Բրյուսովի համալսարանի պահեստապետը շուրջ 13 մլն դրամի յուրացում է կատարել. գործը դատարանում է 06/14/2018   13:09  |  Քրեական խրոնիկոն
«Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում» պարենային ու նյութական միջոցների յուրացման գործի մի մասով նախաքննությունն ավարտվել է:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ հիշյալ գործի շրջանակներում մեղադրանք էր առաջադրվել պահեստապետին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի յուրացնելը կամ վատնելը):
Մեղադրանքի համաձայն՝ Համբերիկ Գալստյանը, ով 1983թ․ հուլիսի 1-ից աշխատել է «Երևանի Վ․ Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում» որպես կենտրոնական պահեստի պահեստապետը` քրեական գործով չպարզված անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, 2012թ․ դեկտեմբերի 3-ինց մինչև 2015թ․ դեկտեմբերի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում յուրացրել է իրեն պատասխանատու պահպանման վստահված, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 12․950․105 դրամ ընդհանուր արժողության գրենական և տնտեսական ապրանքներ։
Քրեական գործը մակագրվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Հարությունյանին:

Дело о присвоении около 13 млн. драмов в ереванском госуниверситете имени Брюсова дошло до суда 06/14/2018 13:45 | Криминальная хроника
Предварительное следствие по одной из частей дела о присвоениях в Государственном лингвистическом университете имени Брюсова в Ереване завершено.
Ранее сообщалось, что в рамках данного дела обвинение предъявлено заведующему складом. Ему инкриминируют присвоение или растрату средств в особо крупных размерах.
Согласно обвинению, Амберик Галстян, который работал в Ереванском государственном лингвистическом университете имени Брюсова с 1 июля 1983 года в качестве заведующего центральным складом, по предварительному сговору с не установленными по делу лицами в период с 3-ого декабря 2012 года до 23-ое декабря 2015 года присвоил канцелярские и хозяйственные товары общей стоимостью 12 млн. 950 тыс. 105 драмов.
Уголовное дело поступило в производство судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Арутюняна.
Как сообщили в Следственном комитете Армении, следствие по выделенному в отдельное производство делу продолжается.