Զինվորի համար նախատեսված սնունդն ու հանդերձանքը հայտնվել է Մանվել Գրիգորյանի առանձնատանը (տեսանյութ) 06/17/2018 22:41 | Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված գործառույթների իրականացման շրջանակներում ՀՀ Քր. օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով ս.թ. հունիսի 16-ին խուզարկություն է իրականացրել ՀՀ Արմավիրի մարզի Արշալույս գյուղի Լճափնյա փողոցում գտնվող գեներալ Մանվել Գրիգորյանին սեփականության իրավունքով պատկանող հանգստյան գոտում, ինչպես նաև Էջմիածին քաղաքի Ալավերդյան փողոցի տուն 46 հասցեում տեղակայված վերջինիս պատկանող առանձնատանը:
Մանվել Գրիգորյանին պատկանող հանգստյան գոտին վերածվել էր զինապահեստի, ռետրո և ժամանակակից տասնյակ ավտոմեքենաների ավտոպարկի: Ակնալճի ամառանոցը գեներալի համար ծառայել է նաև «զինվորի բաժին» նշագրումով սննդի, հիգիենիկ պարագաների, դեղորայքի, զինվորական հանդերձանքի պահեստարանի: Զինվորներին հասցեագրված արկղերին կից նամակներից ակնհայտ էր, որ արկղերի պարունակությունը դեռևս 2016-ին ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին ուղարկված օգնությունն էր առաջնագծի զինվորներին:
Զինվորական շապիկներ, գուլպաներ, դեղորայք, բինտեր, վիրակապեր դեղահաբեր… թե ինչու էր այս ամենը հայտնվել Արցախի հերոսի Ակնալճի հանգստյան գոտում, կպարզի Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունը՝ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի, երկրորդ մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննության շրջանակներում: Հանրապետության տասնյակ մանկապարտեզներից, դպրոցներից, համայնքներից զինվորներին ուղարկված սնունդը՝ խտացրած կաթ, մակարոնեղեն, տոմատի մածուկ, պահածոյացված միս և բանջարեղեն, անգամ հիգիենայի պարագաներ, զուգարանի թուղթ, նույնպես պահեստավորված էին հանգստյան գոտու պահեստներում: Խուզարկությամբ հայտնաբերվեցին նաև պաշտպանության նախարարությանը մատակարարված «զինվորի համար» հատուկ գրությամբ մթերքներ, որոնք ենթակա չեն վաճառքի կամ այլ կարիքների համար օգտագործման:
Ուշագրավ է նաև Մանվել Գրիգորյանին պատկանող տարածքում հայտնաբերված և առգրավված ռազմամթերքը: Արշալույս գյուղի հանգստյան տուն 28 հասցեից խուզարկության ընթացքում առգրավվել է 18 հատ ՊԳ-7 տեսակի հակատանկային ականանետ, 20 հատ Ֆ-1 տեսակի նռնակ, 21.589 հատ տարբեր տրամաչափի փամփուշտ, տրոտիլ տեսակի պայթուցիկ նյութի 12 հատ 400-գրամանոց պայթաղյուս, 27 հատ ԿԴ տեսակի պայթուցիչ, 2 հատ գնդացրի փող և մի շարք այլ ռազմամթերք: Էջմիածին քաղաքի Ալավերդյան փողոցի տուն 46 հասցեում տեղակայված Մանվել Գրիգորյանին պատկանող առանձնատնից առգրավվել է 79 հրացան՝ գործարանային համարներով, 39 ատրճանակ՝ գործարանային համարներով, թվով 12.300 տարբեր տրամաչափի փամփուշտ: Առանձնատանը հայտնաբերվեցին նաև տասնյակ սեփականության վկայականներ:
Մանվել Գրիգորյանին պատկանող հանգստյան տանը հայտնաբերվեց նաև թվով երեք ավտոպարկ, որտեղ առկա էին ժամանակակից թանկարժեք ավտոմեքենաների հավաքածու, ռետրո ավտոմեքենաների, մոտոցիկլետների և ձնագնացների հավաքածու: Ուշագրավ էր նաև այն, որ հայտնաբերվեց նաև ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին պաշտպանության բանակի համար նախատեսված ամենագնացների շարք, շտապօգնության մեքենա: Դրանք պաշտպանության բանակին էին նվիրաբերել Ռուսաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչները, որոնք Մ.Գրիգորյանը ձևակերպել է իր բարեկամների անուններով և տեղափոխել իր սեփական ավտոպարկ:
ԱԺ պատգամավորը հանգստյան տանը ունի նաև սեփական կենդանաբանական այգի, որտեղ պահվում են վագր, արջեր, ջայլամներ, կա ձիարշավարան: Ստացված տվյալների հիման վրա պարզ դարձավ, որ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասնակից զինվորների համար նախատեսված սնունդը Մանվել Գրիգորյանն օգտագործել է սեփական կենդանաբանական այգու կենդանիներին կերակրելու նպատակով:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է: Ընթացքի և արդյունքների մասին կհրապարակվեն հավելյալ տեղեկություններ:

СНБ обнародовала сенсационное видео обыска у генерала Манвела Григоряна 06/18/2018   00:09  |  Криминальная хроника
Сотрудники службы национальной безопасности Армении в рамках осуществления функций по борьбе с организованной преступностью, 16-ого июня провели обыск в принадлежащей на правах собственности генералу Манвелу Григоряну зоне отдыха на улице Лчапнья в селе Аршалуйс Армавирской области, а также в принадлежащем ему особняке в Эчмиадзине, расположенном по адресу ул.Алавердяна 46. Об этом сообщает пресс-центр СНБ Армении.
Мероприятия были проведены в рамках уголовного дела, возбужденного по признакам части 2 статьи 235 УК Армении (“Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору”).
“Принадлежащая Манвелу Григоряну зона отдыха была превращена в оружейный склад и автопарк с десятком ретро и современных автомобилей. Дача в Акналиче служила для генерала также в качестве склада для продуктов питания с пометкой “солдатский паек”, средств гигиены, медикаментов, военной формы. Из адресованных военнослужащим писем, прилагаемых к посылкам, очевидно, что содержимое ящиков представляет собой отправленную еще в дни Апрельской войны 2016 года помощь для солдат на передовой”, - говорится в сообщении.
“Солдатские сорочки, носки, лекарства, бинты, повязки, таблетки…Следственное управление СНБ в рамках расследования уголовного дела возбужденному по части 2 статьи 235 УК Армении, установит, почему это все оказалось в Акналичской зоне отдыха героя Арцаха”, - отмечается в сообщении.
Сообщается, что на складе в зоне отдыха были также продукты питания, отправленные солдатам из десятков детских садов, школ и общин республики – сгущенное молоко, макаронные изделия, томатная паста, консервированное мясо и овощи, даже средства гигиены, туалетная бумага. В ходе обыска были обнаружены также поставленные Министерству обороны продукты питания со специальной маркировкой “для солдата”, которые не подлежат продаже или использованию для других нужд.
Служба нацбезопасности также проинформировала об обнаруженных и изъятых с принадлежащей Манвелу Григоряну территории оружия и боеприпасах.
“В ходе обыска в зоне отдыха, расположенной по адресу село Аршалуйс, дом 28, были изъяты 18 противотанковых минометов типа “ПГ-7”, 20 штук гранат типа “Ф-1”, 21 589 штук патронов различных калибров, 400-граммовых брикета тротиловой взрывчатки в количестве 12  штук, 27 взрывателей типа “КД”, 2 дула от пулемета и ряд других боеприпасов. Из принадлежащего Манвелу Григоряну особняка в городе Эчмиадзине, расположенного по адресу улица Алавердяна, дом 46, было изъято 79 ружей с заводскими номерами,  39 пистолетов с заводскими номерами и 12 300 штук патронов различных калибров. В особняке были также найдены десятки сертификатов на правои собственности.
Сообщается, что в доме отдыха, принадлежащем Манвелу Григоряну, было обнаружено также три автопарка с коллекциями современных дорогостоящих автомобилей, ретро автомобилей, мотоциклов и снегоходов. Кроме того, были обнаружены ряд внедорожников, предназначавшихся в дни Апрельской четырехдневной войны для Армии обороны, и карета “Скорой помощи”. Они были переданы в дар Армии обороны представителями армянской общины России, которые М.Григорян оформил на имена своих родственников и перевез в свой собственный автопарк.
“Депутат Национального собрания РА в доме отдыха имеет также собственный зоопарк, где содержатся тигр, медведи, страусы, есть также конный клуб. На основе полученных данных стало ясно, что продукты питания, предусмотренные для солдат-участников Апрельской четырехдневной войны, Манвел Григорян использовал для кормления животных в собственном зоопарке. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается. O ходе и результатах расследования будет предоставлена дополнительная информация”, - отмечается в сообщении.