հայտնաբերել է ավելի քան 1 մլն դոլար 06/21/2018   00:25  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ մեծածավալ քննչական եւ օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ պարզելու «Յանս» ռեստորանային համալիրում արձանագրված չարաշահումների բոլոր հանգամանքները, ապահովելու բազմակողմանի եւ օբյեկտիվ քննությունը։
Ֆինանսական չարաշահումներն ի հայտ են եկել «Սելենա» ՍՊԸ-ին պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրի տնօրինության կողմից 2017թ. կատարված ներքին ստուգումների արդյունքում։ Նախնական տվյալներով՝ համալիրի ֆինանսատնտեսական կառավարումն իրականացնող ու նյութական պատասխանատու հանդիսացող հաշվապահը, 2012թ.-ի հոկտեմբեր ամսից մինչև 2017թ. մայիս ամիսն ընկած ժամանակահատվածում, պատվերների ծավալների ու գումարների տվյալները փոփոխելու եղանակով, միանձնյա, որոշ դեպքերում նաև համալիրի մենեջերի հետ համաձայնության գալով, կատարել է յուրացումներ՝ ընկերությանը պատճառելով շուրջ 25.000.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս, որից 6.000.000 ՀՀ դրամը հաշվապահը 2017թ. հունիս ամսին վերադարձրել է տնօրեն Ս. Կարապետյանին՝ որպես պատճառված վնասի վերականգնում:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում:
Քրեական գործով բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու նպատակով «Սելենա» ընկերության «Յանս» ռեստորանային համալիրի տարածքում գործող ակումբի, բացօթյա սրճարանի գործունեությանն առնչվող և դրա իրական ծավալներն արտացոլող հաշվապահական հաշվառման փաստաթղթերը, ինչպես նաև՝ դրանց վերաբերյալ տվյալներ պարունակող համակարգչային և տեխնիկական այլ սարքերն ու սարքավորումները, էլեկտրոնային կրիչները հայտնաբերելու նպատակով 2018թ. հունիսի 20-ին, օրենքով սահմանված կարգով, խուզարկություններ են կատարվել «Սելենա» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ս.Կարապետյանի, «Սելենա» ՍՊԸ-ի փաստացի սեփականատեր Ռ.Բեգլարյանի բնակության վայրերում,«Յանս» ռեստորանային համալիրի տարածքում:
ՀՀ քննչական կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկացանք, որ կատարված խուզարկությունների ժամանակ հայտնաբերվել և առգրավվել են հաշվապահական փաստաթղթեր, համակարգիչներ, էլեկտրոնային կրիչներ, բացի այդ՝ հայտնաբերվել է 2 ատրճանակ՝ փաստաթղթերով ևավելի քան 1 մլն ԱՄՆ դոլար։
Նախաքննությունը շարունակվում է։ Քննության արդյունքների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ։
18:49 20/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԻնչո՞վ է պայմանավորված «Յանս» ակումբում այս պահին հատուկ գործողությունների իրականացումը
10:20 20/06/2018  |  ՄամուլՈ՞վ կփոխարինի Աղվան Հովսեփյանին. «Իրավունք»
20:09 08/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆերկայացվել են պատերազմական հանցագործությունների որակման հիմնախնդիրները
20:14 30/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՔննչական կոմիտեն՝ ձերբակալությունների մասին
17:11 24/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՔննչական կոմիտեն ակնկալում է, որ քաղաքացու հայտարարությունը կդառնա պատշաճ և օբյեկտիվ քննության առարկա
20:23 17/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲելառուսի Հանրապետությունում տեղի է ունեցել երեք երկրների քննչական կոմիտեների համատեղ կոլեգիայի երրորդ նիստը
19:20 17/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀայտնաբերվել է այրված դի՝ կտրած-ծակած վնասվածքներով. հարուցվել է քրեական գործ (լուսանկարներ)
13:38 30/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվել են համայնքների ղեկավարներ
20:03 20/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայտնի են 2017 թվականին լավագույն ցուցանիշներ արձանագրած ստորաբաժանումն ու քննիչը
23:06 13/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՔննչական կոմիտեում ծառայության անցնելու 123 դիմորդից դրական միավոր է ստացել միայն 61-ը

СК Армении обнаружил более 1 млн. долларов и 2 пистолета в ходе обысков в рамках дела о злоупотреблениях в ресторане "Янс" 06/21/2018 09:39 | Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому следственным управлением Следственного комитета РА по Еревану, предпринимаются необходимые крупномасштабные следственные и оперативно-розыскные мероприятия для установления всех обстоятельств злоупотреблений, зафиксированных в ресторанном комплексе "Янс", обеспечения всестороннего и объективного расследования. Об этом сообщается на странице Следственного комитета РА в соцсети Facebook.
Сообщается, что финансовые злоупотребления были выявлены в результате внутренних проверок, проведенных руководством принадлежащего ООО "Селена" ресторанного комплекса "Янс". По предварительным данным, бухгалтер, осуществляющий финансово-экономическое управление и несущий материальную ответственность, с октября 2012 года по май 2017 года путем изменения объемов заказов и данных о денежных средствах, единолично, а в ряде случаев вступая в сговор с менеджером, совершил присвоения, причинив компании имущественный вред на сумму порядка 25.000.000 драмов. Из них 6.000.000 драмов бухгалтер в июне 2017 года вернул директору С. Карапетяну в качестве возмещения за причиненный ущерб. По факту возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому ведет следственное управление СК РА по городу Еревану.
"С целью обнаружения документов бухгалтерского учета, касающихся деятельности действующего на территории ресторанного комплекса "Янс" компании "Селена" клуба и открытого кофе и отражающие его реальные масштабы, а также компьютерных и других технических средств и устройств, электронных носителей, содержащих данные о них, 20 июня 2018 года в установленном законом порядке были проведены обыски по месту жительства директора ООО "Селена" С. Карапетяна, фактического владельца ООО "Селена" Р. Бегларяна, а также на территории ресторанного комплекса "Янс".В ходе проведенных обысков обнаружены и изъяты бухгалтерская документация, компьютеры, электронные носители. Кроме того, обнаружены 2 пистолета с документами и более 1 млн. долларов США. Предварительное следствие продолжается. О результатах расследования будет предоставлена дополнительная информация", - отмечается в сообщении.