Սամվել Բաբայանն ազատ արձակվեց 06/15/2018   13:00  |  Դատական ռեպորտաժներ
6 տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտված ԼՂՀ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը քիչ առաջ Վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ ազատ արձակվեց:
Վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ նաև՝ ամբաստանյալի բողոքը բավարարեց մասնակի և գործն ուղարկել նոր քննության:
Սամվել Բաբայանը մեղավոր էր ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-235-րդ հոդված 2-րդ մասով և 190-րդ հոդվածի 1-ին մասով և պատիժների համակցությամբ դատապարտվել 6 տարվա ազատազրկման:
Վերաքննիչ դատարանն էլ անփոփոխ է թողնել առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը և մերժել ներկայացված բողոքը ինչպես Բաբայանի այնպես էլ 3 տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտված գործարար Սանասար Գաբրիելյանի և 2 տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտված Արմեն Պողոսյանի մասով:
Նշենք, որ գործը բողոքարկվել է Վճռաբեկ դատարան: Երաշխավորագիր է ներկայացվել ՀՀ ԱԺ 12 պատգամավորի կողմից՝ խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու վերաբերյալ։
17:47 25/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՍամվել Բաբայանն ազատ չարձակվեց
09:25 26/04/2018  |  Մամուլ«Մինի-ամնիստիա». Սամվել Բաբայանը ազատ կարձակվի՞. «Հրապարակ»
17:17 31/07/2017  |  Դատական ռեպորտաժներ«4 ամիս նստած ենք կամերում». Սամվել Բաբայանի գործը մեկնարկեց
18:47 13/07/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀանցավոր ճանապարհով ստացված եվրո թղթադրամները փորձել են վերամշակել. ԱԱԾ-ն նոր տվյալներ է հրապարակել Սամվել Բաբայանի քրգործի մասին
21:21 20/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՍամվել Բաբայանի նկատմամբ փողերի լվացման մեղադրանք է առաջադրվել՝ մաքսանենգության փոխարեն
19:58 20/04/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՍամվել Բաբայանի պաշտպանի վերաքննիչ բողոքի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի վաղը

Кассационный суд Армении освободил Самвела Бабаяна из-под стражи 06/15/2018   13:10  |  Судебный репортаж
Кассационный суд Армении постановил освободить бывшего командующего Армией обороны Арцаха (НКР) Самвела Бабаяна, заменив ему меру пресечения с заключения под стражу на личное поручительство.
Кассационный суд частично удовлетворил жалобы подсудимых и направил дело на новое расследование.
Напомним, 28 ноября 2017 года суд в Ереване признал Самвела Бабаяна виновным в совершении деяний, предусмотренных частью 2 статьи 38-235("Соучастие в незаконном приобретении, сбыте, хранении, перевозке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенных организованной группой") и частью 1 ст. 190("Легализация доходов, полученных незаконным путем") УК РА и приговорил его к шести годам лишения свободы.
Апелляционный суд оставил без изменений приговор суд первой инстанции и отклонил жалобы как Бабаяна, так и предпринимателя Санасара Габриеляна, приговоренного к трем годам заключения, а также Армена Погосяна, осужденного к 2 двум лишения свободы.
Ранее 12 депутатов Национального собрания Армении представили ходатайство о замене бывшему командующему Армией обороны Арцаха (НКР) Самвелу Бабаяну и другим фигурантам дела меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство.