Վարչապետ Փաշինյանը վստահեցնում ` արվելու է ամեն բան յուրաքանչյուր զինվորի կյանքը պաշտպանելու համար 06/13/2018   13:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Յուրաքանչյուր հայ զինվորի, սպայի զոհվելու դեպքի առնչությամբ պետք է մանրամասն քննություն կատարվի և հետևություններ արվեն:
ֆեյսբուքյան հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ կարելի է անել, որ այլևս զոհեր չլինեն:
«Ես կիսում եմ ձեր մտահոգությունը, չեմ ասում, որ պատերազմական կամ կիսապատերազմական իրավիճակում ընդհանրապես կարող ենք բացառել զոհերը: Բայց ես ուզում եմ ունենանք իրավիճակ, որ բոլորս վստահ լինենք, որ մեր պետությունն ու կառավարությունն ամեն ինչ անում է իր յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքը պահպանելու ու պաշտպանելու համար»,-ասաց վարչապետը:
Նա նշեց, որ վերջերս էլ եղել են ցավալի իրադարձություններ, որոնց մանրամասների մեջ մտնելու անհրաժեշտություն չկա, պարզապես իր դիրքորոշումը միանշանակ է՝ պետք է հնարավորինս ամեն բան անել զինվորների կյանքը պաշտպանելու համար:
«Ես առաջիկայում այդ թեմայով քննարկում կկազմակերպեմ համապատասխան մարմինների ներգրավվածությամբ, կլսենք Պաշտպանության նախարարության, Գլխավոր շտաբի, իրավապահ մարմինների հաշվետվությունները, թե ամեն անգամ նման դեպքերից հետո մենք ինչ հետևություններ ենք անում և ինչ հետևություններ պետք է արվեն»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:

Премьер Армении заверил, что будут предприняты все меры для защиты жизни военнослужащих 06/13/2018   13:51  |  Лента новостей
Случаи гибели армянских военнослужащих должны быть тщательно расследованы и должны быть сделаны выводы. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая в прямом эфире на своей странице в Facebook на вопросы граждан.
“Я разделяю вашу обеспокоенность. Я не говорю, что мы сможем в военных и полувоенных условиях вообще исключить эти случаи. Однако я хочу, чтобы мы добились уверенности в том, что наше государство и правительство делает все для сохранения и защиты жизни своих граждан”, - заявил премьер.
Он предложил организовать по этой теме обсуждение с участием соответствующих органов.
“Мы выслушаем доклады министра обороны, начальника Генштаба, правоохранительных органов относительно того, какие мы выводы делаем после каждого случая и какие должны делать выводы”, - отметил Никол Пашинян.