Կրակոցներ Սևանի դատարանի մոտ. կա տուժած (լրացված) 06/08/2018   12:27  |  Քրեական խրոնիկոն
Քիչ առաջ կրակոցներ են հնչել Սևանի դատարանի դիմաց, մեկ անձ վիրավորվել է ոտքի շրջանում:  Նշենք, որ դատարանում այսօր ընթանում էր Հայկ Հակոբյանի՝  Գեղաքրունիքի փոխմարզպետ Անդրանիկ Հակոբյանի միակ որդիու սպանության գործով դատավարությունը։  Մեղադրյալը Մեխակ Հարությունյանն է՝ Գեղարքունիքի Նորատուս գյուղի գյուղապետ Մուրադ Հարությունյանի եղբորորդին:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի այս տեղեկությունը հաստատեց նաև քրեական գործով տուժող, սպանված Հայկ Հակոբյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ փաստաբան Հովսեփ Սարգսյանը:
Մինչ դատարանի շենք մտնելը՝ բակում, որտեղ եղել է նաև Սևանի ոստիկանության բաժնի պետը, ոստիկանության այլ ներկայացուցիչներ, և բազմաթիվ անձինք, ամբաստանյալի ազգականները սեռական բնույթի հայհոյանքներ են հնչեցրել տուժողի իրավահաջորդի հասցեին, հրազենը պահել են նրանց ուղղությամբ:
Այս ամենից հետո, ում ձեռքին եղել է հրազենը, կրակել է տուժողի իրավահաջորդի վրա: Տուժողը, մեր տեղեկություններով, Ռաֆիկ Վանոյի Հակոբյանն է։  Այս պահին նրան տեղափոխել են Երևանի հիվանդանոցներից մեկը:
Ըստ մեղադրանքի, Մեխակ Հարությունյանը ապօրինի կերպով ձեռք է բերել, պահել և կրել է ռազմամթերք հանդիսացող 48 ատրճանակային փամփուշտներ և գործարանային արտադրության մարտական ակոսափող հրազեն հանդիսացող 9մմ տրամաչափի ԻԲ 6528 համարի Մակարով տեսակի ատրճանակ, որից արձակված 7 կրակոցներով 2017թ. հունվարի 07-ին,ժամը 12.20-ի սահմաններում սպանել է Հայկ Անդրանիկի Հակոբյանին:
Նշենք, որ այս գործով քրեական զարգացումներ են եղել նաեւ նախաքննության փուլում. սպանության փորձ է տեղի ունեցել «Արմավիր» ՔԿՀ-ում պահվող Մխիթար Հարությունյանի նկատմամբ, որի դեպքի առթիվ հարուցվել է առանձին քրեական գործ եւ ուղարկվել դատարան։

Стрельба произошла близ здания суда в городе Севане: есть пострадавший(обновлено) 06/08/2018 12:42 | Криминальная хроника
Выстрелы раздались близ здания суда в городе Севане Гегаркуникской области Армении. По предварительным данным, в результате инцидента пострадал один человек. По сведениям “ФактИнфо”, пострадавший ранен в ногу.
Отметим, сегодня проходит заседание суда по делу об убийстве Айка Акопяна - единственного сына заместителя губернатора Гегаркуникской области Армении Андраника Акопяна. Айк Акопян был убит 7 января 2017 года.
Обвиняемым по делу проходит Мехак Арутюнян, который является племянником главы села Норатус Мурада Арутюняна.
Эту информацию корреспонденту “ФактИнфо” подтвердил также адвокат потерпевшего по делу, представителя правопреемника убитого Айка Акопяна - Овсеп Саркисян.
Перед тем как войти в здание суда, во дворе, где также находились начальник севанского отдела Полиции, другие представители ведомства, многочисленные лица, родственники подсудимого нецензурно выражались в адрес правопреемника потерпевшего и направили в его сторону оружие.
После этого, один из родственников подсудимого, который держал в руках оружие, открыл стрельбу по правопреемнику потерпевшего. По сведениям агентства, пострадал Рафик Акопян. Он госпитализирован в одну из ереванских больниц.
Отметим, что инциденты по этому делу имели место и ранее. В ходе предварительного расследования было совершено покушение на Мхитара Арутюняна, который содержится в уголовно-исполнительном учреждении “Армавир”. По данному факту возбуждено уголовное дело, которое уже направлено в суд.