Բուլղարիան վավերացրել է ԵՄ-Հայաստան համաձայնագիրը 06/18/2018   12:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բուլղարիայի խորհրդարանը հունիսի 13-ին վավերացրել է Եվրամիության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին» համաձայնագիրը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետությունում Բուլղարիայի Հանրապետության դեսպանությունից:
«Այսպիսով, ԵՄ Խորհրդում նախագահող Բուլղարիայի Հանրապետությունը դարձել է ԵՄ-ի անդամ երկրներից առաջիններից մեկը, որը վավերացրել է այս համաձայնագիրը:
Մենք ակնկալում ենք շարունակել աշխատել մեր հայ գործընկերների հետ դրա իրականացման համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասինե համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017թ. նոյեմբերի 24-ին, Բրյուսելում: Համաձայնագիրը վավերացվել է Լատվիայի, Լիտվայի ու Էստոնիայի կողմից: Ապրիլի 11-ին այն միաձայն վավերացրել է նաև ՀՀ Ազգային ժողովը:
Հունիսի 7-ին համաձայնագիրը վավերացրել է նաև Լեհաստանի Սեյմը:
12:06 10/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը հույս ունի մոտ ժամանակներս ԵՄ-ից ստանալ վիզաների ազատականացման մեկնարկի գործողությունների ծրագիրը
11:22 10/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի խորհրդարանը քննարկում է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը վավերացնելու հարցը
10:24 10/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է խորհրդարանական հերթական քառօրյան. օրակարգում է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը վավերացնելու հարցը. ՈՒՂԻՂ

Парламент Болгарии ратифицировал Соглашение о партнерстве Армении с Евросоюзом 06/18/2018 14:49 | Лента новостей
Парламент Болгарии 13 июня ратифицировал Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом, сообщает посольство Армении в Болгарии.
“Таким образом, Болгария стала одной из первых стран-членов ЕС, которые ратифицировали Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом. Мы надеемся на продолжение работы с нашими армянскими партнерами для его реализации”, – говорится в сообщении.
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией, подписанное 24 ноября 2017 года, с 1 июня 2018 года вступило в силу на временной основе. Соглашение уже ратифицировано Арменией и находится на стадии ратификации государствами ЕС.