Սևանի դատարանի մոտ կրակոցներ արձակած անձը ձերբակալվել է 06/11/2018 11:26 | Քրեական խրոնիկոն
2018թ. հունիսի 8-ին՝ ժամը 12:00-ին «Սևան ԲԿ» ՓԲԸ-ից հաղորդում է ստացվել, որ «ձախ ազդրի և սրունքի հրազենային վնասվածքներ» ախտորոշմամբ բուժօգնության է տեղափոխվել Գեղարքունիքի մարզի բնակիչ Ռ.Հակոբյանը՝ ծնված 1955թ.:
Ինչպես նշել էր Քննչական կոմիտեն, պարզվել է, որ Ռ.Հակոբյանը հրազենային վնասվածքներն ստացել է Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի Սևանի նստավայրի դիմաց՝ «Mitsubishi Pajero» մակնիշի ավտոմեքենայի միջից արձակված կրակոցների հետևանքով:
Դեպքի վայր և հիվանդանոց մեկնած օպերատիվ խմբերը պարզել են տղամարդու ուղղությամբ կրակած անձի ինքնությունը։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի արդյունքում հայտնաբերվել են 1 հատ 12մմ. տրամաչափի որսորդական հրացանի կրակված փամփուշտի պարկուճ և 1 հատ որսորդական հրացանի փամփուշտի միջադիր խից:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով, մշակվել քննչական պլան և ձեռնարկվել անհետաձգելի քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ, հարցաքննվել տարբեր անձինք։
Արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնության վերաբերյալ։
Ոստիկանները ձեռնարկել են համապատասխան միջոցառումներ՝ Գուրգեն Հակոբյանին հայտնաբերելու ուղղությամբ՝ զուգահեռ բացատրական աշխատանքներ իրականացնելով նրա հարազատների շրջանում։
Ինչպես հայտնում է Ոստիկանության լրատվական ծառայությունը, արդյունքում դեպքի հաջորդ օրը՝ հունիսի 9-ին՝ ժամը 16-ի սահմաններում, Գեղարքունիքի մարզի Նորատուս գյուղի բնակիչ 39-ամյա Հակոբյանը ներկայացել է ոստիկանության Գավառի բաժին։
Տեղեկացնենք, որ դեպքից ժամեր հետո էլ Գուրգեն Հակոբյանի հայրը ոստիկանության Գավառի բաժին է ներկայացրել որսորդական հրացան, որը, նախնական տվյալներով՝ հանցագործության գործիքն է։

Задержан мужчина, открывший стрельбу у здания суда в Севане 06/11/2018   11:52  |  Криминальная хроника
Подозреваемый в стрельбе близ здания суда в городе Севане мужчина задержан.
8 июня из медцентра Севан в Полицию Армении поступило сообщение о том, что к ним с огнестрельными ранениями в области левого бедра и голени доставлен житель Гегаркуникской области Р. Акопян(1955 г.р.).
Как сообщили ранее в Следственном комитете Армении, было установлено, что Р. Акопян был ранен в результате стрельбы, которую открыли из автомобиля марки "Mitsubishi Pajero" напротив здания суда в Севане.
Прибывшие на место происшествия и больницу оперативные группы установили личность человека, открывшего огонь по мужчине.
Произведен осмотр места происшествия, в ходе которого обнаружены одна стреляная гильза от патрона к охотничьему ружью калибра 12мм. и один пыж.
По данному факту следственным управлением СК РА по Гегаркуникской области возбуждено уголовное дело по пункту 5 части 2 статьи 112 УК РА. Предпринимаются неотложные следственные и иные процессуальные действия по установлению обстоятельств инцидента, допрошены ряд лиц.
В результате были получены данные о личности предполагаемого преступника. Полицейские приняли соответствующие меры по розыску Гургена Акопяна, параллельно проводя разъяснительную работу с его родственниками
Как сообщает пресс-служба Полиции Армении, на следующий день, 9 июня, 39-летний житель села Норатус Акопян явился гаварский отдел Полиции.
"Спустя несколько часов после инцидента отец Гургена Акопяна сдал правоохранителям охотничье ружье, которое, по предварительным данным, является орудием преступления. Предпринимаются мероприятия, направленные на установление всех обстоятельств. Следствие продолжается", - отмечается в сообщении.