ԱԺ պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանը եւ Դոն Պիպոն ձերբակալվել են 06/16/2018 20:07 | Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները, հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված իրենց գործառույթների իրականացման շրջանակներում, 2018թ. հունիսի 16-ին Էջմիածին քաղաքում, երկու տարբեր քրեական գործերով, միաժամանակ իրականացրել են խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել է ապօրինի պահվող մեծ քանակությամբ զենք և ռազմամթերք:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում քննվող «Դոն Պիպո» մականունով Արթուր Ասատրյանի կողմից իր դեմ սպանություն նախապատրաստող անձանց հնարավոր առևանգելու փաստի առթիվ քննվող քրեական գործով խուզարկություններ են իրականացվել Արթուր Ասատրյանին պատկանող առանձնատանը, կից շինություններում, այլ տարածքներում, ինչի արդյունքում հայտնաբերվել է ապօրինի պահվող զենք և ռազմամթերք: Արթուր Ասատրյանը բերման է ենթարկվել և ձերբակալվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ և 6-րդ կետերով («Մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով, զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկաների գործադրմամբ, երեք անձի առևանգումը») և 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով («Մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի կերպով ձեռք բերելը և պահելը») նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով: Նույն քրեական գործով ձերբակալվել են ևս 4 անձինք, ովքեր հանդիսանում են ՌԴ քաղաքացիներ:
ԱԱԾ-ն հատուկ գործողություններ է իրականացնում գեներալ Մանվել Գրիգորյանի ամառանոցում
ՀՀ ԱԱԾ կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԵԿՄ նախագահ Մանվել Գրիգորյանը այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ ապօրինի կերպով ձեռք է բերել և պահում է զենք և ռազմամթերք:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ `ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով: Գործի շրջանակներում խուզարկություններ են իրականացվել Մանվել Գրիգորյանի տանը, ամառանոցում և նրան պատկանող այլ տարածքներում: Հայտնաբերվել է ապօրինի կերպով պահվող մեծ թվով զենք և ռազմամթերք:
ԱԺ պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանը բերման է ենթարկվել և ձերբակալվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով («Մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի կերպով ձեռք բերելը և պահելը») նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 96-րդ հոդվածով սահմանված կարգով, ԱԺ պատգամավորին ազատությունից զրկելու մասին անհապաղ տեղեկացվել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Քրեական գործերի նախաքննության ընթացքի և արդյունքների մասին առաջիկայում կտրամադրվի մանրամասն տեղեկատվություն:

СНБ Армении сообщила о задержании депутата Манвела Григоряна и криминального авторитета "Дона Пипо" 06/16/2018   21:38  |  Криминальная хроника
В Армении задержаны депутат Национального собрания Армении, генерал Манвел Григорян и криминальный авторитет Артур Асатрян по прозвищу "Дон Пипо", а также еще четверо граждан РФ.
Как сообщает пресс-центр СНБ Армении, сотрудники ведомства в рамках двух уголовных дел 16-ого июня в городе Эчмиадзине одновременно провели обыски, в результате которых было обнаружено большое количество незаконно хранящихся оружия и боеприпасов.
"В рамках расследуемого в производстве СНБ РА уголовного дела, возбужденного по факту  возможного похищения Артуром Асатряном по прозвищу «Дон Пипо» людей, готовивших на него покушение, был проведен обыск в принадлежащем Асатряну доме, прилегающих сооружениях и других помещениях. В результате обыска был обнаружен схрон оружия и боеприпасов", - говорится в сообщении.
Артур Асатрян задержан по подозрению в совершении преступления, предусмотренного пунктами 1, 2, 3 и 6 статьи 131 УК РА("Похищение людей, совершенное группой лиц по предварительному сговору с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, или с угрозой его применения и с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия")  и частью 2 статьи 235 УК РА ("Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные группой лиц по предварительному сговору"). В рамках этого же дела задержаны еще четверо лиц, которые являются гражданами РФ.
Кроме того, как отмечается в сообщении, в результате проведенных сотрудниками СНБ оперативно-розыскных мероприятий получены данные о том, что депутат НС, председатель добровольческого союза "Еркрапа" Манвел Григорян, вступив в предварительный сговор с другими лицами, незаконно приобрел и хранит оружие и боеприпасы. По факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 235 УК РА.
"В рамках дела произведен обыск в доме Манвела Григоряна, на даче и в других принадлежащих ему помещениях. Обнаружено большое количество оружия и боеприпасов. Манвел Григорян задержан по подозрению в совершении преступления, предусмотренного частью 2 статьи 235. В соответствие со статьей 96 Конституции, о лишении депутата свободы немедленно был проинформирован спикер парламента Армении", - говорится в сообщении.
В СНБ также заявили, что детальная информация о процессе и результатах предварительного расследования в рамках данных уголовных дел будет предоставлена позднее.