«Ընտրական բարեփոխումները պետք է իրականացվեն քաղաքական համաձայնությամբ, հանրային ներգրավվածությամբ եւ բացառապես միջազգային սկզբունքներին համապատասխան». Արմեն Աշոտյան 06/20/2018 17:04 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հաձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 20-ին հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր, դիմում-բողոքների հանձնաժողովի անդամ Գերո Շտորյոհանի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում` Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ առկա հարաբերությունները - դրանց զարգացման հնարավորությունները, կարեւորել միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի միջեւ համագործակցության ակտիվացումը:
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության եվրոպական վեկտորին: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ հարաբերությունները Եվրոպական միության եւ նրա անդամ երկրների հետ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգի անկյունաքարերից մեկն է:
Համապարփակ եւ ընդլյանված գործընկերության համաձայանագրի շրջանակում փոխգործակցության արդյունավետ իրականացման առնչությամբ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Հայաստանը լիահույս է ստանալ եվրոպական կողմի վերջնական վավերացումը մինչեւ Եվրոպական խորհրդարանի 2019թ. ընտրությունները:
Գերմանիայի խորհրդարանում Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման հետ կապված Արմեն Աշոտյանը հույս է հայտնել, որ գործընթացը կիրականացվի հնարավորինս արագ:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին, գալիք խորհրդարանական ընտրություններն: «Ընտրական բարեփոխումները պետք է իրականացվեն քաղաքական համաձայնությամբ, հանրային ներգրավվածությամբ եւ բացառապես միջազգային սկզբունքների, մասնավորապես` Վենետիկի հանձնաժողովի ու ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ-ի առաջարկությունների հիման վրա»,-նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաեւ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների արդյունավետ կիրառման շուրջ. կարեւորվել է եվրոպական փորձի ուսումնասիրությունը եւ ըստ համապատասխանության` փորձի կիրառումը:
Գերմանացի պատգամավորը հույս է հայտնել հանդիպել Արմեն Աշոտյանին աշնանը Գերմանիայի Բունդեսթագում` որպես հայ-գերմանական միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավարի` քննարկելու համագործակցության եւ փոխադարձ հետաքրքրության ոլորտների բազմաթիվ այլ հարցեր:

Армен Ашотян обсудил с депутатом Бундестага предстоящие парламентские выборы в Армении 06/20/2018   17:13  |  Избирательное право
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Армен Ашотян 20 июня встретился с депутатом Бундестага ФРГ, членом комиссии по заявлениям-жалобам Геро Шторйоханном. Подробности встречи передает пресс-служба армянского парламента.
Приветствуя гостя в НС, Армен Ашотян отметил возможности развития существующих отношений между парламентами двух стран, активизации сотрудничества между межпарламентскими группами дружбы.
В ходе беседы стороны обратились к европейскому вектору внешней политики Армении. В этом контексте А.Ашотян подчеркнул, что отношения со странами-членами ЕС – один из краеугольных камней внешнеполитической повестки Армении.
В связи с взаимосотрудничеством в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС А.Ашотян отметил, что Армения надеется на окончательную ратификацию документа европейской стороной до выборов Европарламента в 2019 г.
По поводу ратификации Соглашения в парламенте ФРГ А.Ашотян выразил надежду на ускорение процесса.
Стороны коснулись внутриполитических развитий в Армении, предстоящих парламентских выборов. “Избирательные реформы должны проводиться при политическом консенсусе, с вовлечением общества и исключительно в соответствии с международными принципами, в частности на основе предложений Венецианской комиссии и БДИПЧ/ОБСЕ”, - отметил  А.Ашотян.
На встрече также состоялся обмен мнениями по эффективному применению механизмов парламентского контроля – подчеркнута важность изучения и соответственного применения европейского опыта.
Немецкий депутат выразил надежду на встречу с А.Ашотяном в Бундестаге осенью как   с членом армяно-германской межпарламентской группы дружбы – для обсуждения представляющих взаимный интерес различных сфер сотрудничества.
17:52 28/05/2018  |  Лента новостейСасун Микаелян прокомментировал слухи о своем возможном назначении губернатором Котайкской области
14:14 28/05/2018  |  Лента новостейАрцвик Минасян прокомментировал возможность проведения в Армении внеочередных парламентских выборов
17:39 24/05/2018  |  Избирательное правоПрезидент Армении: внеочередные выборы должны быть справедливыми и честными