ԱԺ պատգամավոր Մ. Գրիգորյանի վերաբերյալ քրեական գործն ընդունվել է ՀՔԾ վարույթ 06/18/2018   12:16  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր, ԵԿՄ ՀԿ նախագահ Մանվել Գրիգորյանի կողմից ապօրինի կերպով մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելու և պահելու փաստի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործը, պայմանավորված քրեական գործով կասկածյալի հատուկ սուբյեկտ լինելու հանգամանքով, 17.06.2018թ.-ին ընդունվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետին առընթեր ՀԿԳ ավագ քննիչի վարույթ: Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Քրեական գործով Մ.Գրիգորյանին պատկանող անշարժ գույքի հասցեներում կատարված խուզարկություններով և հետագա քննչական գործողությունների արդյունքում հայտնաբերված` առանձնապես խոշոր չափերով գույքի յուրացման մասին վկայող բավարար տվյալների հիման վրա նույն օրը ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով հարուցվել է քրեական գործ, որը միացվել է վերը նշված քրեական գործին:
Զինվորի համար նախատեսված սնունդն ու հանդերձանքը հայտնվել է Մանվել Գրիգորյանի առանձնատանը (տեսանյութ)
Բացի այդ, 17.06.2018թ.-ին վարույթ է ընդունվել Մ. Գրիգորյանի և նրա ընտանիքի անդամների կողմից տնօրինվող տարածքներում ապօրինի զենք-զինամթերք պահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով ՀՀ ոստիկանության Վաղարշապատի բաժնում հարուցված ևս երկու գործ, որոնք նույնպես միացվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով քննվող քրեական գործին:
Հաշվի առնելով քրեական գործով մեծածավալ քննչական գործողությունների կատարման անհրաժեշտությունը` ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետի որոշմամբ  ՀՀ ՀՔԾ և ՀՀ ԱԱԾ քննիչներից կազմվել է քննչական խումբ:
ՀՀ ԱԱԾ-ի և ՀՀ ոստիկանության հետ իրականացվում  են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ և օպերատիվ-հետախուզական համագործակցված միջոցառումներ` վերը նշված դեպքերի բոլոր հանգամանքների լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման ուղղությամբ, որոնց արդյունքների մասին կապահովվի անհրաժեշտ իրազեկում:

Делом депутата Манвела Григоряна займется Специальная следственная служба Армении 06/18/2018   13:18  |  Криминальная хроника
Уголовное дело в отношении депутата НС, председателя союза добровольцев "Еркрапа" Манвела Григоряна 17-ого июня поступило в производство старшего следователя по особо важным делам Специальной следственной службы Армении. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Дело заведено по признакам части 2 статьи 235 УК Армении(“Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору”).
На основе достаточных данных о присвоении имущества в особо крупных размерах, обнаруженного в результате обысков, проведенных в принадлежащей М. Григоряну недвижимости, и дальнейших следственных действий, в тот же день в Специальной следственной службе было возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179 УК РА, которое объединено с вышеупомянутым уголовным делом в одно производство.
Кроме того, как отмечается в сообщении ССС, в производство поступило еще два уголовных дела, возбужденных вагаршапатским отделом Полиции РА по части 1 статьи 235 УК РА по фактам хранения оружия и боеприпасов на территориях, которыми владеет М. Григорян и члены его семьи. Оба дела также объединены в одно производство с уголовным делом, возбужденным по части 2 статьи 235 УК РА.
“С учетом необходимости проведения масштабных следственных дел по уголовному делу решением начальника Специальной следственной службы создана следственная группа в составе следователей ССС и СНБ. Совместно с СНБ и Полицией проводятся необходимые следственные действия и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на полное и объективное исследование всех обстоятельств указанных случаев. Предварительное следствие продолжается”, - говорится в сообщении.