ՊԵԿ-ում քննարկվել են Մեղրիի սահմանային անցակետի արդիականացման հարցեր 06/09/2018 14:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Պետական եկամուտների կոմիտեում ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Միքայել Փաշայանը հանդիպել է Եվրոպական ներդրումային բանկի և Միավորված ազգերի կազմակերպության զարգացման ծրագրի (UNDP)ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանն ամփոփվել են «ՀՀ պետական սահմանի Բագրատաշեն, Բավրա և Գոգավան անցման կետերի արդիականացում» ծրագրի արդյունքները: Այս մասին հայտնում է Պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Քննարկվելեն նաև հետագա համագործակցության ուղղությունները, մասնավորապես, Մեղրիի սահմանային անցակետի վերակառուցման և արդիականացման ծրագրի ընթացիկ իրավիճակն ու հեռանկարները:
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Մ.Փաշայանը կարևորելով ծրագրի՝ միջազգային չափանիշներին համահունչ իրականացումը՝ընդգծել է, որանհրաժեշտ է ներգրավել նաև երրորդկողմ՝ծրագրի նկատմամբ տեխնիկական վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով:
Մեղրիի սահմանային անցակետի արդիականացման արդյունքում հայ-իրանական սահմանին կպարզեցվեն մաքսային ընթացակարգերը, կդյուրացվեն ուղևորների և տրանսպորտային միջոցների՝ սահմանահատման վրա ծախսվող ժամանակը՝ նպաստելով երկու երկրների միջև ուղևորափոխադրումների և ապրանքաշրջանառության ծավալների աճին:

В КГД Армении обсудили вопросы модернизации КПП Мегри на границе с Ираном 06/09/2018 16:46 | Лента новостей
Заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) Армении Микаел Пашаян провел переговоры с представителями Программы развития ООН (UNDP) и Европейского инвестиционного банка. Об этом сообщается на сайте КГД.
На встрече были подведены итоги программы “Модернизация КПП Баграташен, Бавра и Гогаван”. Обсуждались также направления дальнейшего сотрудничества, в частности, ход и перспективы реконструкции и модернизации КПП Мегри.
Указав на важность осуществления программы в соответствии с международными критериями, Пашаян заявил о необходимости привлечения и третьей стороны в целях осуществления соответствующего технического контроля.
Как отмечается в сообщении, в результате модернизации КПП Мегри на армяно-иранской границе будут упрощены таможенные процедуры, сокращено время проезда пассажиров и транспортных средств, что приведет к росту объемов пассажирских перевозок и товарооборота между двумя странами.