Ժիրայր Սեֆիլյանն ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից՝ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը 06/13/2018   16:05  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը այսօր հրապարակված որոշմամբ մասնակի բեկանել է Ժիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների վերաբերյալ դատավճիռը:
Մասնավորապես, վերաքննիչ դատարանը ամբաստանյալներ Հրայր Թոփչյանին, Ներսես Պողոսյանին, Սասուն Կիրակոսյանին, Գալուստ Գրիգորյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և նրանց նկատմամբ նշանակել 2 տարվա ազատազրկում: Նրանք անհապաղ ազատ են արձակվել կալանքից և նրանց նկատմամաբ խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Գևորգ Սաֆարյանը մեղավոր է ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և նշանակվել 2 տարվա ազատազրկում: Գևորգ Սաֆարյանն անհապաղ ազատ է արձակվել կալանքից և նրա նկատմամբ ընտրվել է չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Ժիրայր Սեֆիլյանին մեղավոր է իրեն առաջադրված մեղադրանքում, նրա նկատմամբ նշանակվել է 5 տարի 5 ամիս ժամկետով ազատազրկում: Միաժամանակ բավարարվել է Ժիրայր Սեֆիլյանի պաշտպան Տիգրան Եգորյանի միջնորդությունը խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ: Սեֆիլյանն ազատ է արձակվել դատարանի դահլիճից՝ ստորագրությամբ չհեռանալու մասին: Հաշվի է առնվել նաև ԱԺ պատգամավորների անձնական երաշխավորությունը:
Պաշտպաններն իրենց վերաքննիչ բողոքներում պահանջում էր բեկանել առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը և արդարացնել իրենց պաշտպանյալների հանդեպ:
Ժիրայր Սեֆիլյանը առաջին ատյանի դատարանի դատավճռով մեղավոր էր ճանաչվել զանգվածային անկարգություններ նախապատրաստելու, ապօրինի զենք ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու և շենքեր, շինություններ գրավելու նախապատրաստության համար և դատապարտվել է 10 տարի 5 ամսվա ազատազրկման:
Գևորգ Սաֆարյանը դատապարտվել էր 5 տարի 5 ամսվա ազատազրկման, Ներսես Պողոսյանը՝ 3 տարի 5 ամսվա, Հրայր Թոփչյանն ու Սասունիկ Կիրակոսյանը, Գալուստ Գրիգորյանը՝ 3-ական տարվա ազատազրկման:
17:43 11/06/2018  |  Դատական ռեպորտաժներՄեղադրողը չառարկեց, որ Ժիրայր Սեֆիլյանի պատժաչափը նվազեցվի մինչև յոթ տարվա ազատազրկման
11:38 11/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱլեն Սիմոնյանը՝ Ժիրայր Սեֆիլյանի խափանման միջոցը փոխելու երաշխավոր
16:42 07/06/2018  |  Դատական ռեպորտաժներԺիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվեց
11:27 20/03/2018  |  Դատական ռեպորտաժներԺիրայր Սեֆիլյանը դատապարտվեց 10,5 տարվա ազատազրկման
14:01 09/02/2018  |  Դատական ռեպորտաժներԴատախազը Ժիրայր Սեֆիլյանի համար պահանջեց 11 տարվա ազատազրկում
19:59 19/01/2018  |  Դատական ռեպորտաժներՍեֆիլյանի և մյուսների գործով նախաքննությունը անց է կացվել միակողմանի, թերի ու մակերեսային. պաշտպան

Апелляционный суд Армении освободил Жирайра Сефиляна 06/13/2018 16:29
Апелляционный уголовный суд сегодня постановил частично отменить приговор лидеру движения "Учредительный парламент" Жирайру Сефиляну и другим фигурантам дела.
В частности, Апелляционный суд признал виновными подсудимых Грайра Топчяна, Нерсеса Погосяна, Сасуна Киракосяна, Галуста Григоряна по части 2 статьи 235 УК РА и назначил в отношении них наказание в виде 2 лет лишения свободы. Они освобождены под подписку о невыезде.
Геворк Сафарян был признан виновным по части 1 статьи 235 УК РА . В отношении него назначено наказание в виде 2 лет заключения. Геворк Сафарян был освобожден в зале суд под подписку о невыезде.
Суд смягчил наказание Жирайру Сефиляну, сократив срок с 10 лет и 5 месяцев до 5 лет и 5 месяцев лишения свободы. В то же время суд изменил Сефиляну меру пресечения с ареста на подписку о невыезде. Соответствующее ходатайство подал его адвокат Тигран Егорян. Кроме того, было учтено личное поручительство депутатов парламента Армении.
Адвокаты в своих апелляционных жалобах требовали отменить приговор суда первой инстанции и оправдать своих подзащитных
Суд первой инстанции в марте с.г. признал Жирайра Сефиляна виновным в подготовке массовых беспорядков, незаконном приобретении, хранении, перевозке оружия, а также подготовке к захвату зданий и сооружений. Сефилян был приговорен к 10 годам и пяти месяцам лишения свободы.
Геворк Сафарян был приговорен к 5 годам и 5 месяцам заключения, Нерсес Погосян – трем годам и пяти месяцам, Грайр Топчян, Сасуник Киракосян и Галуст Григорян – трем годам лишения свободы.