Ներկայանալով որպես զինհոսպիտալի կամ նախարարության վերահսկիչ վարչության աշխատակից՝ հափշտակել է 20.400 ԱՄՆ դոլար. ԱԱԾ-ն բացահայտել է 06/08/2018 15:03 | Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է զինվորական ծառայության հետ կապված տարբեր պատրվակներով, խաբեությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումարների հափշտակության դեպք: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` ՀՀ քաղաքացի Նվարդ Օսիպյանը, մի շարք քաղաքացիների ներկայանալով որպես ՀՀ ՊՆ զինվորական հոսպիտալի կամ նախարարության վերահսկիչ վարչության աշխատակից և չարաշահելով վերջիններիս վստահությունը, նրանց որդիներին պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու կամ արդեն ծառայության մեջ գտնվողներին վաղաժամկետ զորացրելու, ինչպես նաև հետագա ծառայության նախընտրելի վայր տեղափոխելու պատրվակներով 2017-2018 թթ. պահանջել և խաբեությամբ հափշտակել է ընդհանուր առմամբ 9.730.800 ՀՀ դրամին համարժեք 20.400 ԱՄՆ դոլար: Նվարդ Օսիպյանն իրականում որևէ տեղ չի աշխատել և գործընթացների վրա ազդելու հնարավորություններ չի ունեցել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի («Առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն») հատկանիշներով: Նվարդ Օսիպյանը ձերբակալվել է:
Նվարդ Օսիպյանի հնարավոր հանցավոր գործունեությունից տուժած քաղաքացիները կարող են դիմել ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչություն` 010-57-93-12 և 011-56-27-24 հեռախոսահամարներով: (Տեսանյութ)

СНБ Армении сообщила о задержании лже-сотрудницы Минобороны, подозреваемой в крупном мошенничестве 06/08/2018 17:37 | Криминальная хроника
В результате проведенных Службой национальной безопасности Армении оперативно-розыскных и следственных мероприятий выявлен случай присвоения обманным путем денег в особо крупных размерах под различными предлогами, связанными с воинской службой. Об этом сообщает пресс-центр СНБ РА.
"Согласно полученным предварительным данным, гражданка Армении Нвард Осипян, представляясь нескольким гражданам сотрудницей военного госпиталя или надзорного управления министерства, злоупотребила их доверием", - говорится в сообщении.
Отмечается, что она под предлогами освобождения сыновей граждан от обязательной военной службы или досрочной демобилизации уже служащих или последующего перевода их в предпочитаемое для них место для прохождения службы она требовала и обманным путем присвоила средства на общую сумму в 9,73 млн. драмов или же $20.4 тыс.
Сообщается, что Нвард Осипян, в действительности, нигде не работала и не имела возможности влиять на процессы.
По данному факту следственным управлением СНБ возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 3 статьи 178 (“Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах”) Уголовного кодекса Армении. Осипян задержана. Ведется следствие.
"Пострадавшие от возможных преступных действий Нвард Осипян граждане могут обратиться в следственное управление СНБ или позвонить по следующим номерам: 010-57-93-12 և 011-56-27-24", - говорится в сообщении.