«Երևան» հիմնադրամի տնօրենն ու Դավիթաշենի թաղապետի տեղակալը ձերբակալվել են 06/14/2018 15:30 | Քրեական խրոնիկոն
«Երևան» հիմնադրամի տնօրեն Աշոտ Ղազարյանն ու Դավիթաշեն վարչական շրջանի ղեկավարի տեղակալ Խաչատուր Կիրակոսյանը ձերբակալվել են: Տեղեկությունն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հաստատեց ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Մամուլի կենտրոնի պետ Սամսոն Գալստյանը:
«Այո, ես հաստատում եմ, որ «Երևան» հիմնադրամի տնօրենն ու Դավիթաշենի թաղապետի տեղակալը ձերբակալվել են»,- ասաց նա:
Հունիսի 13-ին հայտնի է դարձել, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունում հաղորդում է ստացվել ՀՀ քաղաքացիներ Վ.Գ.-ից և Ա.Խ.-ից այն մասին, որ Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք, կառուցապատման և գույքի ձևակերպման համապատասխան թույլտվություններ տրամադրելու դիմաց, բացի օրենքով սահմանված վճարումներից, իրենց պարտադրել են «Երևանե հիմնադրամին փոխանցել խոշոր չափերով գումարներ:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ վերոնշյալ պատրվակով առձեռն ստացված գումարների մի մասը հիմնադրամի հաշվեհամար չի մուտքագրվել և հափշտակվել է:
Հանցագործության մասին հաղորդումների հիման վրա ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի («Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներե) և 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1 կետի («Պաշտոնական դիրքն օգտագործելով կատարված խարդախությունե) հատկանիշներով:
Երևանի քաղաքապետարանի վարչական շենքում տեղակայված «Երևանե հիմնադրամի աշխատասենյակներում քրեական գործով կատարվել են խուզարկություններ: Իրականացվում են լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ և քննչական գործողություններ` քաղաքացիներից գումարների հավաքագրման հանգամանքները, ծախսերի ուղղությունները և նպատակայնությունը, ինչպես նաև օրինականությունը պարզելու ուղղությամբ:

Задержаны директор фонда “Ереван” и замглавы муниципалитета столичного округа Давташен 06/14/2018   15:38  |  Криминальная хроника
Задержаны директор фонда "Ереван" Ашот Казарян и заместитель руководителя муниципалитета столичного округа Давташен Хачатур Киракосян. Об этом "Арменпресс" сообщил начальник управления по информации и связям с общественностью СНБ Армении Самсон Галстян.
"Да, я подтверждаю, что директор фонда «Ереван» Ашот Казарян и заместитель руководителя муниципалитета Давташена Хачатур Киракосян задержаны",- сказал он.
Служба национальной безопасности Армении накануне провела спецоперации в здании мэрии Еревана.
Как сообщили накануне в пресс-центре СНБ Армении, от граждан В.Г. и А.Х. поступило сообщение о том, что чиновники мэрии в обмен на выдачу соответствующего разрешения на застройку и оформление имущества, помимо установленных законом выплат, заставили их перечислить фонду “Ереван” крупные денежные суммы.
В ходе подготовки материалов выяснилось, что часть полученных на руки под указанным предлогом средств не были перечислены на счета фонда, а были похищены.
На основе сообщения о преступлении возбуждено уголовное дело по ч.2 ст. 308 (“Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия) и пункта 1.1 ч. 2 статьи 178 (“Мошенничество, совершенное с использованием своего  служебного положения”).
Сообщалось, что в кабинете фонда “Ереван”, расположенном в здании мэрии, был проведен обыск.
"Проводятся широкомасштабные оперативно-розыскные и следственные мероприятия, устанавливаются обстоятельства вымогательства у граждан денег, адресности и законности расходования средств", - отмечалось в сообщении.